Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Et ürünleri bozuk çikti

22 numune sucugun yarisi, 32 sosisin 10'u ve 10 salamin 2'si bozuk çikti. Istanbul Büyüksehir Belediyesi Saglik Isleri Daire Baskanligi son iki ayda, Istanbul'un farkli bölgelerinde faaliyet gösteren "et ürünleri üreticilerini" denetledi

Denetmenler, 71 adet et ürünü içeren numune aldi Bu numuneler Hifsizsihha Labaratuvari’nda test edildi.

Vatandasin ana besin kaynaklarindan sucukta çikan sonuç, tam anlamiyla skandal oldu Labaratuvara getirilen 22 sucuk numunesinden 11'i standartlara aykiri bulunarak, 'bozuk' raporu verildi...

Hifsizsihha'nin 12.734-43-6-54768 sayili raporuna raporuna göre, 32 sosis numinesinden 12'si, 10 adet salam numunesinden 2' si, 5 adet köfte numesinden 1'i standartlara aykiri çikti. Sadece pastirma ve hazir dönerden alinan birer adet numunede hiç bir aykiriliga rastlanmadi.

TITIZLIKLE ÇALISIYORUZ

Saglik ve Hifsizsihha Müdürü Dr. Saime Batirel, "Biz ekiplerimizin getirdigi tüm numuneleri titizlikle inceliyoruz. Numuneleri test eden arkadaslarimiz, hiç bir sekilde hangi numunenin, hangi firmaya ait oldugunu bilmiyor. Aykiri bulunan firmalarin ürünleri hakkinda yasal prosedür ne ise onu uyguluyoruz" dedi.

HILELI GIDAYA CEZA YOK

Istanbul Gida Mühendisleri Odasi Üyesi Hasan Mordeniz, soframiza gelen birçok gidanin hileli oldugunu vurguladi ve "kirmizi bibere kiremit tozu, zeytine tekstil boyasi, bayat tavuk ise çamasir suyuyla beyazlatilarak piyasaya sürülüyor." dedi. Mordeniz," Kopya tsört satan bir satici üç yil hapisle cezalandirilirken, hileli gida saticisi para cezasi ile kurtuluyor. Hileli gidayi biz bile anlayamayiz. Hileli gidanin anlasilmasinin tek yolu, sürekli denetim ve labaratuvar ortaminda test'ten geçer." diye konustu. Hasan Mordeniz, 2004 yilinda Tarim Bakanligi’nin almis oldugu karara göre "Kirmizi et kiymasina yüzde yirmi oraninda tavuk kiymasi katilabilir" karari ile hileli gidanin önünün açildigini savundu.

BU HILELERE DIKKAT!

Salam sosis ve sucuk gibi et ürünlerine tavuk derisi bagirsagi taslik karistiriliyor.

Kirmizi bibere kiremit tozu, karabibere renk almasi için kanserojen boya katiliyor.

Sütün öz yagi alinarak, kati yag ile karistiriliyor. Bu sekilde süte yagli süt imaji veriliyor.

Zeytinin rengi koyulastirilmak ve parlak hale getirilmek için tekstil boyasi kullaniliyor.

Küf tutmus ve bayatlamis peynirler, eritilerek eritme peynir olarak piyasaya sürülüyor.

Beyaz peynire kireç katilarak, parlak beyaz renk almasi saglaniyor.

Dönere, tavuk derisi, kiymasi, bagirsagi ve taslik karistiriliyor,

Kirmizi et'ten yapilan kiymaya tavuk kiymasi karistiriliyor.

Tereyaga patates margarin katilarak piyasaya sürülüyor.

Ihraç ürünü olan ancak hormonlu bulunarak geri gönderilen birçok sebze ve meyve, iç piyasada ithal ürün olarak satiliyor.

Soframizda her ögün bulunan ekmege karbonat katilarak rengi beyazlastiriliyor.

ISTANBUL'UN DURUMU VAHIM

Tarim ve Köyisleri Bakanligi’na bagli ekipler geçtigimiz yil Istanbul'daki 18.239 satis yerini, 7839 toplu tüketim noktalarini ve 5,175 üretim imalathanesi denetledi.Toplam 31,233 is yerinden alinan peynir, zeytin, salam, sosis ve ekmek gibi ürünler tahlil için labaratuvara gönderildi. Bakanlik denetçileri denetimler sonucunda, sattiklari ürünleri standartlara aykiri olan, 1,157 adet is yerine 1,200 YTL ile 6.000 arasinda para cezasi, 62 is yerine faaliyet durdurma, 19 üreticiye ise üretimden men cezasi verdi. Tarim Bakanligi’na bagli Hifsizsihha Laboratuvari’nda toplam 284 ürün incelendi. Bunlardan 176'si saglikli bulunurken 108 numune sagliksiz çikti. Numune sonuçlarina göre, 17 firmanin üretim iznini iptal etti. Bes firmanin tamamiyle kapatilmasina karar verdi. 19 firma " Insan sagligi ile oynadigi gerekçesiyle" savciliga sevk edildi.

‘BOZUK GIDA SATTIK’

Istanbul Gida Toptancilari ve Tüccarlari Dernegi Baskani Güray Kotil, "Itiraf ediyorum. 2005 yilina kadar Rami kuru gida pazarinda hileli gida sattik." dedi. Tarim Bakanligi'na bu tür gidalari sattiklarini kendilerinin ihbar ettigini belirten Kotil, "Ekipler geldi. Pazarimizdan numuneler aldi. Cezalar yazildi. Yaklasik bir yildir bu tür gidalarin pazarimiza girisine izin vermiyoruz. Süphe duydugumuz gidalari ise bizzat kendimiz götürüp Hifsizsihha Labaratuvari’nda test ettiriyoruz" dedi. Kotil ayrica "Rami kuru gida pazarinda 2000 esnaf gida satisi yapiyor. Kurdugumuz oto kontrol sistemi ile hiç bir esnaf saglik kosullari onaylanmamis ürün satamiyor. Bu tür bir vaka ortaya çikarsa yine ihbari ilgililere ben yaparim" ifadesini kullandi.

Haber: Engin AKBAS
Kaynak: www.bugun.com.tr
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası