Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Basa bela sivilceler

Bu yüzden Deri ve Zührevi Hastaliklar Uzmani Vefa Gönenç Hey Girl dergisi için sivilceler hakkinda merak edilenleri anlatti.

Sivilce (akne) nedir?

Genel olarak "sivilce" adiyla bilinen akne, en sik rastlanan bir cilt problemidir. Derimizde bulunan yag bezlerinden dolayi olusur. Yüzde, bazen gögüs ve sirtta görülebilir, ansan insanin genel sagligini etkilemez.

Nasil olusur?

En önemli etken, yag üretimindeki artistir. Ergenlik dönemindeki hormonal degisimler ve etkiler nedeniyle, yag bezleri büyür ve yag üretimi artar. Yag bezlerinin salgiladigi yagin, deri yüzeyine çikara atilmasi gerekir. Ancak fazla yag salgilandiginda, yagin deri yüzeyine geçisini saglayan kanal, yogunlasmis yag kütlesi nedeniyle tikanir. Tikanmanin tam oldugu durumlarda komedona (sivilcenin ilk bulgusuna) rastlanir. Derialtinda ve beyaz renkte oldugunda (içindeki yag nedeniyle) buna "kapali komedon" denilir. Tikanmanin tam olmadigi durumlarda, uçta siyah renkli bir tikaç (kirden degil dogal bir boya nedeniyle) olusur. Buna da "açik komedon" adi verilir. Bunlar, bildigimiz siyah noktalardan baskasi degildir. Sivilce olusumunun bir baska nedeni de su: Yag folikülünde bazi mikroorganizmalar bulunur. Bunlar, derinin floro bakterileridir. Bu bakteriler, yag bezlerinin tikali olan kanalinin içinde enfeksiyona yol açarlar. Bu olusum, sivilcenin daha agir formudur. Kirmizi, iri, iltihapli sivilceler olarak görülürler. Bu tarz sivilcelerin iz birakma olasiligi fazladir ve iyilestirilmeleri daha zordur. Agizdan antibiyotik ve baska sivilce ilaçlari gerekebilir. Bu olusumlara bagli genel sivilce görünümleri vardir. Bunlar, hafif, orta ve agir görünüm olarak degisir.

Neler sivilceye yol açar?

Sivilce, esas olarak ergenlik çagindaki gençleri etkiler. Sivilceye yol açan hormonlardan etkilenme dereceleri kisiden kisiye degisir. Sivilce olusumuna etken diger nedenler ise söyle siralaniyor:

Genetik faktörler (kalitimsal olarak ciltte genis gözenekler ve büyük yag bezlerinin bulunmasi)

Stres

Bazi ilaç takviyeleri

Bazi kozmetik ürünler

Adet kanamalarindan (menstrasyon) 2-7 gün önce

Terleme

Günes (çogunlukla iyi geldigi söylenir, ama bazi hastalarda yogun komedona yol açabilir.)

Sivilcenin önlemini almak neden gereklidir?

En önemli etkenlerin biri, sivilcelerin iz birakmasini engellemektir. Bir digeri, sivilce süresini ( bu süre bazen 10 yildan çok daha uzun olabilir) kisaltmaktir. Üçüncü önemli hedef ise, sivilceden kaynaklanan hos olmayan görüntü nedeniyle bireylerin kendilerini aile ve arkadas çevresi gibi sosyal ortamlarda izole edilmis hissetmelerini engellemek, bu durumun yol açabilecegi psikolojik sorunlari ortadan kaldirmaktir.

Günde birkaç kez yüz yikama ile sivilceler geçer mi?

Çogu insan, sivilcelerin kirli deriden kaynaklandigina inanir. Oysa sadece temizlik ile sivilceler yok edilemezler. Yikama, asiri yagi ve ölü hücreleri temizler. Alkol içeren temizleyiciler dahil birçok ürün deriyi tahris eder ve sivilceleri kötülestirir. Günde iki kez su ve beyaz renkli, kokusuz, ph:5.5 olan hafif sabunla cildi nazikçe yikamak, genellikle yeterlidir.

Stresin sivilce olusumuna dogrudan bir etkisi var mi?

Stres, sivilcelerin olusumunda genellikle suçlanir. Stresin vücut üzerinde, hormon degisiklikleri dahil etkileri vardir. Bazi olgularda stres gerçekten sivilceye yol açarken, bazilarinda sadece etkenlerden sadece biridir.

Beslenmenin sivilce olusumunda rolü nedir?

Yiyecekler sivilceye yol açmaz. Bazilari, özellikle çikolata, kola, findik ve bazi yagli yiyeceklerden sonra sivilcelerinde artis oldugunu hissetseler de, bunun bilimsel bir açiklamasi yoktur. Yine de böyle deneyimi olan kisilerin bu yiyeceklerden uzak durmasi önerilebilir.

Günes, sivilceye iyi gelir mi?

Çogu insan günes isinin sivilcelerine iyi geldigini hisseder. Sivilceler üzerine günes isinin ispatlanmis bir etkisi yoktur. Ayrica sivilceler için doktor önerisiyle alinan ilaçlarin çogu günese karsi hassasiyet olusturdugundan ve günesin bilinen yan etkilerinden dolayi tavsiye edilmez. Günesten korunmak için mutlaka jel veya losyon gibi yagsiz günes koruyucular kullanilmalidir.

Kozmetiklerin sivilceye etkisi nedir?

Bazi makyaj malzemelerinin sivilceyi kötülestirdigine dair kanitlari vardir. Bununla birlikte herhangi bir genelleme yapmak oldukça zor. Sivilceli yüzler için, yagli olmayan malzemelerle, olabildigince kisa süreli makyaj yapmalari önerilir. Saç spreyi ve jellerinden de yüz mutlaka korunmalidir.

Sivilceler adet döneminde çogalir mi?

Evet, bazi kadinlarda adet dönemlerinden 2-7 gün önce sivilcelerin daha kötüye gittigi görülmüstür. Bu durum, hormon seviyelerindeki degismeden kaynaklanir.

Baska rahatsizlar nedeniyle doktor önerisiyle alinin ilaçlar sivilceyi etkiler mi?

Evet, bazi ilaçlar bunu yapabilir. Özellikle uzun süre agizdan alinan kortikosteroidler (hormon içeren ilaçlar) ve antiepileptik (havale önleyici) ilaçlar sivilce olusumunu arttirabilir.

Sivilce olusumunu tetikleyen diger faktörler nelerdir?

Siki saç bantlari, dar elbiseler, sürtünme, havasizlik, terleme, nemli hava, sivilce olusumuna yol açabilir.

Nasil bir yöntem uygulanmali?

Ergenlik çaginda görülen sivilceler, genellikle yüzeysel (disaridan) uygulamalarla geçirilebilirler. Bu durumda uygun ürünlerle cildi temizlemek önem tasir. Bu uygulamalar tek basina yeterli olmazsa, uzman doktor tavsiyesiyle agizdan antibiyotik alinabilir veya her ikisi birden uygulanabilir. Antibiyotik takviyesinde amaç, sivilceye neden olan bakterilerin sayisini azaltmak ve bunlarin neden oldugu iltihabi ortadan kaldirmaktir. Bazi kisilerde sivilce ile birlikte asiri killanma, adet düzensizligi gibi ek yakinmalar da varsa, böyle kisilere hormon testleri uygulamak gerekebilir. Bu duruma ancak doktor karar verecektir. Sivilcelerin iyilesme süreci, siki bir takip altina alinir. Bu, en az 6 aydir. Bazi kisilerde bu süre yillarca uzayabilir. Tamamen geçtikten aylar, hatta yillar sonra bile yeniden olusabilirler; bu durumlarda tekrar doktora görünmek gerekir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası