Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Fazla spor yapmak zararli midir?

Ferti-Jin Kadin Sagligi ve Yardimci Üreme Teknikleri Merkezi Klinik Direktörü, Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Op. Dr. Seval TASDEMIR bilgilendiriyor.

Düzenli olarak spor ve egzersiz yapmak saglikli yasamin vazgeçilmez bir parçasi olmakla beraber, herseyde oldugu gibi oldugu gibi sporun da azi karar çogu zarar. Özellikle ergenlige yeni adim atmis genç kizlarda gereginden fazla spor yapmak ciddi saglik sorunlarina yol açabiliyor.

Fazla ve agir spor yapan genç kizlarda, bu duruma beslenme bozuklugu eklendiginde östrojen (kadinlik hormonu) azalir ve buna bagli olarak kemik erimesi baslar. Fiziksel ve ruhsal anlamda çok çesitli gelismelerin yasandigi bu dönemde agir egzersizler altina giren genç kizlarin %60’inda amenore yani hiç adet kanamasinin olmamasi durumu görülüyor.

Ferti-Jin Kadin Sagligi ve Yardimci Üreme Teknikleri Merkezi Klinik Direktörü, Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Op. Dr. Seval TASDEMIR, kilo kaybi, asiri yorgunluk ve konsantrasyon bozuklugu, düzensiz adet kanamalari yada regl dönemlerinin kesilmesi gibi durumlarda hemen bir hekime basvurulmasini öneriyor. Tasdemir, ergenlige yeni girmis hassas yapidaki vücudun fazla egzersiz ile zorlanmasinin kas yaralanmalarina ve kemiklerde herhangi bir travmaya bagli olmadan kendiliginden olusan kiriklara neden olabilecegini belirtti. Ayrica bu durum uzun süre tedavi edilmediginde kemiklerde, üreme sagliginda ve kemiklerde kalici zararlar meydana getirebiliyor.

Genç kizlarin spora bagli saglik sorunlarinin yasamamalari için düzenli beslenmeye çok dikkat etmeli ayrica gerekli durumlarda kalsiyum ve vitamin takviyesi yapmalidirlar. Fazla spor yapildiginda adet kanmalarinin tarihleri kaydedilip izlenmeli ve ögün atlamadan düzenli olarak beslenilmelidir. Genç kizlar bayan atletlerle çalisan diyetisyenlerden beslenmeleri ile ilgili tavsiyeler alarak, gerektiginde vitamin, kalsiyum ve demir takviyesi yapabilirler.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası