Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Fazla spor yapmak zararli midir?

Ferti-Jin Kadin Sagligi ve Yardimci Üreme Teknikleri Merkezi Klinik Direktörü, Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Op. Dr. Seval TASDEMIR bilgilendiriyor.

Düzenli olarak spor ve egzersiz yapmak saglikli yasamin vazgeçilmez bir parçasi olmakla beraber, herseyde oldugu gibi oldugu gibi sporun da azi karar çogu zarar. Özellikle ergenlige yeni adim atmis genç kizlarda gereginden fazla spor yapmak ciddi saglik sorunlarina yol açabiliyor.

Fazla ve agir spor yapan genç kizlarda, bu duruma beslenme bozuklugu eklendiginde östrojen (kadinlik hormonu) azalir ve buna bagli olarak kemik erimesi baslar. Fiziksel ve ruhsal anlamda çok çesitli gelismelerin yasandigi bu dönemde agir egzersizler altina giren genç kizlarin %60’inda amenore yani hiç adet kanamasinin olmamasi durumu görülüyor.

Ferti-Jin Kadin Sagligi ve Yardimci Üreme Teknikleri Merkezi Klinik Direktörü, Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Op. Dr. Seval TASDEMIR, kilo kaybi, asiri yorgunluk ve konsantrasyon bozuklugu, düzensiz adet kanamalari yada regl dönemlerinin kesilmesi gibi durumlarda hemen bir hekime basvurulmasini öneriyor. Tasdemir, ergenlige yeni girmis hassas yapidaki vücudun fazla egzersiz ile zorlanmasinin kas yaralanmalarina ve kemiklerde herhangi bir travmaya bagli olmadan kendiliginden olusan kiriklara neden olabilecegini belirtti. Ayrica bu durum uzun süre tedavi edilmediginde kemiklerde, üreme sagliginda ve kemiklerde kalici zararlar meydana getirebiliyor.

Genç kizlarin spora bagli saglik sorunlarinin yasamamalari için düzenli beslenmeye çok dikkat etmeli ayrica gerekli durumlarda kalsiyum ve vitamin takviyesi yapmalidirlar. Fazla spor yapildiginda adet kanmalarinin tarihleri kaydedilip izlenmeli ve ögün atlamadan düzenli olarak beslenilmelidir. Genç kizlar bayan atletlerle çalisan diyetisyenlerden beslenmeleri ile ilgili tavsiyeler alarak, gerektiginde vitamin, kalsiyum ve demir takviyesi yapabilirler.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası