Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


7 soruda risk hartasi

Devlet tüm tedavi ücretlerini karsilasa bile ‘Artik benim bebegim olmaz’ diye düsünüyorsaniz ya da bebek sahibi olmaniz için önünüzdeki tibbi engelleri ögrenmek istiyorsaniz bu sorularin cevabini kendinizde test edin...

ISTANBUL Memorial Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nden Op. Dr. Banu Kumbak Aygün, kadinlarin yumurtlama probleminin önde gelen sebebi olan, ‘Polikistik Over Sendromu’ (PKO) yani çok sayida kist olusumunun temel nedenlerini sizler için anlatti. Hastaligin her 5 kadindan birinde görüldügünü söyleyen Dr. Aygün, bu riske karsin kadinlarin, her yil düzenli olarak jinekolojik muayenelerini yaptirmalari önerdi. Peki ama anne olmanizin önündeki en büyük engel olarak gösterilen, ‘Polikistik Over Sendromu’ nedir? 7 ayri soruda siz de ne kadar risk grubunda oldugunuzu ve yapmaniz gerekenleri belirleyebilirsiniz.

Çocuk sahibi olmanin önündeki en önemli engel ne?

KADIN vücudundaki iki yumurtalik, her adet döneminde döllenmeye müsait bir olgun yumurta gelistirir. Bu yumurta, gelisimini ve olgunlasmasini ‘follikül’ adi verilen içi sivi dolu bir kesecikte tamamlar. ‘Polikistik Over Sendromu’nda (PKO) ise birçok yumurta ayni anda olgunlasmaya çalisir ama basaramaz. Sonuçta birçok yumurta vardir ancak hiçbiri gelisip döllenme yetenegi kazanamaz. Ultrason muayenesinde yumurtaliklar, birçok kesecik yani birçok kist seklinde görülür. Polikistik kelime anlami olarak ‘çok sayida kist’ demektir.

Kiloluyum, çocuk sahibi olabilir miyim?

TÜP bebek merkezlerine basvuran kadinlarin yaklasik yüzde 20’sinde yumurtlama problemi mevcut. PKO’da asiri tüylenme, düzensiz adet ve özellikle sismanlik gibi belirtiler kendini gösterir. Ama bu belirtilerin hep birlikte ve siddetli görülmesi gerekmiyor. Bu belirtiler görüldügünde durum, gerekli muayeneler, ultrason ve tetkikler yapilarak açiga kavusturulmalidir.

Erkek sakali çikmasi kötü haberci mi?

PKO’NUN görüldügü kadinlarda tüylenme, daha çok yüz ve çene bölgesinde, erkek sakali gibi çikar. Eger tüylenme daha asiri boyutlardaysa, gögüs uçlari ile aralarinda ve göbekte olabilir. Sismanlik da PKO’lu hastalarin ortak özelliklerinden biridir. Ancak sismanligin hastaligin nedeni mi, yoksa sonucu mu oldugu kesin bir yargiya kavusmamistir.

Seker hastasiyim, anne olma ihtimalim nedir?

PKO’DA direkt olarak yumurtaliklarin içindeki hassas hormonal dengeyi bozabilecek faktörler ortaya çikabilir. Sismanlik, seker hastaligi, böbrek üstü bezlerinin asiri çalismasi gibi. Hastaligin gelisiminde karbonhidrat metabolizmasini düzenleyen ‘insülin’ hormonunun da etkili oldugu düsünülmektedir. Zira bu hastalar ayni zamanda kiloludur. Ancak tedavisi mümkün.

1 yil boyunca hamile kalamamak normal mi?

BAZEN ultrason muayenesinde yumurtaliklarin görüntüsü PKO gibi izlenebilir. Bunu gerçek PKO ile karistirmamak gerekir. Adetler düzenli olabilir, kilo fazlaligi ve tüylenmede artis olmayabilir. Fakat muayene sonucu yumurtaliklarin polikistik görüntüde oldugu ifade edilebilir. Bu durumda 1 yil iliskiye ragmen hamilelik olusmuyorsa, mutlaka merkeze basvurulmalidir.

Kaç asilama çalismasindan sonra tüp bebek denenmeli?

TEDAVIYI planlarken öncelikle hastalarin diyetisyen gözetiminde ideal kilolarina inmeleri saglanmalidir. Gerekirse insülin direncini kirmak için seker hastalarinda kullanilan ‘metformin’ ilaç tedavisi kullanilabilir. Tibbi tedavi ve kilo kaybi sonucunda adetlerde önemli oranlarda düzelme olabilmekte, yumurtlama probleminin ortadan kalkmasiyla bazen hamilelik kendiliginden olusabilmektedir. Ancak bu islemlerden sonra adet düzensizligi devam ediyorsa, yumurtlamayi uyaran ilaçlar ve hormon igneleri uygulanabilir. Gelisen yumurtalardan asilama yöntemi ile hamilelik olusturulmaya çalisilir. 3-4 kez yapilan takip ve asilama ile gebelik elde edilememis ise tüp bebek yöntemine geçilmesi önerilir...

Adet düzensizligi kötü haber mi?’

ASIRI tüylenme olan hastalarda, adet düzensizligine bakilir. Yilda birkaç defa düzensizlik normal kabul edilir. Adetler uzun süreli gecikiyorsa, bu yumurtlama olmadiginin bir kaniti olabilir. Bu durumda PKO’dan süphelenilmelidir. Muayene sirasinda gözlenen irilesmis yumurtaliklar, taninin konmasinda belirleyicidir. Kesin tani için bazi testler uygulanmalidir.

KURAYLA BEBEK SAHIBI OLDULAR

Hülya-Yusuf Isçi çifti 12 yillik evli...11 yil boyunca bebek sahibi olmak için sayisiz tedavi ve tüp bebek denemesi yaptilar. Tam ümitlerini yitirmislerdi ki imdatlarina ücretsiz tüp bebek kurasi yetisti...

EVLILIGININ ilk yilindan itibaren esi Yusuf Isçi’yle bebek sahibi olmak için mücadele eden Hülya Isçi annelige giden uzun yolculugunu anlatti:

‘Normal yollarla hamile kalamadim. 11 yil boyunca pes etmedim. Belirli araliklarla tüp bebek tedavisi gördüm. Sonuçlar basarisiz oldu. Ümidimi hiç yitirmedim. Bir gün internette Ferti-Jin Kadin Sagligi ve Tüp Bebek Merkezi’nin sitesine girdim. Orada kisirlikla ilgili seminer verilecegi yaziyordu. Seminere gittigimde kura çekimi vardi. Sans bana güldü. Ücretsiz tüp bebek tedavisine alindim. Tedavim 18 gün sürdü. Ilk denemede yillardir özlemini çektigim bebegime hamile oldugumu ögrendim. Hamileligimin 9 ayinda her anini hissederek ve ogluma kavusacagim günü bekleyerek yasadim. Sonunda bizi hayata baglayan Arda’miza kavustuk.’

BiN 500 BEBEKLERi VAR

Ferti-Jin Kadin Sagligi ve Tüp Bebek Merkezi Direktörü Opr. Dr. Seval Tasdemir ‘Ihtiyaci oldugunu düsündügümüz kisilere kurayla ücretsiz tüp bebek tedavisi yapiyoruz. Kuruldugumuz günden bu yana bin 500 aileyi bu sayede bebek sahibi yaptik’ dedi. Ferti-Jin Kadin Sagligi ve Yardimci Üreme Teknikleri Merkezi’nin telefonu söyle: 0 212 287 57 75

SON ÇARENiZ OLSUN

Özel Anatolia Tüp Bebek ve Kadin Sagligi Merkezi’nin kurucusu Prof. Dr. Hakan Yarali, çocuk özlemiyle yanip tutusan çiftlere altin degerinde ögütlerde bulundu...

Türkiye’de gebe kalmakta zorlananlarin orani yüzde 15. Bu gruba tüp bebek önermiyoruz. Kendiliginden ya da mevcut tedavilerle gebe kalinabilir.

Her çocugu olmayan tüp bebege yönelmesin, iyi bir kisirlik uzmanina basvursun.

Genç çiftler, en son çare olarak tüp bebegi tercih etsin. Beklemek de bir tedavidir.

Kadinlar 38 yasini geçtiyse, tüp bebege yönelebilir. Diger seçeneklerle vakit kaybetmeyin.

38 yasinda, 10 yillik evli bir çift, ‘Yumurtlama ve asilama’ gibi basari sansi sinirli tedavi seçenekleriyle vakit harcamasin.

Tüm kadin yas gruplarinda gebe kalma orani yüzde 50-55 iken bu oran 40 yasinda yüzde 20-30’lara 44-45 yas ve üzerinde sifira düsüyor.

Agir sperm sorunu olmayan vakalar mevcut tedavileri tercih etsin.

Spermi olmayan erkeklerden de artik cerrahi yöntemle testisten biyopsiyle sperm aliyoruz. Basari orani yüzde 50.

Çiftler temeli olmayan üreme imminolojisi yaptigini söyleyen sarlatanlardan uzak dursun.

TEDAVi MERKEZi SEÇERKEN DiKKAT

1-Gebelik orani yüzde 50 olacak.

2-Çogul gebelik yüzde 20-25’in altinda olacak

3-Donma-çözmede en az yüzde 45 basarisi olacak.

4-Merkez güvenli olacak...

5-Kliniksel ve labratuvar ekibi deneyimli ve tecrübeli olacak.

Star

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası