Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Uyusunda büyüsün ninni

Bebekler dogumdan itibaren bazi karakteristik özelliklerini de beraberlerinde getirirler.

Bunlardan biri de uyku düzenidir. Bazi bebeklerde uyku düzeninde bir problem yasanmazken bazi bebeklerin uyumasi ailelerin en büyük sorunudur. Özellikle ilk aylarda uykusuzluk hem aileyi hem bebegi rahatsiz edebilir. Bu nedenle öncelikle bebegin normal kosullara göre uyuyup uyumadigini tespit etmek gerekir.

Dogumdan 3.aya kadar bebeklerin günlük uyuma süresi 17-18 saat civarindadir. Ancak bebekler hiç bir zaman deliksiz bir uyku uyumazlar. Sik sik beslenmesi gerektigi veya alti kirlendigi için uykulari bölünür. Zaten bebekligin bu döneminde bebegin, 2-3 saatten fazla kesintisiz uykuda birakilmamasi gerekmektedir. Ancak 2 haftaliktan itibaren bebege gece gündüz farkini hissettirmeye baslamak gerekir. Gündüz uyku aralarinda bebekle konusabilir, oyun oynayabilirsiniz. Ancak gece uyandiginda, isiklari fazla açmadan los bir ortamda , daha sessiz konusarak ona gece oldugu anlatilmaya çalisilmalidir.

3.ayda itibaren ise bebegin uykusu günde 15 saatlere düsecektir. Bu uykunun büyük kismi gece, 4-5 saatlik bölümü ise gündüz olacaktir. Artik ilk aylardaki siklikla uyanmayacaktir. Geceleri birkaç kez uyandirilip beslenmelidir. Ancak bu gece beslenmesi yavas yavas azaltilmalidir. Gündüzleri ise 2-3 kez uyuyarak 5 saati dolduracaktir. Bu ikinci 3 aylik dönemde artik bebegin uyku düzeni belirmeye baslayabilir. Onu yatirmaya alistirmak istenen saatten önce (20:00-20:30 uygun olabilir) yapilacak aktiviteleri belirlemek gerekir. Örnegin pijamalarini giydirip, hafif müzik esliginde ona hikaye okumak bir yol olabilir. Banyo düzeni de yatmadan önce olarak ayarlanabilir. Böylece bu aktiviteler basladiginda bebek uykuya hazirlanacaktir.

6 ve 9.aylar arasinda ise yaklasik 14 saatlik bir günlük uyku ihtiyaci vardir. Bunun 7 saatinde bebek hiç uyanmayabilir. Bu period basladiginda artik gündüz uykulari da düzenlenebilir. Sabah ve ögleden sonra olmak üzere 2 kez uykuya yatirilmasi gece uykusu düzenine de uyacaktir. Bu dönemde bebek, alistigi uyku öncesi aktiviteler varsa onlar basladiginda uyumasi gerektigini kabul edecektir.

9.aydan sonra uyku ihtiyacinin büyük kismi gece karsilanirken gündüz uykulari biraz kisalabilir. Gündüz yarim ile 2 saat arasinda 2 kez uyurken , gece 10-12 saatlik uyku zamani normaldir. Önemli olan uyku öncesi aktivitelerini bozmadan devam ettirmek ve kendi kendine uyumasini saglamaya çalismaktir.

12.aydan sonra artik gündüz uykusu tek sefer olarak ögleden sonra gerçeklesebilir. 18.aya kadar gündüz 2 kez uyku sonrasinda da 1 keze çevirmek iyi olacaktir. Bu aylarda artik bebegi kendi kendine uyumaya alistirmak, süregelen düzensizlikleri varsa bunlari ortadan kaldirmaya çalismak çok önemlidir.

Bebeklerde görülen huzursuzluklarin bir nedeni de uyku problemleridir. Bu nedenle ilk aylardan itibaren uyku düzenini belirlemeye ve bebegi bu düzene uydurmaya çalismak hem bebek hem de annenin düzeni açisinda çok saglikli olacaktir.

Bu düzeni oturtmakta en büyük yardimci uykuyu bölen sebepleri bulmaktir. Ilk aylarda bu sebep gaz sancisi, açlik gibi nedenler olurken ilerleyen aylarda bazi kavramlarin karsiligi olabilir. Bunun için bebege mutlaka yemek ve uyuma zamaninin, oyun ve uyuma zamaninin, gece ve gündüzün farkli oldugunun hissettirilmesi gerekir. Ayrica 12. aydan sonra bebekleri yavas yavas kendi kendine uyumaya alistirmak da 2 yas ve sonrasinda yasanabilecek yalniz uyuyamama problemlerini engeller.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası