Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Rotavirus ihmale gelmez...

Ishal özellikle gelismekte olan ülkelerde en önemli saglik problemleri arasinda yer aliyor. Her yil dünya üzerinde yaklasik 125 milyon ishal vakasinin görüldügü ve bunlardan 10 milyon çocugun hayatini ishalden kaybettigi tahmin ediliyor. Bu ölümlerin önemli bir kismi virüsler tarafindan olusan ishallere bagli.

Dünyada her yil yaklasik yarim milyon çocugun ölüm nedeni olarak kabul edilen Rotavirus, özellikle çocukluk çaginda en sik rastlanan ishal çesidi. Tüm bes yas alti çocuk ölümlerinin yüzde altisinda Rotavirus ishallerinin sorumlu oldugu ve dünyada hemen hemen bütün çocuklarin ilk 2-3 yas içinde Rotavirus hastaligi geçirdigi görülür. Ölümlerin çogu az gelismis ülkelerde gerekli destek tedavisi yapilamadigindan yasaniyor. Gelismis ülkelerde ise ishal vakalari hastanede tedavi altina alindigi için vakalarin sadece yüzde 40’inda Rotaviruse rastlaniyor.

Rotavirus, bütün yil boyunca ishal salginlarina neden olabilmekle beraber ülkemiz gibi iliman iklimlerde Ekim ile Nisan aylari arasinda özellikle de Aralik ve Ocak aylarinda salginlara neden olur. Ülkemizde yapilan çalismalarda kis aylarinda ishallerin yüzde 60’inin tüm yilda ise yüzde 30’unun Rotaviruse bagli oldugu görülmektedir. Onlarca tipi olmakla beraber insanlarda görülen Rotavirus ishallerinin yüzde 95’inden 4 tip sorumludur.

Rotavirus, genellikle agiz yoluyla alinan içecek ve yiyeceklerden bulasir. Ancak bütün hijyen kurallarinin uygulanmasina ragmen bulasmanin önüne geçilemeyebilir ve solunum yolu dahil baska yollarla da bulasabilir. Özellikle klasik su klorlama tekniklerine dayanikli bir virüs oldugu için salginlarini önlemek oldukça zordur. Evlerde, kres, anaokulu, bakimevi ve hastanelerde Rotavirus salginlari daha çabuk bulasir.

Kuluçka süresi çok kisa olup 1-3 gün kadardir. Kusma, karin agrisi, ishal ve ates en sik görülen sikayetlerdir. Çocuklarda 7-10 gün süren bir hastalik tablosuna sebep olan hastalikta en önemli sorun, kusma ve ishale bagli asiri su ve tuz kaybi nedeniyle ortaya çikan sok ve havale vakalaridir.

Hastaligin teshisi, hikaye ve muayene bulgulari ile birlikte özellikle gaita incelemelerinde virüsün parçaciklarinin incelenmesi esasina dayanir. Tedavinin amaci, çocugun susuz kalmasini saglamaktir. Tedavide çocuklara agizdan sik sik az miktarda sivi verilir. Tedavide tuz- seker karisimi da önerilebilir. Agizdan yeterli sivi alimi saglanamazsa, özellikle küçük çocukta hastaneye yatirilip serum verilmesi gerekebilir. Anne sütü alan bebegin emzirilmeye devam etmesi çok önemlidir.

Gelismis ülkelerde alinan bütün hijyenik tedbirlere ragmen Rotavirus ishallerinin önlenememesi, tedavisinin zor ve maliyetli olmasi, özellikle riskli gruplarda hayati tehdit etmesi nedeniyle bu virüse karsi asi gelistirilmesi çalismalari yillarca yapilmis ve ilk olarak 1998 yilinda gelistirilen bir asi ABD’de yaklasik 1 yil kullanildiktan sonra, barsak dügümlenmelerini arttirdigi süphesi ile uygulamadan kaldirilmistir. Bu konuda su anda son asama olan iki asi çalismasi mevcut.

Korunmak için;

•Kendi ellerinizi ve özellikle çocuklarinizin ellerini çok iyi temizleyin
•Çatal, biçak, bardak, tabak gibi esyalarinizi baskalariyla ortak kullanmayin
•Havlularinizi ayirin
•Hasta olanlarla temas etmemeye çalisin
•Içeceklerinize koyulan buzlarin ne tip sudan yapildigini ögrenin
•Özellikle çiplak elle dokunulan çig gidalardan uzak durun
•Çig et ve balik yemeyin
•Çocuklarin kullandigi biberon basligi gibi esyalarin temizligine özen gösterin

Uzm. Dr. Fazli YILMAZER
Çocuk Sagligi ve Hastaliklari
Hisar Intercontinental Hospital
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası