Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dikkat, Grip Alarmi...!

Bahara yaklasirken, tüm yurtta grip alarmi söz konusu...Hem hava sicakliklarindaki ani degisiklikler, hem de yogun ve soguk bir dönemin ardindan gelen yorgunluk bagisiklik sistemini olumsuz etkiliyor. Bu durum da, en çok grip ve soguk alginligina neden oluyor.

Son günlerde isyeri ve okullarda yasanan ciddi is kayiplarinin nedenlerinin basinda ani baslayan ve yüksek ates ile seyreden grip geliyor. Bununla beraber is kaybina daha az neden olan fakat hastalarin yasamini olumsuz etkileyen, halsizlik ve solunum yollarinda rahatsizlik ile seyreden soguk alginligi da son günlerin problemi.

Özellikle is/ okul kayiplarini önlemeye yönelik grip ve soguk alginligi(nezle) ile ilgili semptomlari azaltici tedaviler aslinda basit ve etkilidir. Bu yöntemler hekim veya eczaciya danisarak uygulandiginda ve önerilen ilaçlar aksatilmadan kullanildiginda çok iyi sonuçlar vermektedir. Soguk alginligi ve gripte belirtiler giderilerek hastanin rahatlamasi saglanmaya çalisilir. Bazi ilaçlar birden fazla etken madde içermektedirler. Ates, agri, burun akintisi, hapsirik, öksürük ve halsizlik gibi belirtiler için , bu belirtileri gidermede kullanilan etken maddeleri içeren kombine ilaçlari tercih etmek önem tasir.

GRIP OLUNCA NELER YAPILMALI?

• Her seyden önce istirahat, mümkünse yatak istirahati önemlidir.
• Istirahat ile beraber doktor tavsiyesi ile alinacak ilaçlar , hastaligin hafif atlatilmasini saglayabilir.
• Hastalik süresince sivi alimi çok önemlidir. Bu nedenle su, meyve suyu ve kafeinsiz içecekler tavsiye edilir. Yeteri kadar sivi alinmasi sinüslerdeki ve gögsünüzdeki ifrazatin daha az birikmesine ve vücuttan daha kolay temizlenmesine yardim eder.
• Ayrica suda eritilerek hazirlanan anti-gribal ilaçlar sivi alimini arttirdigi ve hizli etki gösterdigi için kullanmaya uygundur.
• Hastalik dönemlerinde beslenmeye dikkat etmeli, istahsizlik varsa enerji ihtiyacini gidermek için karbonhidrattan zengin diyet uygulanmalidir .
• Yatarken basin yukarida tutulmasi (2 ya da daha fazla sayida yastik ile yatmak) geniz akintisinin verecegi rahatsizligi azaltacaktir.
• Bulunulan ortamin uygun isida olmasina ve iyi havalandirilmasina dikkat edilmeli, havanin kurumasi engellenmeli, nemli olmasi saglanmalidir.
• Yakinmalar düzeldiginde hemen normal aktiviteye dönülmemeli, tam bir iyilesme için bir süre daha dinlenmeye devam edilmelidir.
• Antibiyotik türü ilaçlar, viral bir enfeksiyon olan gribin üzerine bakteriyel bir baska enfeksiyon eklendiginde ancak bir hekimin önerisi ile kullanilabilir. Antibiyotiklerin yanlis kullanimi istenmeyen sonuçlari beraberinde getirebilir.
• Grip sirasinda ASA (aspirin,vb) kullanilmamalidir . Özellikle çocuklarda bu konu çok önemlidir.
• Anti-gribal ilaçlar, gribe bagli görülen yakinma ve belirtileri ortadan kaldirir.

Grip, soguk alginligi ve alerjik rinit ile ilgili her türlü bilgiye www.Gribim.com sitesinden ulasabilir, “Grip Testi” ile rahatsizliginizin grip mi yoksa soguk alginligi mi oldugunu ögrenebilirsiniz.

Ayrintili Bilgi Için:
Elif ARIN
Horizon Iletisim
Tel. 212 246 23 47
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası