Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bahar Nezlesine dikkat

Alerjik rinit, ortamda (çevrede) bulunan bir alerjenin nefes alma sirasinda buruna alinip, burnun iç yüzüne yapismasi sonucunda bu alerjene karsi hassasiyeti (duyarliligi) olan çocugun burnunda mikrobik olmayan bir iltihap sonucu ortaya çikan sikayetler ve bulgulardir. Yani bir tür mikrobik olmayan kronik (= müzmin) nezle halidir. Bu nedenle ana bulgular burunda kasinti, sulanma, hapsirma, aksirma, damakta kasinma, öksürük ve bogaz agrisi, bogazi temizleme istegidir. En sik buruna yapisabilen alerjenler bahar aylarinda ortaya çikan polenlerdir. Bu nedenle Alerjik rinit en sik bahar aylarinda görülür.

Alerjik rinit Niçin Bahar Aylarinda Görülür ?

Aslinda alerjik hastaliklar her mevsimde görülebilir. Örnegin alerjik astimin en sik nedeni evde hali, klim ve benzeri tüylü esyalarda üreyen akarlarin (mite) çikartilaridir ve bunlar ev tozuna karisarak solunan havaya katilip nefes alinca bronslara gider. Akar alerjisi en sik kis ayinda görülür ve alerjik astim nedenidir. Bu konuda bu web sitesinin “Alerjen nedir ?” bölümünde gerekli bilgiler verilmistir. Ancak Alerjik rinit nedeni olan alerjenler en sik oranda polenlerdir. Bunun iki nedeni vardir. Birincisi polenler bahar aylarinda ot, çicek ve agaçlarin çiçeklerinin açmasi ile atmosfere yayilirlar. Yani hastalar bu mevsimde alerjik olduklari madde ile karsilasirlar. Ikincisi ise neden polenlerin siklikla burun ve göz bulgularina neden oldugudur. Bunun da nedeni polenler büyük çapa sahip yapida olmalaridir. Burnumuzun en önemli görevi havayi süzmek, isitmak ve nemlendirmektir. Bu nedenle polenler burundan geçerken süzülürler ve böylelikle burun duvarlarina yapisirlar. Bu yapisma sonucu orada bir alerjik iltihap gelisir ve bu mikrobik olmayan iltihap hastalik bulgularina neden olur.

Bahar alerjisi nasil olusur?

Havadaki polenler soluma yoluyla vücuda yerlesir. Bagisiklik sistemi aslinda zararli olmayan bu maddeyi adeta düsman gibi görür ve veri bankasina kaydedip takip altina alir. Bu madde ile karsilastigi zaman biyokimyasal bir silah üreterek (histamin adli bir salgi) saldiriya geçer ve insani hasta eder.

Polenlerin yol açtigi hastaliklar

Havadaki polenler solunum yoluyla burunda, bronslarda veya gözlerde alerjik hastaliklara neden olur. Kisinin sikâyetleri havada bulunan polen miktarina bagli olarak artma veya azalma gösterebilir.

Polenin yol açtigi alerji hastaliginda degisik türde polenler alerjiye neden olabilir. Bu tür alerjiden yakinanlarin hangi cins polene karsi alerjik olduklarinin belirlenmesi yararlidir. Alerjisi olan kisi duyarli oldugu bitkinin polen yaydigi mevsimde o bitkinin yogun oldugu bölgeden uzak kalmalidir. Bu konuda gelismis ülkeler hazirladiklari polen haritasi ile polen alerji vakalarinin azalmasina büyük katkida bulunmuslardir. Hatta Amerika?nin bazi televizyon kanallarinda meteoroloji bültenleriyle birlikte polen bülteni de sunulmaktadir.

Çocuklarda bahar nezlesi sikayet ve bulgulari nelerdir?

Alerjik rinit hapsirma/aksirma, burun tikanikligi, burunda su gibi akinti, burunda ve yumusak damakta kasinti sikayetlerine yola açar. Bu bulgular siklikla yukarida bahsedilen nedenlerle bahar aylarinda olur. Bu nedenle “bahar alerjisi, bahar nezlesi, saman nezlesi ..” gibi isimler de halk arasinda verilmistir. Ayrica yine yukarida bahsedildigi gibi gözlerde yanma, sulanma, kizarma ve kasinti belirgindir. Hem göz hem de burun yakinmasinin olmasi tam bir “nezle” tablosuna yol açar Bazen bu bulgular siradan nezle, grip gibi algilanabilir. Hatta çogu nezle ilacinin içerisinde antialerjik madde oldugu için, bu ilaçlarin kullanimi ile yakinmalar geçer ve yanlis algilamanin devam etmesine yol açar. Bu ise doktora basvuru ve alerji tedavisinin gecikmesine neden olur. Ancak bu siradan nezle gibi ortalam bir haftada geçen bir tablo degildir. Hastalar ellerinde sürekli yanlarinda burnu silmek için mendil tasimak zorunda kalir. Burun tikanikliklarinin devam etmesi nedeniyle gece uyku düzeni bozulur. Gündüz olan sik hapsirma, burun kasintisi ve gözlerde yanma, sulanma ciddi konsantrasyon bozukluklarina yol açar. Çocuk ise okul basarisi, eriskinise is basarisi düser. Sürekli burun kasima nedeniyle “alerji selami” denen burnu önden arkaya ovalam hareketi çok tipik olarak görülür. Bu hareket uzun süre yapilmasi sonucu burun kemerinde yatay bir çizgi olur. Ayrica burun tikanikligi nedeniyle göz alt kapaklarinda sürekli bir morluk vardir. Burunda olan sürekli alerjik reaksiyon ve burun akintisi özellikle geceleri olan geniz akintisi ve gece öksürüklerine neden olur. Gündüz ise sürekli genizi temizleme sesi çikarilir. Alerjik rinit ortalama % 20 oraninda yil boyu görülür. Bunun en sik etkeni ev tozu akarlaridir. Ayrica yil boyu Alerjik rinite havyan, mantar ve bizim ülkemizde çok sik görülmeyen hamam böcegi allerjenleri de yol açabilir. Ancak ev tozu akarlarinin neden oldugu yil boyu süren Alerjik rinitte burun tikanikligi daha ön planda olan yakinmadir. Ancak kronik burun iltihabi ve sinüzitte siklikla görülür. Sürekli hapsirma, aksirma, burun kasintisi ve göz yakinmalari da vardir. Ancak bu yakinmalarin siddeti polenlere bagli bahar alerjisine göre daha azdir. Burun tikanikliginin siddeti ise daha fazladir.

Her halükarda özellikle bahar aylarinda sik nezle-grip hali olan, yineleyen sinüziti olan, gözlerinde yanma-sulanma-kizarma olan çocuklarda mutlaka Alerjik rinit düsünülmeli ve gerekli arastirmalar yapilmalidir.

Bahar Nezlesi'nin etkileri nelerdir?

Alerjik rinit sadece burunda kasinma, aksirma vb yakinmalarla giden basit bir hastalik degildir. Çünki burnumuz hava yollarimiz ve bronslarimizin baslangicidir ve tek bir hava yolumuz vardir. Tabiki burnumuzun mukozasi dedigimiz iç yüzeyinin tüm özellikleri ayni yol üzerinde olan ve burundaki hava yolumuzun devamini olusturan bronslarimizda da aynidir. Yani nefes aldigimiz hava yolumuz burun ucundan bronslarimizin sonuna kadar “tek bir hat” tir. Tek bir hatta bir bölge de olan olayin bu hattin devamliligindakidiger bir bölgeyi ilgilendirmemesi düsünülemez. Bu nedenle burunda olan alerjinin bronslari ilgilendirmemesi beklenemez. Bu nedenle Alerjik rinitli hastalarda brons alerjisi yani alerjik astim sikligi ve riski çok daha yüksektir. Buna tib dilinde komorbidite (birlikte olma özelligi) denmektedir. Bunu rakamlarla açiklamak gerekirse söyle ifade edilebilir: Normal toplumda alerjik astim sikligi ortalama % 5 kabul edilirse, Alerjik rinitlilierdeki alerjik astim sikligi (2-8 kat yüksek) ortalama % 25 dir. Ayrica alerjik astimli hastalarin daha önceki yaslarinda % 70 oraninda Alerjik rinit geçirme yada halen yasama öyküsü vardir. Bu nedenle özellikle çocuklar ve genç eriskinler basat olmak üzere Alerjik rinitli hastalar alerjik astim açisindan da degerlendirilmelidir. Ayrica Alerjik rinit kronik (müzmin, süregen) sinüzitin en sik saptanan nedenidir. Özellikle kronik mikrobik olmayan orta kulak iltihabinin da en sik nedenlerinden birisi Alerjik rinittir. Alerjik neden oldugu baska rahatsizliklar da vardir. Bunlarin baslicalari basagrisi, burun kanamasi, uyku bozukluklari, konsantrasyon bozukluklari, performans düsüklügü, yasam kalitesinde bozulma vb dir. Bu ise çocugun ders basarisinda düsme, huysuzluk, ruhsal bozukluklarin çikmasina neden olacaktir.

Alerjik rinit teshisi ve sorumlu alerjen teshisi nasil konur ?

Allerjk rinit teshisi koymak oldukça kolaydir. Yukarida bahsedilen oldukça tipik bulgulardan sonra alerjik bir zemin var mi arastirmak için kan testleri yapilabilir. Burundan alinan bir sürüntü ile allerji hücrelerinin varligi arastirilir. Ancak asil allerji tanisini ve allerjenin tipini belirlemek için allerji deri testi yapilir. Bu kesin sonucu verir. Tabiki bu arada Alerjik rinitteki gibi burun tikanikligi, akinti ve hapsirma gibi bulgulara yol açan diger hastaliklar ekarte edilmelidir. Bu islemler bir çocuk alerji uzmani tarafindan kisa sürede ve kolayca yapilabilir.

Bahar Nezlesi tedavisi nasil yapilir?

Alerjik rinit tedavisinde temel yöntem tüm alerjik hastaliklarda oldugu gibi alerjenden korunmaktir. Polen alerjisinde bu pek kolay degildir ve tam olarak gerçeklestirilemez.

Polenden korunmak için alinacak önlemler;

Polenlerin en fazla uçustugu sabahlari saat 05.00 ile 10.00 arasi açik havaya çikmayin. Ancak agiz ve burnu kapatan maskelerle çikabilirsiniz.

Polen zamani açik havada spor yapmayin.

Saçlar tozu tutar. Bu nedenle her aksam saçlarinizi yikayip dus alin. Böylece üzerinizdeki tozlardan arinabilirsiniz.

Çocuklar sokaktan geldigi zaman üstlerini hemen degistirmelerini saglayin.

Arabada giderken camlari açmayin. Hava degisimi için klimadan yararlanin.

Polen zamani evde kapi ve pencerelerinizi siki siki kapatin.

Evinizde ve ofiste varsa klima filtresini sik sik degistirin. Son yillarda klimalarin çogunda polen filtreleri kullanilmaktadir. Bu filtreleri yiprandikça yenilemenizde yarar var. Böylece disardan gelecek olan tozlari önleyebilirsiniz.

Tatil için deniz kenarini tercih edin.

Disarida gözlük ve sapka kullanin. Gözlükleri her gün akar suyun altinda yikayin.

Günlük kiyafetlerinizi yatak odasinda çikarmayin.

Alerjiye karsi doktora basvurun.

Çim biçmekten kaçinin ya da maske takip yapin.

Ancak bu önlemler tam uygulansa bile etkinligi oldukça düsüktür. Ev tozu akarindan korunmak için nemli ortamdan uzak durmak, en azindan yatak odasinda hali, klim ve benzeri toz tutucu esyalari kaldirmak, islak zemin temizligi yapmak, temizlik yapilirken o ortamda bulunmamak, akar allerjeni geçirmeyen yatak, yorgan ve yastik kilifi kullanmak baslica önlemlerdir.

Çevresel allerjenden korunma önlemleri tek basina yeterli degildir. Bu nedenle ilaç tedavisi mutlaka yapilmalidir. Her hasta için ilaç tedavisi farklidir ve alerjisinin agirligina göre bu degismektedir. Bu tedavi programi profosyonellik gerektiren bir yönetimdir ve alerji uzmanlari tarafindan planlanmalidir. Bu tedavide burundaki ve gözdeki kasinti, hapsirma ve akintiyi giderecek anti-histaminik denilen antialerjik ilaçlar en sik kullanilan ilaçlardir. Bu ilaçlar agizdan kullanilabilecegi gibi, direk buruna ve göze sikilan damlalar halinde de kullanilabilir. Ancak burun tikanikligini gidermek ve daha ciddi Alerjik rinit bulgularina hakim olmak için buruna sikilan kortizonlu spreyler doktor kontrolünde kullanilmalidir. Bu ilaçlar hasta için uygun doz ve formulasyonda kullanildiginda yan etkileri olmayan oldukça güvenilir ilaçlardir. Ayrica hastanin ön plandaki yakinmasina göre burundaki tikanikligi gideren, akintiyi azaltan, gözdeki kizarikligi azaltan vs ilaçlar da kulanilabilir. Ancak yakinmalarin uzun sürdügü, sik ve uzun süreli ilaç kullanmak gerektigi durumlarda hele Alerjik rinitle birlikte alerjik astim bulgulari da varsa allerji uzmani kontrolünde alerji asisi yapilmasi oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.

Tedavi Yöntemleri

Alerjenlerden korunmak

Polen alerjisi olanlarin alerji yapan maddelerden uzak durarak korunma yollarina harfiyen uymalari gerekiyor.

Medikal tedavi

Doktora danisip alerjiye yol açan polenin etkisini en aza indirgeyecek ilaçlar alinmali.

Asi tedavisi

Eger alerjik sikâyetler ilaçlarla geçmiyorsa ve giderek artiyorsa asi tedavisi (immunoterapi) uygulanir.Bu asilarin içinde alerjiye neden olan alerjenler vardir. Çok az miktarlardan baslanarak giderek artirilan miktarlar asi ile vücuda verilir. Bu alerjenlere karsi vücudun bagisik hale gelmesi saglanir. Bu enjeksiyonlarla vücutta antikorlar olusur, bunlar alerjenleri engeller. Tedavi süresi 4-5 yil sürer.

Fatih Üniversitesi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası