Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Asil ilaç gülmek

Gülmenin, saglikli bir hayat sürmek için en az diyet ve egzersiz kadar önemli oldugu kanisindan yola çikan Acibadem Hastanesi, palyaço rolüne bürünen hemsireleriyle hizmet veriyor. Mizah terapinin hastalar üzerinde olumlu etkileri bulundugunu belirten Acibadem Hemsirelik Hizmetleri Direktörü Saliha Koç, "Hastalarimiz palyaço hemsireler sayesinde hayata pozitif bakiyor. Mizahi terapi hastalarin agrilarini bile gideriyor" dedi.

Hastane palyaçosunun amacinin, hastanede bulunan hastalara, ailelerine ve hastane personeline nese, kahkaha ve keyif için bir firsat olusturdugunu belirten Acibadem Hemsirelik Hizmetleri Direktörü Saliha Koç, "Klinik sonuçlar, hastalarin daha az agri sikayeti veya analjezi ihtiyaci duydugunu, daha konuskan oldugunu, ilaç tedavisinde daha isbirlikçi oldugunu gösteriyor" dedi.

Bir palyaçonun Aspirin kadar etkili oldugunu söyleyen Koç, "Filozoflara göre, iyi bir palyaço köyün sagligi açisindan 20 katir ilaçtan daha iyidir. Palyaço hemsireler sayesinde hastalarimiz hayata daha pozitif bakiyor. Pozitif düsünen kisiler hastaliklari daha kolay yenebiliyor. Bagisiklik sistemimiz bakteri, virüs ve kanser hücrelerine saldiran 30 trilyondan fazla hücreden olusuyor. Bu hücrelerin farkli isimleri ve farkli fonksiyonlari var, ancak arastirmalar bu hücrelerin bir çogunun kisi yapici duygular içerisinde oldugunda daha güçlü, yikici duygular içerisinde oldugunda ise daha zayif oldugunu gösteriyor.

Psikonöroimunoloji alanindaki arastirmalar, farkli duygusal deneyimler esnasinda farkli kimyasal maddelerin salgilandigini ortaya koyuyor. Bu kimyasal maddeler bagisiklik hücresinin yüzeyindeki alicilara 'baglanarak' hücrenin bünyeyi koruma kabiliyetini arttirma ya da azaltma yetenegine sahip. Bu sebeple yikici duygular bagisiklik sistemini zayiflatirken, yapici duygular bunu güçlendiriyor" diye konustu.

Amerika'daki hastanelerde 1960'dan beri uygulanan gülme terapisini Türkiye'de uygulamaktan dolayi mutlu olduklarini ifade eden Koç, 25 hemsirenin özel egitimden geçirildigini kaydederek, "Palyaço hemsireler strese iyi geliyor. Farkli atmosfer olusturuyor. Dikkat çekiyor, dikkat dagitiyor. Ortami hareketlendiriyor. Güldürüp, eglendiriyor. Sosyal baglari güçlendirip, stresle mücadele ediyor" dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası