Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kanserde ailevi yatkinlik

Erciyes Üniversitesi (EÜ) Tip Fakültesi Hematoloji Bölüm Baskani ve Kemik Iligi Nakli Merkezi Baskani Prof. Dr. Ali Ünal, kanserde ailevi yatkinlik unsuruna dikkat edilmesi gerektigini belirterek, ''Meme kanseri görülen bir ailede 35 yasini geçmis tüm kadinlarin, kolon kanseri görülen ailelerde de 40 yasindan sonra tüm bireylerin kanser yönünden taranmasi gerekiyor'' dedi.

Prof. Dr. Ünal, AA muhabirine yaptigi açiklamada, bazi kanser türlerinin ailevi yatkinlikla dogrudan ilgili oldugunu söyledi. Meme kanseri ile kolon (kalin barsak) kanserinin ailevi yatkinlik olan kanser türleri arasinda basi çektigini, akciger kanserinin de ailevi kanser türleri arasinda yer aldigini kaydeden Prof. Dr. Ünal, ailesinde bu tür kanser görülen kisilerin daha dikkatli olmasi gerektigine isaret etti.

Toplumda kanser görülen kisi sayisinda ciddi artislar yasandigi yorumlarinin yapildigini, ancak kanserli kisi sayisindaki artisin temelinde gelisen tibbi imkanlarin rolünün büyük etkisi bulundugunu ifade eden Prof. Dr. Ünal, sunlari söyledi:

''Önceleri kanser vakalari teshis edilemezdi. Kisi ölse bile kanserden öldügü bilinmezdi. Bunda, kisinin sosyal güvencesinin olmamasi, doktora gidememesi ve teshis konulamamasi etkili olurdu. Yesil kart gibi sosyal güvencenin ortaya çikmasi, hasta kisilerin doktora gitme imkanini artirdi. Gelisen tibbi imkanlar da rahatlikla teshis konulmasini sagladi. Durum böyle olunca, bilinen kanserli hasta sayisinda artis oldu. Kanser hastalarinda görülen artis degerlendirilirken bu durumda göz önünde bulundurulmalidir''

ERKEN TESHISIN ÖNEMI

Kanserin erken teshis edilmesinin önemini vurgulayan, bu nedenle ailevi yatkinlik unsurunun kisilere verdigi ipuçlarinin degerlendirilmesinin önemine dikkati çeken Prof. Dr. Ünal, ''Meme kanseri görülen bir ailede 35 yasini geçmis tüm kadinlarin, kolon kanseri görülen ailelerde de 40 yasindan sonra tüm bireylerin kanser yönünden taranmasi gerekiyor'' diye konustu.

Meme kanserine, özellikle ''BRCA1'' denilen genin kansere yatkinlik yapmasinin neden oldugunu belirten Prof. Dr. Ünal, söyle devam etti:

''Bu gen, ailevi olabiliyor. Bir aile ferdinde meme kanseri varsa diger kadinlarda kanser görülme riski 10 kat daha fazla oluyor. Kolon kanserinde de ayni risk söz konusu. Baba ve kardeslerde yani bir ailenin üç bireyinde kanser görülen vakalar var. Ailedeki 1. kusak ve 2. kusak fertlerin kanser yönünden taranmasi gerekir. Sigara iliskili akciger kanserine yakalanan bir babanin sigara içen diger çocuklarinda da kanser riski çok artiyor. Çünkü temelinde ailevi yatkinlik söz konusu. Bu tür detaylara dikkat edilecek olursa daha saglikli günler yasariz.''
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası