Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kalp krizi ve ani ölümlere ‘çip’li çare

Türk hekim Prof. Dr. Tayfun Aybek, 2.5 yillik çalismalari sonucu kalbin yüzeyine takilacak küçük bir çip gelistirdiklerini belirterek, hayvanlarda yapilan ilk denemelerin basarili oldugunu ve yil sonunda insana takmayi planladiklarini belirtti.

Dünyada robot ile ilk kalp ameliyatini gerçeklestiren Alman Goethe Üniversitesi Kalp Cerrahi Prof. Dr. Tayfun Aybek, “2.5 yillik çalisma sonucunda küçük bir çip gelistirdik. Bu çip kalbin yüzeyine yapistiriliyor. Ilk hayvan denemeleri basarili oldu. Bu çipi yil sonunda insana da takmayi planliyoruz. Basarili olursak bu sayede kalp krizi ve ani ölümleri önceden belirleme sansimiz olacak” dedi.

Türk Kalp Vakfi’nca gerçeklestirilecek “18. Kalp Haftasi” etkinliklerine katilmak üzere Türkiye’ye gelen Prof. Dr. Aybek, ekibiyle Almanya’da dünyada ilk kez robotla kalp deligini dikme basarisi gösterdiklerini ifade ederek, bu yöntemin çok yeni ve pahali oldugunu söyledi. Günde ortalama 4-5 ameliyat gerçeklestirdigini, hastalarin gögüs kafeslerini açtiklarini, bütün organlara ellerinin degdigini anlatan Aybek, “Kalp kapagi degistiriyoruz, tamir ediyoruz, by-pass yapabiliyoruz ama gögsü kapattiktan sonra yaptigimiz isin kalitesini ölçmek için masrafli ve hastaya zarar veren yöntemler gerekiyor” dedi.

Bunu ortadan kaldirmak için 2.5 yillik çalismanin sonucunda bir çip gelistirdiklerini vurgulayan Aybek, sunlari kaydetti:

“Boyutlari 1.2-1.3 milimetre arasinda olan bu çip, kalbin yüzeyine yapistiriliyor. Basinç ölçme kabiliyetine sahip. Pilsiz çalisiyor. Vücudun disindan bir merkezden çipe mikro dalga gönderiliyor. Çip bu mikro dalgalari enerjiye dönüstürüyor. Enerji de bilgileri sensörlerden alip hastanin saatine veya cep telefonuna iletiyor. Bu yöntemi ilk defa burada açikliyorum.”

“HIÇBIR ZARARI YOK”

Kalbe takilan çipin insan sagligina hiçbir zarari ve riski olmadigini ifade eden Aybek, “Bu çip damara degil, kalbin yüzeyine takilacak” dedi. Su anda hayvan denekler üzerinde çalistiklarini, ilk denemelerin basarili oldugunu bildiren Aybek, bu yil sonunda çipi kalp sorunu olaninsana da takmayi planladiklarini bildirdi.

Prof. Dr. Tayfun Aybek, “Kalp hastalarina ne tür bir avantaj saglayacak?” sorusuna, karsilik söyle konustu:

“Kalp kapakçigi degisen veya bozulan hastalarin kalp basinci yükselir. Çip bunu hastaya bildirecek. Çünkü gönderilen dalgalar saniye saniye hastaya iletecek. Bu tür bir durumda saat ya da cep telefonu alarm verir. Bu alarma göre semptomlarda bir degisiklik varsahastaneye gider.”

Aybek, bu çiplerin hemen hemen bütün kalp hastalarinda kullanilabilecegini belirterek, maliyet konusundaki bir soru üzerine, “Hizli üretime geçilirse maliyet düser. Su anda ABD’li bir firma haklari satin almak istiyor. Bunu satislar belirler, ancak bu ciplerinfiyati 1 avrodan daha asagi” dedi.

Çiplerin cerrahi müdahale sirasinda basit bir yöntemle kalbe 2 dakikada takilabilecegini anlatan Aybek, çip içinde bulunan sensörlerin çok hassas oldugunu ve kalpteki en ufak degisimleri gösterdigini vurguladi.

HASTAYA UZAKTAN TAKIP

Prof. Dr. Aybek, çipler sayesinde hastalarin hastaneden de takip edilebilecegini ifade ederek, sözlerini söyle sürdürdü:

“Kalp krizini önceden belirleme sansimiz olacak. Çünkü kalp krizi 20-30 dakika arasinda sürer. Çip, basinç artmaya basladigi ilk saniyeden itibaren bunu bize haber verecek. O zaman insan efor sarfediyorsa kesebilir. Ilacini alabilir, birini çagirabilir ya da hastaneye gidebilir. Ayrica ani ölümleri de daha önceden haber verebilir. Ani ölümlerin önüne de bu sayede geçilebilir. Çiplerin ikinci faydasi da, by-passlarin açik olup olmadigini gösterir. Kalp cerrahlari by-passla takilan damarin ne kadar açik oldugunu bilemez. Bazilari 10, bazilari 15 yil gider diyor. Bu çipleritaktiktan sonra by-passlarin açik olup olmadigini dakika dakika ögrenme sansimiz olacak.”

Prof. Dr. Tayfun Aybek, hastanin durumuna göre kalbe bir veya dahafazla çipin takilabilecegini dile getirerek, cerrahi müdahale geçirmeyen hastalara bu çiplerin endoskopik olarak yerlestirilebilecegini bildirdi.

Çiplerin daha önce endüstri alaninda kullanildigini, ancak tip alanina aktarilmadigini anlatan Aybek, ABD firmalarinin bu konuda çalisma yaptigini, ancak yarim biraktiklarini, kendilerinin bu çalismalarin üzerine çiktiklarini söyledi.

Prof. Dr. Aybek, insanda yapilacak ilk denemenin Frankfurt’ta gerçeklestirilecegini de sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası