Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kadinlarin kabusu Panikatak

Beynin kimyasal dengesinin bozulmasi olarak tanimlanan hastaligin en büyük nedeni ise bas edemedigimiz korkularimiz...

Kendimi kalp krizinden ölecekmis gibi hissediyorum. Ambulans görsem panik yasiyorum, günde 2-3 defa acile basvuruyorum. Doktorlar her zaman ayni seyi söylüyorlar: ‘Hayir ölmüyorsunuz, panik nöbeti geçiriyorsunuz, evinize gidin rahatlarsiniz.’ Eger iyiysem, bana neler oluyor?” Iste sosyal hayati cehenneme çeviren beyin hastaliginin tarifi kisaca bu...

Panik nöbet geçirdikten sonra evinden çikamayan, çarsiya pazara gidemeyen, evde yalniz kalamayan, hatta hastaneye yakin bir eve tasinan insanlarin sayisi çok fazla. Kalabalik bir yere gitseler hep kapiya yakin otururlar. Köprüden, tünelden geçmek, hatta arabaya binmek onlar için iskence olur. Banyoda, tuvalette bile kapiyi açik tutarlar. Sürekli ölüm, aklini kaybetme, kalp krizi geçirme, felç olma korkusuyla yasarlar, bunlari düsünmekten islerini güçlerini ihmâl ederler.

KADINLARDA TEHLIKE 3 KAT FAZLA

Psikiyatr Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kadinlarin fiziksel özelliklerinden dolayi erkeklere oranla ruhsal duyarliliklarina dikkat çekiyor: “Depresyonun da panikatagin da kadinlarda görülme orani 3 misli daha fazla. Çünkü, beynin duygulari düzenleyen alani kadinlarda daha duyarli. Bu, biyolojik bir özellik. Kadinlar, korkuya ve hastaliklara karsi daha dirençsiz.”

KORKULAR BEYNI BOZUYOR

Panik bozukluk bir hastaliktir. Panikatakta, beynin ‘hipotalamus ‘ adi verilen bölgesi islevini yerine getiremiyor. Bir nevî yanlis uyari veriyor. Panik duygusundaki hakim olan belirti korku, kaçinma davranislari, kendini kontrol edememedir. Her an kendini tehlikede hisseder. Bireyin kisilik özelliklerinden kaynaklanan korku duygusu, beynin normal salgilarini etkiler ve fiziksel rahatsizliklar ortaya çikar. Korku duygusu kontrol altina alinarak, gerekli ilaç tedavisiyle hastalik yok edilebilir.

SOSYAL BOYUT

Panikatakta, hastalarin yüzde 83’ünde is verimi düsüyor. Yüzde 67’si isini kaybediyor, yüzde 50’si evinden, 3 km uzaga arabayla bile gidemez hale geliyor. Alkol tüketimi de dikkat çekici bir artis gösteriyor. Psikiyatri uzmanina basvuran panik vakalarinin yüzde 70’i daha önceden en az 10 defa baska hekime basvurmus oluyor. Hastalara kendilerinde organik, fiziksel bir hastalik olmadigi söyleniyor fakat hastalik devam ediyor. Hasta “Benim hastaligimin tipta çaresi yok, doktorlar anlayamiyorlar” diyerek daha da fazla telaslanabiliyor. Panik hastalarinin yüzde 64’ü ölüm hakkinda çok fazla düsünürler, ölmeyi istermis hissi tasirlar, intihara basvurma duygusu veya korkusu ortaya çikabilir.

DOKTOR VE ILAÇ SART

Tedavide beyninde bozulan kimyasal dengeyi düzeltici ilâçlar kullanmak gerekir. Bu ilaçlarin bazilari panik nöbetini o an kesmek içindir. Ancak asil tedavi edici olan, beyinde farmakolojik iyilesme yapan ilaçlardir. Bu ilaçlar hastanin bireysel ihtiyacina göre belirlenir. Tedavi sadece ilaçtan ibaret degildir. Hastaligin kökenini arastirmak da gerekir. Kisilik analizi yapilir, çocukluk dönemi, bilinçalti ile ilgili bilgiler elde edilmeye çalisilir. Stres faktörü arastirilir. Insanlarla iletisim, etkilesim sorunlari incelenir. Bireysel psikoterapi ile hasta takibe alinir.

HASTALIGIN BELIRTILERI

Nefes daralmasi, bogulma hissi

Tikanma hissi

Göz kararmasi, bas dönmesi, sendeleme, fenalasma

Titreme ve sarsilma

Çarpinti, nabiz hizlanmasi

Gögüs agrisi, gögüste fenalik hissi

Kimligini, kisiligini kaybediyor hissi

Terleme

Bulanti, karinda rahatsizlik hissetme

Vücutta uyusma, karincalanma hissi

Sicak basmalar, ürpermeler, irkilmeler

Ölüm korkusu

Kontrolsüz bir sey yapmaktan, aptallasmaktan, aklini kaybetmekten korkmak

Atak görünür bir neden yokken, aniden baslar ve genellikle hizli bir sekilde, 10 dakika veya daha kisa bir sürede en siddetli noktaya ulasir. Yaklasik olarak 15-20 dakika sürer ve sonlanir. Ancak bazen yalnizca 1-2 dakika, bazen de bir saatten daha uzun olabilir.

PANIKATAK MI DEPRESYON MU?

Panikatak ve depresyon birbirlerine benzer algilanmakla birlikte, belirtileri yönünden farkli iki hastalik. Ikisi de beyin hastaligi olan panikatak ve depresyon, beynin farkli bölgelerinde meydana gelen bozulmalardan kaynaklaniyor. Panikatak beynin kontrol merkezini etkilerken, depresyonda mutlulugu, yasamdan zevk almayi belirleyen alanlar zarar görüyor. Bazi kisilerde hem panikatak, hem de depresyon bir arada görülebilir. Ancak, olumsuz senaryo yazan kisilerde depresyon daha sik görülürken, korku duygusu yogun olanlarda panikatak riski fazla...
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası