Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Diyabetli kör olma riskini bilmiyor

Kocaeli Üniversitesi Tip Fakültesi Göz Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Levent Karabas, diyabet hastalarinin büyük çogunlugunun, hastaliklarinin körlüge yol açabilecegini bilmediklerini belirtti.

Karabas, diyabetin, vücudun pek çok organinda olumsuzluga yol açtigini, ancak en fazla küçük çapli damarlari etkiledigi için göz ve böbregin en agir sekilde etkilenen organlar oldugunu belirtti.

Diyabetin, diger organlara yaptigi tahribata oranla gözde hem erken hem de çok agir hasara neden oldugunu ifade eden Karabas, dünyada çalisma çagindaki nüfusun kör olmasinin en büyük nedeninin diyabet oldugunu söyledi.

Karabas, diyabette, göz tedavisinde gecikilmesi halinde dönüsü olmayan, körlükle sonuçlanan sürece girildigini bildirerek, söyle konustu:

“Diyabet hastalarinin çogu hastaliklarinin göz bozukluguna, hattakörlüge yol açabilecegini bilmiyor. Hastaliklarinin neden oldugu en dramatik bozuklugu, ayak parmaklarinin kaybedilmesi olarak biliyorlar.Oysa bu gelismenin çok öncesinde gözdeki bozukluklar ortaya çikiyor. Göz doktoruna da gitmeyen hasta gözü görmemeye baslayinca, ‘yasim ilerledi herhalde katarakt oldum’ diyor. Bu durumun diyabetten kaynaklandigini söyledigimizde bu onun için aci bir sürpriz oluyor.”

HEKIMLERIN IHMALI

Diyabetin yarattigi göz bozuklugunun, hastaligin süresiyle dogrudan iliskili oldugunu dile getiren Karabas, söyle devam etti:

“Hastalik eskidikçe göz hastaligi riski artiyor. Diyabet tespit edildigi anda mutlaka göz muayenesi yapmak gerekir. Bu konuda hekimlerimizin de ihmalkarligi var; hastayi göz kontrolüne göndermiyor. Hastalari yalnizca seker düzeyini ayarlayarak kontrol etmeye çalisiyorlar. Ama süre arttikça, seker düzeyi iyi giden hastalarda bile göz bozuklugu ortaya çikabiliyor.”

Erken dönemde, ‘ileri derecede seker hastaligim yok, o halde benimgözlerimde bir bozulma olmaz’ diye düsünmemek gerektigini savunan Karabas, sözlerini söyle sürdürdü:

“Diyabet, erken dönemlerinde de yasal körlüge (onda birin altindaki görme düzeyi) neden olabilir. Küçük damarlarda sizintiyla görme noktasinda ödeme neden olup, görme düzeyini onda birin altina düsürebilir. Bu asamada bile gecikilir, lazerle tedavi uygulanmazsa görme noktasinda kalici hasara neden olur. Bazi ilerlemis durumlarda da gözün içinde bir kanama oluyor. Bu asamada retinayi göremiyoruz ve lazer tedavisi uygulayamiyoruz. Hastanin göz tansiyonu yükseliyor; hemgözü görmüyor hem de agri çekmeye basliyor. ‘Gözümü al beni kurtar’ diyen hastalarla karsilasiyoruz. Yapacak bir sey olmadigi için agrisini dindirebilmek adina gözünü almak zorunda oldugumuz hastalar var.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası