Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Burnundan nefes al sagligini koru’

Agizdan nefes alanlarin dudaklarinin çatlayacagi, dis etlerinde gerilemeler ve dillerinde kuruluklar olusacagi belirtilerek, bunun sonucunda da kronik faranjit denilen hastaligin ortaya çikabilecegi belirtildi.

Geceleri agizdan nefes almanin horlamaya ve uyku sirasinda nefes durmasina neden olabilecegi hatirlatilarak, bütün bunlarin da uyku düzenini bozacagi, kisinin devamli yorgun, bitkin, huzursuz, asabi halde olmasina neden olacagi vurgulandi.

Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Kulak Burun Bogaz Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Erkan, agizdan nefes alan insanlarda bazi rahatsizliklari ortaya çikabilecegini bildirdi.

Erkan, burnun sadece koku alma organi olmadigini, ayni zamanda solunan havayi isitarak, nemlendirerekve yabanci maddeleri süzerek akcigerlere hazir hale getirdigini söyledi.

Bunun burnun içindeki “radyatöre” benzeyen sistem sayesinde gerçeklestigini ifade eden Erkan, “Solunan hava 36.5 dereceye kadar isitilir, nemlendirilir ve yabanci maddelerden arindirilir. Solunan hava soguk olursa akcigeri üsütür. Tozlu olursa tahris eder. Kuru olursa, akcigeri ve solunum yollarini kurutur” dedi.

Erkan, burun orta diregi egriligi, nezle, polip, sinizüt gibi nedenlerle burnun tikanmasi halinde agizdan nefes alinmak zorunda kalinacagina isaret ederek, sunlari anlatti:

“Agizdan alinan havanin da nemlendirilmesi lazim. Agiz içinde burundaki gibi bunu yapabilecek bir sistem yok. Bu nedenle kuru hava, dudaklarin, dis etlerinin, dilin, yanaklarin ve yutagin mukozasinin nemini alarak kurutur. Burnu tikali olanlar bu nedenle uykudan uyandiklarinda perisan olurlar. Dudaklari çatlar, dis etlerinde gerilemeler, dillerinde kuruluklar olusur. Bunun sonucunda da kronik faranjit dedigimiz hastalik ortaya çikar. Eger dudaklar, dil, dis etleri ve yutak bu sekilde sürekli tahris oluyor, nemini kaybediyor, partiküllerle, tozlarla tahris oluyorsa bu bronsite ya da akcigerlerdebaska problemlere de yol açabilir.”

Erkan, geceleri burun tikali oldugunda refleks olarak agizdan nefes alindigi kaydederek, “Bu horlamaya ve uyku sirasinda nefes durmasina neden olabilir. Bütün bunlar da uyku düzenini bozar. Kisi devamli yorgun bitkin, huzursuz, asabi halde olur” diye konustu.

Burun solunumunun aktif, agiz solunumu ise pasif solunum olduguna dikkati çeken Prof. Dr. Mustafa Erkan, kanin, burundan nefes alindiginda, agizdan alinan nefese oranla 3 kat daha hizli temizlendigini sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası