Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


4 milyon saglik çalisani daha lazim

Dünya Saglik Örgütü (WHO), dünyaya 4 milyon saglik çalisaninin daha lazim oldugunu açikladi.

WHO, yillik raporunda, 2,3 milyonu gelismekte olan ülkelerde olmak üzere dünyanin 4 milyon kadar doktor, hasta bakici ve diger saglik personeline ihtiyaci oldugu belirtildi.

Dünya Saglik Günü dolayisiyla yayimlanan yillik raporda, dünyanin en fakir ülkelerinde saglik personeli eksikliginin yarattigi krizin boyutlari ortaya koyulurken, “acil, kalici ve koordine edilen bir çözüm” bulunmasi isteniyor.

57 ülkenin saglik personeli konusunda ciddi sikinti yasadiginin alti çizilen raporda, bu yüzden çocuklarin asilanamadigi, dogum öncesitedavinin yapilamadigi, AIDS, sitma ve tüberküloz gibi hastaliklarin tedavi edilemedigi belirtiliyor. Raporda, bu 57 ülkenin 36’sinin Afrika kitasinda bulundugu kaydediliyor.

WHO Genel Müdürü Doktor Lee Jong-wook, dünya nüfusu artarken, tedavi eden kisilerin sayisinin ayni kaldigina ya da ihtiyaç duyulan yerlerde azaldigina dikkat çekiyor.

Tam zamanli çalisan saglik personelinin dünya çapindaki sayisinin 59,2 milyon oldugu belirtilen raporda, ancak bunun zengin ülkeler ve kentlerde yogunlastigi ve fakir ülkelerdeki yetismis personelin de Gana ve Filipinler örneginde oldugu gibi baska ülkelere gittigi kaydediliyor.

WHO yetkililerinden Timothy Evans da yetismis saglik personelinin giderek daha zengin ülkelere gitmeye basladigini, nüfusu yaslanan zengin ülkelerin daha çok yabanci saglik personeli çekmesinin beklendigini ve durumun 10-15 yil içinde daha da ciddi boyutlara ulasacagini belirtiyor.

WHO raporunda, enfeksiyon hastaliklari, hamilelikteki komplikasyonlar ve (yilda 10 milyon ölümle) dogumda komplikasyonlarin yeterli saglik görevlisinin olmasi durumunda önlenebileceginin, ancak dünyada 1,3 milyon insanin personel yoklugundan basit tedavilere bile ulasamadiginin alti çizildi.

Personel eksikliginin görüldügü ülkelerin basinda Hindistan, Endonezya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kenya, Tanzanya ve Peru’nun geldigi belirtilen raporda, 1,16 milyonu güneydogu Asya’da olmak üzeredünyada, diger saglik çalisanlari haricinde 2,4 milyon doktor, hasta bakici ve ebenin ise alinmasinin gerektigini ifade ediliyor.

Kara Afrika’nin saglik personeli ihtiyaci bakimindan krizin merkezinde yer aldigi belirtilen raporda, (Avrupa’da 18,9 ve Amerika’da 24’e karsi) bu kitada bin kisiye ortalama 2,3 saglik çalisani düstügü ve güneydogu Asya ülkelerinde saglik bütçesinden saglik personeline yüzde 35, Avrupa’da yüzde 42, ve ABD’de yüzde 50 pay ayrilirken, Afrika ülkelerinde bu payin yüzde 30’un altinda kaldigi kaydediliyor.

Özel sektörde de çalisma kosullarinin mükemmel olmadigi belirtilen raporda, hükümetlere, üretkenlik, egitim, kadro ve insan kaynaklari planlamasi konularina odaklanmis stratejiler benimsemeleri, çalisma kosullari kötü olan ülkelerde daha iyi bir çalisma ortaminin saglanmasi çagrisinda bulunuluyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası