Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SOMON ILE KIS EFKARININ ÜSTESINDEN GELIN

Genellikle havalarin en kasvetli oldugu zamanlar karamsarlik hissinin artmasina da ortam hazirlar. Arastirmalar vücudumuzda yeterli miktarda Omega-3’ün bulunmasinin bu dönemde yasanan stresi ve depresyonu daha iyi bir sekilde zapt etmemize yardimci oldugunu gösteriyor.

“Kis efkârlari”nin dogal açiklamasi vardir. Beyin aydinliga ve karanliga tepki verir. Karanlik döneme girdigimiz zaman, beynimiz sinyal maddesi serotoninden –ayni zamanda “mutluluk hormonu” da denilen- daha az üretiyor ve böylece keyfimizin kolayca kaçmasinda etkili oluyor. Serotonin vücudun endise ve gerginlige karsi tepkilerini düzenler ve yatistirici ve endise bastirici etkisi vardir. Baliklardan ve balik yagindan gelen yagli asitlerinin, Serotonin dahil, beyindeki sinyal maddelerine yardimci oldugu bir gerçektir. Bu ise Omega–3 yagli asitlerinin besin tamamlayicisi olarak kullanilabilecegi anlamina gelir.

Beyinde düsük seviyede Serotonin, düsük seviyede Omega–3 yagli asit DHA ile baglantilidir. Bu durum artan strese ve depresyona yol açabilir. Beynimizin neredeyse tamami yagdan ibarettir ve en önemli “yag türü” Omega-3 yagli asit DHA’ dir. Bu yagli asit somon, uskumru, ringa gibi yagli baliklarda bol miktarlarda bulunur.

Bu gibi dönemlerde, vücudun –ve özellikle de beynimizin- zihinsel olarak iyi islemesi için fazladan çoklu doymamis yagli aside ihtiyaci olur. Vücudumuz Omega–3 yagli asit DHA’yi kendi basina üretemez ve gida araciligiyla temin edilmesi gerekir.

Elbette Omega–3 yagli asitlerinin fazla aliminin kis depresyonunu ve yilsonu stresini aninda yok etmesi beklenemez. Ancak tatil boyunca birkaç fazladan somon yemegi kendinizi iyi ve saglikli hissetmenize yardimci olacaktir.

Yagli Balik ve Stres ile Basa Çikma arasindaki baglantiya iliskin birkaç arastirma örnegi;

Örnegin, Japonya’da yapilan arastirmalar, kanlarinda düsük seviyede Omega–3 bulunan stresli durumdaki ögrencilerin yüksek Omega–3 (DHA degerleri) olan ögrencilerden daha agresif olduklarini isaret ediyor. Ingiltere’de yapilan arastirmalar balik yaginin depresyon ile alakali sorunlari azaltmakta yardimci olabilecegini gösterirken, Joseph Hibbeln tarafindan ABD’de yapilan arastirmalar çoklu doymamis balik yaglarinin aliminin ani ve siddetli hareketleri azaltabilecegini gösteriyor.
http://www.jerrycott.com/user/Hibbeln%20Violent%201998.pdf

Balik yagi depresyonu “rahatlatir”. Sheffield, Ingiltere’de Swallownest Court Hastanesi’nde yapilan bir arastirmaya göre ise, balik yagi aliminin veya balik tüketiminin antidepresan ilaçlarinin tesirini arttirabildigini ve hatta yerine geçebildigini gösteriyor. 12 haftalik bir zaman üzerinde 70 hasta günlük Omega-3 yagli asit dozu alip üzüntü, endise, düsük libido ve uyku bozukluklari gibi belirtilerin azaldigi gözlenmis. http://archpsyc.ama-assn.org/cgi/content/abstract/59/10/913

DHA Omega–3 yagli asitler stresli durumlarda saldirganligi kontrol altinda tutabilir. Japonya’da yapilan bir arastirmada bir grup ögrenciye sinav öncesi balik yagi verilmezken bir gruba balik yagi verilmis. Sinav öncesi balik yagi verilmeyen ögrencilerin %58’i Omega–3 yagli asitler (balik yagi) alan ögrencilerden daha agresif oldugu ispat edilmis. Ancak, ayni zamanda stresli çevreler yeniden normale döndügünde (sinavdan sonra), saldirganlik seviyesi her iki grupta da normale dönmüs.
T. Hamazaki – Toyama Universitesi.
http://www.pubmedcentral.nih.gov/picrender.fcgi?artid=507162&blobtype=pdf
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası