Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Asil ilaç gülmek

Gülmenin, saglikli bir hayat sürmek için en az diyet ve egzersiz kadar önemli oldugu kanisindan yola çikan Acibadem Hastanesi, palyaço rolüne bürünen hemsireleriyle hizmet veriyor. Mizah terapinin hastalar üzerinde olumlu etkileri bulundugunu belirten Acibadem Hemsirelik Hizmetleri Direktörü Saliha Koç, "Hastalarimiz palyaço hemsireler sayesinde hayata pozitif bakiyor. Mizahi terapi hastalarin agrilarini bile gideriyor" dedi.

Hastane palyaçosunun amacinin, hastanede bulunan hastalara, ailelerine ve hastane personeline nese, kahkaha ve keyif için bir firsat olusturdugunu belirten Acibadem Hemsirelik Hizmetleri Direktörü Saliha Koç, "Klinik sonuçlar, hastalarin daha az agri sikayeti veya analjezi ihtiyaci duydugunu, daha konuskan oldugunu, ilaç tedavisinde daha isbirlikçi oldugunu gösteriyor" dedi.

Bir palyaçonun Aspirin kadar etkili oldugunu söyleyen Koç, "Filozoflara göre, iyi bir palyaço köyün sagligi açisindan 20 katir ilaçtan daha iyidir. Palyaço hemsireler sayesinde hastalarimiz hayata daha pozitif bakiyor. Pozitif düsünen kisiler hastaliklari daha kolay yenebiliyor. Bagisiklik sistemimiz bakteri, virüs ve kanser hücrelerine saldiran 30 trilyondan fazla hücreden olusuyor. Bu hücrelerin farkli isimleri ve farkli fonksiyonlari var, ancak arastirmalar bu hücrelerin bir çogunun kisi yapici duygular içerisinde oldugunda daha güçlü, yikici duygular içerisinde oldugunda ise daha zayif oldugunu gösteriyor.

Psikonöroimunoloji alanindaki arastirmalar, farkli duygusal deneyimler esnasinda farkli kimyasal maddelerin salgilandigini ortaya koyuyor. Bu kimyasal maddeler bagisiklik hücresinin yüzeyindeki alicilara 'baglanarak' hücrenin bünyeyi koruma kabiliyetini arttirma ya da azaltma yetenegine sahip. Bu sebeple yikici duygular bagisiklik sistemini zayiflatirken, yapici duygular bunu güçlendiriyor" diye konustu.

Amerika'daki hastanelerde 1960'dan beri uygulanan gülme terapisini Türkiye'de uygulamaktan dolayi mutlu olduklarini ifade eden Koç, 25 hemsirenin özel egitimden geçirildigini kaydederek, "Palyaço hemsireler strese iyi geliyor. Farkli atmosfer olusturuyor. Dikkat çekiyor, dikkat dagitiyor. Ortami hareketlendiriyor. Güldürüp, eglendiriyor. Sosyal baglari güçlendirip, stresle mücadele ediyor" dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası