Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dikkat, Grip Alarmi...!

Bahara yaklasirken, tüm yurtta grip alarmi söz konusu...Hem hava sicakliklarindaki ani degisiklikler, hem de yogun ve soguk bir dönemin ardindan gelen yorgunluk bagisiklik sistemini olumsuz etkiliyor. Bu durum da, en çok grip ve soguk alginligina neden oluyor.

Son günlerde isyeri ve okullarda yasanan ciddi is kayiplarinin nedenlerinin basinda ani baslayan ve yüksek ates ile seyreden grip geliyor. Bununla beraber is kaybina daha az neden olan fakat hastalarin yasamini olumsuz etkileyen, halsizlik ve solunum yollarinda rahatsizlik ile seyreden soguk alginligi da son günlerin problemi.

Özellikle is/ okul kayiplarini önlemeye yönelik grip ve soguk alginligi(nezle) ile ilgili semptomlari azaltici tedaviler aslinda basit ve etkilidir. Bu yöntemler hekim veya eczaciya danisarak uygulandiginda ve önerilen ilaçlar aksatilmadan kullanildiginda çok iyi sonuçlar vermektedir. Soguk alginligi ve gripte belirtiler giderilerek hastanin rahatlamasi saglanmaya çalisilir. Bazi ilaçlar birden fazla etken madde içermektedirler. Ates, agri, burun akintisi, hapsirik, öksürük ve halsizlik gibi belirtiler için , bu belirtileri gidermede kullanilan etken maddeleri içeren kombine ilaçlari tercih etmek önem tasir.

GRIP OLUNCA NELER YAPILMALI?

• Her seyden önce istirahat, mümkünse yatak istirahati önemlidir.
• Istirahat ile beraber doktor tavsiyesi ile alinacak ilaçlar , hastaligin hafif atlatilmasini saglayabilir.
• Hastalik süresince sivi alimi çok önemlidir. Bu nedenle su, meyve suyu ve kafeinsiz içecekler tavsiye edilir. Yeteri kadar sivi alinmasi sinüslerdeki ve gögsünüzdeki ifrazatin daha az birikmesine ve vücuttan daha kolay temizlenmesine yardim eder.
• Ayrica suda eritilerek hazirlanan anti-gribal ilaçlar sivi alimini arttirdigi ve hizli etki gösterdigi için kullanmaya uygundur.
• Hastalik dönemlerinde beslenmeye dikkat etmeli, istahsizlik varsa enerji ihtiyacini gidermek için karbonhidrattan zengin diyet uygulanmalidir .
• Yatarken basin yukarida tutulmasi (2 ya da daha fazla sayida yastik ile yatmak) geniz akintisinin verecegi rahatsizligi azaltacaktir.
• Bulunulan ortamin uygun isida olmasina ve iyi havalandirilmasina dikkat edilmeli, havanin kurumasi engellenmeli, nemli olmasi saglanmalidir.
• Yakinmalar düzeldiginde hemen normal aktiviteye dönülmemeli, tam bir iyilesme için bir süre daha dinlenmeye devam edilmelidir.
• Antibiyotik türü ilaçlar, viral bir enfeksiyon olan gribin üzerine bakteriyel bir baska enfeksiyon eklendiginde ancak bir hekimin önerisi ile kullanilabilir. Antibiyotiklerin yanlis kullanimi istenmeyen sonuçlari beraberinde getirebilir.
• Grip sirasinda ASA (aspirin,vb) kullanilmamalidir . Özellikle çocuklarda bu konu çok önemlidir.
• Anti-gribal ilaçlar, gribe bagli görülen yakinma ve belirtileri ortadan kaldirir.

Grip, soguk alginligi ve alerjik rinit ile ilgili her türlü bilgiye www.Gribim.com sitesinden ulasabilir, “Grip Testi” ile rahatsizliginizin grip mi yoksa soguk alginligi mi oldugunu ögrenebilirsiniz.

Ayrintili Bilgi Için:
Elif ARIN
Horizon Iletisim
Tel. 212 246 23 47
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası