Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Uyku Apnesi Tehlike Yaratiyor

Toraks Dernegi Uyku Bozukluklari Çalisma Grubu Baskani Prof. Dr. Oguz Köktürk uyku sirasinda solunumun sik araliklarla durmasi sonucu ortaya çikan “Uyku Apne Sendromu”nun hastaligin en sik görülen tipinin, Obstrüktif (Tikayici) Uyku Apne Sendromu (OSAS) oldugunu belirtti.

Prof. Dr. Oguz Köktürk , hastaligin belirtileri konusunda su bilgiyi verdi: “OSAS’in tipik klinik belirtileri, horlama, esi ya da yakinlari tarafindan hastanin uyurken solunumunun durdugunun görülmesi (tanikli apne), gündüz asiri uyku hali, gögüs agrilari, kalpte ritim bozukluklari, bas agrisi, agizda kuruluk, gece terlemesi, hipertansiyon, unutkanlik, kisilik degisiklikleri, depresyon, cinsel istek azalmasi ve iktidarsizlik olarak siralanabilir.”

OSAS hastaliginin en çok 40-65 yas grubundaki erkeklerde görüldügüne dikkati çeken Oguz Köktürk, “OSAS’lilarin çogu asiri kilolu, kalin, kisa boyunlu kisiler. Bu tip hastalarin uykuda solunumlarinin durmasi genelde 10-60 saniye arasinda degisiyor. Ancak bu sürenin 2 dakikaya kadar uzadigi da gözlendi” diye konustu.

Köktürk, uyku bölünmeleri nedeniyle OSAS’li hastalarin ertesi gün asiri uyku ihtiyaci hissettiklerini anlatarak, sunlari söyledi: “Sinema, tiyatro, konferanslarda uyumaya baslayanlar var. Ancak daha ileri götürürsek, arabada kirmizi isikta beklerken, hatta cinsel iliski sirasinda bile uyku haline geçis olabiliyor. ABD’de direksiyon basinda uyuyan soförlerin yilda 200 bine yakin trafik kazasina neden olduklari tahmin edilmekte.”

Türkiye’de OSAS’li olgularin yüzde 48’inin en az bir kez uyuklamaya bagli trafik kazasi yaptiklarini anlatan Köktürk, “Hastaligin en sik görüldügü kisiler uzun yol soförleri. Bu nedenle gelismis ülkelerde agir vasita ehliyeti alacak kisilerin bu hastalik açisindan degerlendirilmeleri zorunlulugu getirilmistir” dedi.

Uyku Apne Sendromu’nun kesin tanisi için uyku laboratuvarlarina ihtiyaç oldugunu belirten Prof. Dr. Oguz Köktürk, maliyetin yüksek olusu yüzünden Türkiye’de laboratuvar sayisinin düsük oldugunu söyledi


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası