Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Seker hastalarinda gizli tehlike: Kalp

Erciyes Üniversitesi’nde (EÜ) yapilan arastirma, seker hastalarinda kalp krizine karsi koruyucu olan yedek damar olarak da adlandirilan kollateral olusumunun daha az oldugunu ortaya koydu.

Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Abdurrahman Oguzhan, “seker hastalarinda kalpte kollateral adi verilen yedek damarlar yeterince gelismedigi için kalp krizi ve kriz aninda ölüm riski daha fazla oluyor” dedi.

Doç. Dr. Abdurrahman Oguzhan, seker hastalarinda kalp ve damar hastaliklarinin çok sik görüldügünü, bunun nedenlerini arastirmak için “Diyabetin kollateral olusumu üzerine etkisi” konulu arastirma yaptiklarini belirtti. Circulation (Dolasim) dergisinde yayimlanan bu arastirmada kalp ve damar rahatsizligi bulunan 205 seker hastasi ile seker hastasi olmayan 205 kalp damar hastasi üzerinde inceleme yaptiklarini kaydeden Oguzhan, seker hastaliginin kalpte kollateral damarlarinin olusumunu engelledigini tespit ettiklerini belirtti.

Seker hastalarinda kollateral damarlarinin yeterince gelismemesinin kalp krizi ve kriz aninda ölüm riskini artirdigini vurgulayan Oguzhan, su bilgileri verdi: “Kalpte kollateral adi verilen yedek damarlar vardir. Bu damarlarkalp damarlarindan birinin tikanmasi durumunda tikali damar bölgesine kan götürürler ve kalp krizinin kalpteki tahribatini azaltirlar. Sekerhastalarinda ise bu damarlar yeterince gelisemez. Bu nedenle, seker hastalarinda kalp krizi ve kriz aninda ölüm riski diger insanlara göredaha fazladir. Arastirmamizda, kalpteki kollateral sayisinin seker hastasi olanlarda belirgin olarak azaldigi saptanmistir. Bu da seker hastalari için kalp krizinden ölüm riskini artirmaktadir.”

GIZLI TEHLIKE

Seker hastalarinin, muhtemel kalp hastasi olduklarini ifade eden Oguzhan, seker hastalarindaki kalp rahatsizliklarinin gizli seyrettigini ve yillarca farkedilemedigini, bu nedenle seker hastalarinin kalp ile ilgili rahatsizliklari bulunmasa bile mutlaka belirli araliklarla kalp muayenesinden geçmeleri gerektigini vurguladi.

Seker hastalarinin gögüs agrisi hissetmeden kalp krizi geçirebileceklerini kaydeden Oguzhan, söyle devam etti: “Yüksek kan sekeri, damarlarin iç yüzeyini döseyen ‘endotel’ adi verilen hücreleri tahrip eder. Böylece, kanin damar içinde akiskanligibozulur, damarin genisleyebilme kapasitesi bozulur ve kanin pihtilasmaegilimi artar. Bu aktörler, kalp damar hastaliklarina zemin hazirlar. Ayrica, seker hastalarinda agrilari ileten sinirler de tahrip oldugu için kalp krizi gögüs agrisi olmaksizin gerçeklesebilir. Yani seker hastalari, farkinda olmadan kalp krizi geçirebilirler. Kriz sonucunda da ani ölümler görülebilir.”

Oguzhan, seker hastalarinda görülen yüksek tansiyon, kandaki kolesterolün yüksekligi, fazla kilo ve hareketsizlik gibi faktörlerin de yine kalp hastaliklarina davetiye çikardigini ifade etti.

Seker hastalarinin kalp hastaliklarindan korunmak için daha fazla özen göstermeleri gerektigini bildiren Oguzhan, seker hastalarinin, diyetlerine önem vermeleri, düzenli egzersiz yapmalari, sigara kullanmamalari ve seker seviyelerini kontrol altinda tutmalari gerektigini sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası