Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Burnundan nefes al sagligini koru’

Agizdan nefes alanlarin dudaklarinin çatlayacagi, dis etlerinde gerilemeler ve dillerinde kuruluklar olusacagi belirtilerek, bunun sonucunda da kronik faranjit denilen hastaligin ortaya çikabilecegi belirtildi.

Geceleri agizdan nefes almanin horlamaya ve uyku sirasinda nefes durmasina neden olabilecegi hatirlatilarak, bütün bunlarin da uyku düzenini bozacagi, kisinin devamli yorgun, bitkin, huzursuz, asabi halde olmasina neden olacagi vurgulandi.

Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Kulak Burun Bogaz Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Erkan, agizdan nefes alan insanlarda bazi rahatsizliklari ortaya çikabilecegini bildirdi.

Erkan, burnun sadece koku alma organi olmadigini, ayni zamanda solunan havayi isitarak, nemlendirerekve yabanci maddeleri süzerek akcigerlere hazir hale getirdigini söyledi.

Bunun burnun içindeki “radyatöre” benzeyen sistem sayesinde gerçeklestigini ifade eden Erkan, “Solunan hava 36.5 dereceye kadar isitilir, nemlendirilir ve yabanci maddelerden arindirilir. Solunan hava soguk olursa akcigeri üsütür. Tozlu olursa tahris eder. Kuru olursa, akcigeri ve solunum yollarini kurutur” dedi.

Erkan, burun orta diregi egriligi, nezle, polip, sinizüt gibi nedenlerle burnun tikanmasi halinde agizdan nefes alinmak zorunda kalinacagina isaret ederek, sunlari anlatti:

“Agizdan alinan havanin da nemlendirilmesi lazim. Agiz içinde burundaki gibi bunu yapabilecek bir sistem yok. Bu nedenle kuru hava, dudaklarin, dis etlerinin, dilin, yanaklarin ve yutagin mukozasinin nemini alarak kurutur. Burnu tikali olanlar bu nedenle uykudan uyandiklarinda perisan olurlar. Dudaklari çatlar, dis etlerinde gerilemeler, dillerinde kuruluklar olusur. Bunun sonucunda da kronik faranjit dedigimiz hastalik ortaya çikar. Eger dudaklar, dil, dis etleri ve yutak bu sekilde sürekli tahris oluyor, nemini kaybediyor, partiküllerle, tozlarla tahris oluyorsa bu bronsite ya da akcigerlerdebaska problemlere de yol açabilir.”

Erkan, geceleri burun tikali oldugunda refleks olarak agizdan nefes alindigi kaydederek, “Bu horlamaya ve uyku sirasinda nefes durmasina neden olabilir. Bütün bunlar da uyku düzenini bozar. Kisi devamli yorgun bitkin, huzursuz, asabi halde olur” diye konustu.

Burun solunumunun aktif, agiz solunumu ise pasif solunum olduguna dikkati çeken Prof. Dr. Mustafa Erkan, kanin, burundan nefes alindiginda, agizdan alinan nefese oranla 3 kat daha hizli temizlendigini sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası