Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Diyabetli kör olma riskini bilmiyor

Kocaeli Üniversitesi Tip Fakültesi Göz Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Levent Karabas, diyabet hastalarinin büyük çogunlugunun, hastaliklarinin körlüge yol açabilecegini bilmediklerini belirtti.

Karabas, diyabetin, vücudun pek çok organinda olumsuzluga yol açtigini, ancak en fazla küçük çapli damarlari etkiledigi için göz ve böbregin en agir sekilde etkilenen organlar oldugunu belirtti.

Diyabetin, diger organlara yaptigi tahribata oranla gözde hem erken hem de çok agir hasara neden oldugunu ifade eden Karabas, dünyada çalisma çagindaki nüfusun kör olmasinin en büyük nedeninin diyabet oldugunu söyledi.

Karabas, diyabette, göz tedavisinde gecikilmesi halinde dönüsü olmayan, körlükle sonuçlanan sürece girildigini bildirerek, söyle konustu:

“Diyabet hastalarinin çogu hastaliklarinin göz bozukluguna, hattakörlüge yol açabilecegini bilmiyor. Hastaliklarinin neden oldugu en dramatik bozuklugu, ayak parmaklarinin kaybedilmesi olarak biliyorlar.Oysa bu gelismenin çok öncesinde gözdeki bozukluklar ortaya çikiyor. Göz doktoruna da gitmeyen hasta gözü görmemeye baslayinca, ‘yasim ilerledi herhalde katarakt oldum’ diyor. Bu durumun diyabetten kaynaklandigini söyledigimizde bu onun için aci bir sürpriz oluyor.”

HEKIMLERIN IHMALI

Diyabetin yarattigi göz bozuklugunun, hastaligin süresiyle dogrudan iliskili oldugunu dile getiren Karabas, söyle devam etti:

“Hastalik eskidikçe göz hastaligi riski artiyor. Diyabet tespit edildigi anda mutlaka göz muayenesi yapmak gerekir. Bu konuda hekimlerimizin de ihmalkarligi var; hastayi göz kontrolüne göndermiyor. Hastalari yalnizca seker düzeyini ayarlayarak kontrol etmeye çalisiyorlar. Ama süre arttikça, seker düzeyi iyi giden hastalarda bile göz bozuklugu ortaya çikabiliyor.”

Erken dönemde, ‘ileri derecede seker hastaligim yok, o halde benimgözlerimde bir bozulma olmaz’ diye düsünmemek gerektigini savunan Karabas, sözlerini söyle sürdürdü:

“Diyabet, erken dönemlerinde de yasal körlüge (onda birin altindaki görme düzeyi) neden olabilir. Küçük damarlarda sizintiyla görme noktasinda ödeme neden olup, görme düzeyini onda birin altina düsürebilir. Bu asamada bile gecikilir, lazerle tedavi uygulanmazsa görme noktasinda kalici hasara neden olur. Bazi ilerlemis durumlarda da gözün içinde bir kanama oluyor. Bu asamada retinayi göremiyoruz ve lazer tedavisi uygulayamiyoruz. Hastanin göz tansiyonu yükseliyor; hemgözü görmüyor hem de agri çekmeye basliyor. ‘Gözümü al beni kurtar’ diyen hastalarla karsilasiyoruz. Yapacak bir sey olmadigi için agrisini dindirebilmek adina gözünü almak zorunda oldugumuz hastalar var.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası