Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Diyabetli kör olma riskini bilmiyor

Kocaeli Üniversitesi Tip Fakültesi Göz Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Levent Karabas, diyabet hastalarinin büyük çogunlugunun, hastaliklarinin körlüge yol açabilecegini bilmediklerini belirtti.

Karabas, diyabetin, vücudun pek çok organinda olumsuzluga yol açtigini, ancak en fazla küçük çapli damarlari etkiledigi için göz ve böbregin en agir sekilde etkilenen organlar oldugunu belirtti.

Diyabetin, diger organlara yaptigi tahribata oranla gözde hem erken hem de çok agir hasara neden oldugunu ifade eden Karabas, dünyada çalisma çagindaki nüfusun kör olmasinin en büyük nedeninin diyabet oldugunu söyledi.

Karabas, diyabette, göz tedavisinde gecikilmesi halinde dönüsü olmayan, körlükle sonuçlanan sürece girildigini bildirerek, söyle konustu:

“Diyabet hastalarinin çogu hastaliklarinin göz bozukluguna, hattakörlüge yol açabilecegini bilmiyor. Hastaliklarinin neden oldugu en dramatik bozuklugu, ayak parmaklarinin kaybedilmesi olarak biliyorlar.Oysa bu gelismenin çok öncesinde gözdeki bozukluklar ortaya çikiyor. Göz doktoruna da gitmeyen hasta gözü görmemeye baslayinca, ‘yasim ilerledi herhalde katarakt oldum’ diyor. Bu durumun diyabetten kaynaklandigini söyledigimizde bu onun için aci bir sürpriz oluyor.”

HEKIMLERIN IHMALI

Diyabetin yarattigi göz bozuklugunun, hastaligin süresiyle dogrudan iliskili oldugunu dile getiren Karabas, söyle devam etti:

“Hastalik eskidikçe göz hastaligi riski artiyor. Diyabet tespit edildigi anda mutlaka göz muayenesi yapmak gerekir. Bu konuda hekimlerimizin de ihmalkarligi var; hastayi göz kontrolüne göndermiyor. Hastalari yalnizca seker düzeyini ayarlayarak kontrol etmeye çalisiyorlar. Ama süre arttikça, seker düzeyi iyi giden hastalarda bile göz bozuklugu ortaya çikabiliyor.”

Erken dönemde, ‘ileri derecede seker hastaligim yok, o halde benimgözlerimde bir bozulma olmaz’ diye düsünmemek gerektigini savunan Karabas, sözlerini söyle sürdürdü:

“Diyabet, erken dönemlerinde de yasal körlüge (onda birin altindaki görme düzeyi) neden olabilir. Küçük damarlarda sizintiyla görme noktasinda ödeme neden olup, görme düzeyini onda birin altina düsürebilir. Bu asamada bile gecikilir, lazerle tedavi uygulanmazsa görme noktasinda kalici hasara neden olur. Bazi ilerlemis durumlarda da gözün içinde bir kanama oluyor. Bu asamada retinayi göremiyoruz ve lazer tedavisi uygulayamiyoruz. Hastanin göz tansiyonu yükseliyor; hemgözü görmüyor hem de agri çekmeye basliyor. ‘Gözümü al beni kurtar’ diyen hastalarla karsilasiyoruz. Yapacak bir sey olmadigi için agrisini dindirebilmek adina gözünü almak zorunda oldugumuz hastalar var.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası