Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


4 milyon saglik çalisani daha lazim

Dünya Saglik Örgütü (WHO), dünyaya 4 milyon saglik çalisaninin daha lazim oldugunu açikladi.

WHO, yillik raporunda, 2,3 milyonu gelismekte olan ülkelerde olmak üzere dünyanin 4 milyon kadar doktor, hasta bakici ve diger saglik personeline ihtiyaci oldugu belirtildi.

Dünya Saglik Günü dolayisiyla yayimlanan yillik raporda, dünyanin en fakir ülkelerinde saglik personeli eksikliginin yarattigi krizin boyutlari ortaya koyulurken, “acil, kalici ve koordine edilen bir çözüm” bulunmasi isteniyor.

57 ülkenin saglik personeli konusunda ciddi sikinti yasadiginin alti çizilen raporda, bu yüzden çocuklarin asilanamadigi, dogum öncesitedavinin yapilamadigi, AIDS, sitma ve tüberküloz gibi hastaliklarin tedavi edilemedigi belirtiliyor. Raporda, bu 57 ülkenin 36’sinin Afrika kitasinda bulundugu kaydediliyor.

WHO Genel Müdürü Doktor Lee Jong-wook, dünya nüfusu artarken, tedavi eden kisilerin sayisinin ayni kaldigina ya da ihtiyaç duyulan yerlerde azaldigina dikkat çekiyor.

Tam zamanli çalisan saglik personelinin dünya çapindaki sayisinin 59,2 milyon oldugu belirtilen raporda, ancak bunun zengin ülkeler ve kentlerde yogunlastigi ve fakir ülkelerdeki yetismis personelin de Gana ve Filipinler örneginde oldugu gibi baska ülkelere gittigi kaydediliyor.

WHO yetkililerinden Timothy Evans da yetismis saglik personelinin giderek daha zengin ülkelere gitmeye basladigini, nüfusu yaslanan zengin ülkelerin daha çok yabanci saglik personeli çekmesinin beklendigini ve durumun 10-15 yil içinde daha da ciddi boyutlara ulasacagini belirtiyor.

WHO raporunda, enfeksiyon hastaliklari, hamilelikteki komplikasyonlar ve (yilda 10 milyon ölümle) dogumda komplikasyonlarin yeterli saglik görevlisinin olmasi durumunda önlenebileceginin, ancak dünyada 1,3 milyon insanin personel yoklugundan basit tedavilere bile ulasamadiginin alti çizildi.

Personel eksikliginin görüldügü ülkelerin basinda Hindistan, Endonezya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kenya, Tanzanya ve Peru’nun geldigi belirtilen raporda, 1,16 milyonu güneydogu Asya’da olmak üzeredünyada, diger saglik çalisanlari haricinde 2,4 milyon doktor, hasta bakici ve ebenin ise alinmasinin gerektigini ifade ediliyor.

Kara Afrika’nin saglik personeli ihtiyaci bakimindan krizin merkezinde yer aldigi belirtilen raporda, (Avrupa’da 18,9 ve Amerika’da 24’e karsi) bu kitada bin kisiye ortalama 2,3 saglik çalisani düstügü ve güneydogu Asya ülkelerinde saglik bütçesinden saglik personeline yüzde 35, Avrupa’da yüzde 42, ve ABD’de yüzde 50 pay ayrilirken, Afrika ülkelerinde bu payin yüzde 30’un altinda kaldigi kaydediliyor.

Özel sektörde de çalisma kosullarinin mükemmel olmadigi belirtilen raporda, hükümetlere, üretkenlik, egitim, kadro ve insan kaynaklari planlamasi konularina odaklanmis stratejiler benimsemeleri, çalisma kosullari kötü olan ülkelerde daha iyi bir çalisma ortaminin saglanmasi çagrisinda bulunuluyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası