Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SOMON ILE KIS EFKARININ ÜSTESINDEN GELIN

Genellikle havalarin en kasvetli oldugu zamanlar karamsarlik hissinin artmasina da ortam hazirlar. Arastirmalar vücudumuzda yeterli miktarda Omega-3’ün bulunmasinin bu dönemde yasanan stresi ve depresyonu daha iyi bir sekilde zapt etmemize yardimci oldugunu gösteriyor.

“Kis efkârlari”nin dogal açiklamasi vardir. Beyin aydinliga ve karanliga tepki verir. Karanlik döneme girdigimiz zaman, beynimiz sinyal maddesi serotoninden –ayni zamanda “mutluluk hormonu” da denilen- daha az üretiyor ve böylece keyfimizin kolayca kaçmasinda etkili oluyor. Serotonin vücudun endise ve gerginlige karsi tepkilerini düzenler ve yatistirici ve endise bastirici etkisi vardir. Baliklardan ve balik yagindan gelen yagli asitlerinin, Serotonin dahil, beyindeki sinyal maddelerine yardimci oldugu bir gerçektir. Bu ise Omega–3 yagli asitlerinin besin tamamlayicisi olarak kullanilabilecegi anlamina gelir.

Beyinde düsük seviyede Serotonin, düsük seviyede Omega–3 yagli asit DHA ile baglantilidir. Bu durum artan strese ve depresyona yol açabilir. Beynimizin neredeyse tamami yagdan ibarettir ve en önemli “yag türü” Omega-3 yagli asit DHA’ dir. Bu yagli asit somon, uskumru, ringa gibi yagli baliklarda bol miktarlarda bulunur.

Bu gibi dönemlerde, vücudun –ve özellikle de beynimizin- zihinsel olarak iyi islemesi için fazladan çoklu doymamis yagli aside ihtiyaci olur. Vücudumuz Omega–3 yagli asit DHA’yi kendi basina üretemez ve gida araciligiyla temin edilmesi gerekir.

Elbette Omega–3 yagli asitlerinin fazla aliminin kis depresyonunu ve yilsonu stresini aninda yok etmesi beklenemez. Ancak tatil boyunca birkaç fazladan somon yemegi kendinizi iyi ve saglikli hissetmenize yardimci olacaktir.

Yagli Balik ve Stres ile Basa Çikma arasindaki baglantiya iliskin birkaç arastirma örnegi;

Örnegin, Japonya’da yapilan arastirmalar, kanlarinda düsük seviyede Omega–3 bulunan stresli durumdaki ögrencilerin yüksek Omega–3 (DHA degerleri) olan ögrencilerden daha agresif olduklarini isaret ediyor. Ingiltere’de yapilan arastirmalar balik yaginin depresyon ile alakali sorunlari azaltmakta yardimci olabilecegini gösterirken, Joseph Hibbeln tarafindan ABD’de yapilan arastirmalar çoklu doymamis balik yaglarinin aliminin ani ve siddetli hareketleri azaltabilecegini gösteriyor.
http://www.jerrycott.com/user/Hibbeln%20Violent%201998.pdf

Balik yagi depresyonu “rahatlatir”. Sheffield, Ingiltere’de Swallownest Court Hastanesi’nde yapilan bir arastirmaya göre ise, balik yagi aliminin veya balik tüketiminin antidepresan ilaçlarinin tesirini arttirabildigini ve hatta yerine geçebildigini gösteriyor. 12 haftalik bir zaman üzerinde 70 hasta günlük Omega-3 yagli asit dozu alip üzüntü, endise, düsük libido ve uyku bozukluklari gibi belirtilerin azaldigi gözlenmis. http://archpsyc.ama-assn.org/cgi/content/abstract/59/10/913

DHA Omega–3 yagli asitler stresli durumlarda saldirganligi kontrol altinda tutabilir. Japonya’da yapilan bir arastirmada bir grup ögrenciye sinav öncesi balik yagi verilmezken bir gruba balik yagi verilmis. Sinav öncesi balik yagi verilmeyen ögrencilerin %58’i Omega–3 yagli asitler (balik yagi) alan ögrencilerden daha agresif oldugu ispat edilmis. Ancak, ayni zamanda stresli çevreler yeniden normale döndügünde (sinavdan sonra), saldirganlik seviyesi her iki grupta da normale dönmüs.
T. Hamazaki – Toyama Universitesi.
http://www.pubmedcentral.nih.gov/picrender.fcgi?artid=507162&blobtype=pdf
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası