Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Seker hastalarinda gizli tehlike: Kalp

Erciyes Üniversitesi’nde (EÜ) yapilan arastirma, seker hastalarinda kalp krizine karsi koruyucu olan yedek damar olarak da adlandirilan kollateral olusumunun daha az oldugunu ortaya koydu.

Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Abdurrahman Oguzhan, “seker hastalarinda kalpte kollateral adi verilen yedek damarlar yeterince gelismedigi için kalp krizi ve kriz aninda ölüm riski daha fazla oluyor” dedi.

Doç. Dr. Abdurrahman Oguzhan, seker hastalarinda kalp ve damar hastaliklarinin çok sik görüldügünü, bunun nedenlerini arastirmak için “Diyabetin kollateral olusumu üzerine etkisi” konulu arastirma yaptiklarini belirtti. Circulation (Dolasim) dergisinde yayimlanan bu arastirmada kalp ve damar rahatsizligi bulunan 205 seker hastasi ile seker hastasi olmayan 205 kalp damar hastasi üzerinde inceleme yaptiklarini kaydeden Oguzhan, seker hastaliginin kalpte kollateral damarlarinin olusumunu engelledigini tespit ettiklerini belirtti.

Seker hastalarinda kollateral damarlarinin yeterince gelismemesinin kalp krizi ve kriz aninda ölüm riskini artirdigini vurgulayan Oguzhan, su bilgileri verdi: “Kalpte kollateral adi verilen yedek damarlar vardir. Bu damarlarkalp damarlarindan birinin tikanmasi durumunda tikali damar bölgesine kan götürürler ve kalp krizinin kalpteki tahribatini azaltirlar. Sekerhastalarinda ise bu damarlar yeterince gelisemez. Bu nedenle, seker hastalarinda kalp krizi ve kriz aninda ölüm riski diger insanlara göredaha fazladir. Arastirmamizda, kalpteki kollateral sayisinin seker hastasi olanlarda belirgin olarak azaldigi saptanmistir. Bu da seker hastalari için kalp krizinden ölüm riskini artirmaktadir.”

GIZLI TEHLIKE

Seker hastalarinin, muhtemel kalp hastasi olduklarini ifade eden Oguzhan, seker hastalarindaki kalp rahatsizliklarinin gizli seyrettigini ve yillarca farkedilemedigini, bu nedenle seker hastalarinin kalp ile ilgili rahatsizliklari bulunmasa bile mutlaka belirli araliklarla kalp muayenesinden geçmeleri gerektigini vurguladi.

Seker hastalarinin gögüs agrisi hissetmeden kalp krizi geçirebileceklerini kaydeden Oguzhan, söyle devam etti: “Yüksek kan sekeri, damarlarin iç yüzeyini döseyen ‘endotel’ adi verilen hücreleri tahrip eder. Böylece, kanin damar içinde akiskanligibozulur, damarin genisleyebilme kapasitesi bozulur ve kanin pihtilasmaegilimi artar. Bu aktörler, kalp damar hastaliklarina zemin hazirlar. Ayrica, seker hastalarinda agrilari ileten sinirler de tahrip oldugu için kalp krizi gögüs agrisi olmaksizin gerçeklesebilir. Yani seker hastalari, farkinda olmadan kalp krizi geçirebilirler. Kriz sonucunda da ani ölümler görülebilir.”

Oguzhan, seker hastalarinda görülen yüksek tansiyon, kandaki kolesterolün yüksekligi, fazla kilo ve hareketsizlik gibi faktörlerin de yine kalp hastaliklarina davetiye çikardigini ifade etti.

Seker hastalarinin kalp hastaliklarindan korunmak için daha fazla özen göstermeleri gerektigini bildiren Oguzhan, seker hastalarinin, diyetlerine önem vermeleri, düzenli egzersiz yapmalari, sigara kullanmamalari ve seker seviyelerini kontrol altinda tutmalari gerektigini sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası