Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Burnundan nefes al sagligini koru’

Agizdan nefes alanlarin dudaklarinin çatlayacagi, dis etlerinde gerilemeler ve dillerinde kuruluklar olusacagi belirtilerek, bunun sonucunda da kronik faranjit denilen hastaligin ortaya çikabilecegi belirtildi.

Geceleri agizdan nefes almanin horlamaya ve uyku sirasinda nefes durmasina neden olabilecegi hatirlatilarak, bütün bunlarin da uyku düzenini bozacagi, kisinin devamli yorgun, bitkin, huzursuz, asabi halde olmasina neden olacagi vurgulandi.

Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Kulak Burun Bogaz Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Erkan, agizdan nefes alan insanlarda bazi rahatsizliklari ortaya çikabilecegini bildirdi.

Erkan, burnun sadece koku alma organi olmadigini, ayni zamanda solunan havayi isitarak, nemlendirerekve yabanci maddeleri süzerek akcigerlere hazir hale getirdigini söyledi.

Bunun burnun içindeki “radyatöre” benzeyen sistem sayesinde gerçeklestigini ifade eden Erkan, “Solunan hava 36.5 dereceye kadar isitilir, nemlendirilir ve yabanci maddelerden arindirilir. Solunan hava soguk olursa akcigeri üsütür. Tozlu olursa tahris eder. Kuru olursa, akcigeri ve solunum yollarini kurutur” dedi.

Erkan, burun orta diregi egriligi, nezle, polip, sinizüt gibi nedenlerle burnun tikanmasi halinde agizdan nefes alinmak zorunda kalinacagina isaret ederek, sunlari anlatti:

“Agizdan alinan havanin da nemlendirilmesi lazim. Agiz içinde burundaki gibi bunu yapabilecek bir sistem yok. Bu nedenle kuru hava, dudaklarin, dis etlerinin, dilin, yanaklarin ve yutagin mukozasinin nemini alarak kurutur. Burnu tikali olanlar bu nedenle uykudan uyandiklarinda perisan olurlar. Dudaklari çatlar, dis etlerinde gerilemeler, dillerinde kuruluklar olusur. Bunun sonucunda da kronik faranjit dedigimiz hastalik ortaya çikar. Eger dudaklar, dil, dis etleri ve yutak bu sekilde sürekli tahris oluyor, nemini kaybediyor, partiküllerle, tozlarla tahris oluyorsa bu bronsite ya da akcigerlerdebaska problemlere de yol açabilir.”

Erkan, geceleri burun tikali oldugunda refleks olarak agizdan nefes alindigi kaydederek, “Bu horlamaya ve uyku sirasinda nefes durmasina neden olabilir. Bütün bunlar da uyku düzenini bozar. Kisi devamli yorgun bitkin, huzursuz, asabi halde olur” diye konustu.

Burun solunumunun aktif, agiz solunumu ise pasif solunum olduguna dikkati çeken Prof. Dr. Mustafa Erkan, kanin, burundan nefes alindiginda, agizdan alinan nefese oranla 3 kat daha hizli temizlendigini sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası