Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kanserde ailevi yatkinlik

Erciyes Üniversitesi (EÜ) Tip Fakültesi Hematoloji Bölüm Baskani ve Kemik Iligi Nakli Merkezi Baskani Prof. Dr. Ali Ünal, kanserde ailevi yatkinlik unsuruna dikkat edilmesi gerektigini belirterek, ''Meme kanseri görülen bir ailede 35 yasini geçmis tüm kadinlarin, kolon kanseri görülen ailelerde de 40 yasindan sonra tüm bireylerin kanser yönünden taranmasi gerekiyor'' dedi.

Prof. Dr. Ünal, AA muhabirine yaptigi açiklamada, bazi kanser türlerinin ailevi yatkinlikla dogrudan ilgili oldugunu söyledi. Meme kanseri ile kolon (kalin barsak) kanserinin ailevi yatkinlik olan kanser türleri arasinda basi çektigini, akciger kanserinin de ailevi kanser türleri arasinda yer aldigini kaydeden Prof. Dr. Ünal, ailesinde bu tür kanser görülen kisilerin daha dikkatli olmasi gerektigine isaret etti.

Toplumda kanser görülen kisi sayisinda ciddi artislar yasandigi yorumlarinin yapildigini, ancak kanserli kisi sayisindaki artisin temelinde gelisen tibbi imkanlarin rolünün büyük etkisi bulundugunu ifade eden Prof. Dr. Ünal, sunlari söyledi:

''Önceleri kanser vakalari teshis edilemezdi. Kisi ölse bile kanserden öldügü bilinmezdi. Bunda, kisinin sosyal güvencesinin olmamasi, doktora gidememesi ve teshis konulamamasi etkili olurdu. Yesil kart gibi sosyal güvencenin ortaya çikmasi, hasta kisilerin doktora gitme imkanini artirdi. Gelisen tibbi imkanlar da rahatlikla teshis konulmasini sagladi. Durum böyle olunca, bilinen kanserli hasta sayisinda artis oldu. Kanser hastalarinda görülen artis degerlendirilirken bu durumda göz önünde bulundurulmalidir''

ERKEN TESHISIN ÖNEMI

Kanserin erken teshis edilmesinin önemini vurgulayan, bu nedenle ailevi yatkinlik unsurunun kisilere verdigi ipuçlarinin degerlendirilmesinin önemine dikkati çeken Prof. Dr. Ünal, ''Meme kanseri görülen bir ailede 35 yasini geçmis tüm kadinlarin, kolon kanseri görülen ailelerde de 40 yasindan sonra tüm bireylerin kanser yönünden taranmasi gerekiyor'' diye konustu.

Meme kanserine, özellikle ''BRCA1'' denilen genin kansere yatkinlik yapmasinin neden oldugunu belirten Prof. Dr. Ünal, söyle devam etti:

''Bu gen, ailevi olabiliyor. Bir aile ferdinde meme kanseri varsa diger kadinlarda kanser görülme riski 10 kat daha fazla oluyor. Kolon kanserinde de ayni risk söz konusu. Baba ve kardeslerde yani bir ailenin üç bireyinde kanser görülen vakalar var. Ailedeki 1. kusak ve 2. kusak fertlerin kanser yönünden taranmasi gerekir. Sigara iliskili akciger kanserine yakalanan bir babanin sigara içen diger çocuklarinda da kanser riski çok artiyor. Çünkü temelinde ailevi yatkinlik söz konusu. Bu tür detaylara dikkat edilecek olursa daha saglikli günler yasariz.''
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası