Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


MEYVE VEMEYVE SUYU ÖMRÜ UZATIYOR!

Serbest Radikaller ve Yaslanma :

Serbest Radikaller, hücrelerin zarar görmesine ve birçok hastaliga yol açan reaktif maddelerdir. Normal kosullarda vücut bu serbest radikalleri etkisiz hale getiren antioksidanlar olustursa da; kimyasallar, radyasyon, röntgen isinlari, besinlerden alinan zararli maddeler ve yas ilerledikçe azalan enzim aktivitesi bu koruyucu mekanizmayi zayiflatir. Hava kirliligi, tarim ilaçlari, bilgisayar ve cep telefonlarimizdan aldigimiz radyasyon, kizarmis yiyecekler, alkol ve kahve buna neden olan kaynaklar arasinda yer alir. Ayrica, sigara dumani da son derece yüksek seviyede serbest radikal içerir.

Serbest radikaller niye zararli? Serbest radikaller zararlidir çünkü, bir kez olustuklarinda domino taslari gibi ardi ardina ilerleyen bir zincir reaksiyon baslatir, hücrelere ve DNA’ya zarar verir ve vücudumuzdaki hayati bilesenlerin oksitlenmesine bir diger anlatimla, paslanmasina neden olurlar.

Serbest radikaller, kanserin en büyük tetikleyicisi olmakla kalmayip, kalp krizi, Alzheimer hastaligi, yasliliga bagli adale bozulmalari ve katarakt olusumu ve bagisiklik sisteminin güçsüzlesmesi gibi rahatsizliklara da yol açar.

Antioksidanlar ve Serbest Radikaller :

Antioksidanlar, serbest radikallerle tepkimeye girerek bunlarin baslattigi zincir reaksiyonu durduran ve böylece vücudumuzdaki hayati bilesenlerin zarar görmesini engelleyen moleküllerdir. Vücudumuzda birtakim antioksidanlar bulunsa da, düzgün çalismalari ve yeterli miktara ulasmalari için meyve ve meyve suyu ile zenginlestirilmis bir beslenme aliskanligiyla desteklenmelidir.

Damarlarimizin serbest radikaller tarafindan bloke edilmesi kalp krizi, beyin kanamasi, yüksek kolesterol vb birçok hayati rahatsizliga yol açar. Bunlarin temizlenmesinde etkin rol oynayan ve bizi bu hastaliklardan koruyan antioksidanlar ise doganin bir armagani olarak meyve, sebze ve bunlarin suyunda bol miktarda bulunmaktadir.

Meyve Suyu ve Antioksidan :

Meyve ve meyve sulari A, C, E vitaminleri, karatenoid ve flavonoidler gibi birçok çesit antioksidan bulundururlar. Ayrica, antioksidan özellik gösteren pro-vitamin A (beta-karoten) ve selenyum da meyve ve sularinda degisik miktarlarda bulunmaktadir.

Kayisi da bol miktarda bulunan E vitamini kalp enfarktüsü riskini yüzde 40 azaltir,ayrica aspirin gibi kani sulandirici etkisi olup, böylece kan pihtisi olusmasini önler. Güçlü bir antioksidan olarak kanser, katarakt olusumunu ve bagisiklik sistemin yaslanmasini önler. Ayrica sinir sistemi bozukluklarini ve insanin bagisiklik mekanizmasini güçsüzlestiren virüslerin (HIV) ilerlemesini engeller. E vitaminin dogal hali sentetik olanlarina göre iki kat daha etkilidir; dolayisiyla dogal olarak tüketilmesi etkinliginde önemli bir faktördür.

Portakal, greyfurt, limon, kivi, seftali, mandalina, armut, çilek, ahududu, siyah üzüm gibi birçok meyvede bulunan C vitamini demir emilimini arttirir; kemik, deri, göz, kas, kan damarlari ve dis eti dokusunu güçlendirir. Ayrica, bagisiklik sistemini güçlendirerek, yaslilikta artan katarakt ve kanser riskini azaltir.

Seftali, kayisi,havuç gibi meyve ve sularinda bol miktarda bulunan beta-karotenin gerekli kismi A vitaminine çevrilir. Kalp krizi ve prostat kanseri riskini büyük ölçüde azalttigi belirlenen beta-karotenin kardiyovasküler hastaliklar ve katarakt olusumuna karsi da etkili oldugu ortaya çikarilmistir.

Domates, kirmizi üzüm ve bunlarin sularinda bulunan bir diger antioksidan likopen de prostat kanseri basta olmak üzere kanseri ve kalp hastaliklarini engelleyici özellige sahiptir.

Portakallar ve bazi turuncu sebze çesitleri yüksek miktarda lutein ve zeaksantin pigmentleri içerirler ve bu pigmentler gözleri güçlendirirler.

Ayva, elma, armut ve bunlarin suyunda bulunan kuersetin ise kansere karsi etkilidir; kilcal damar, mide sagligini ve bagisiklik sisteminin güçlenmesini saglar; alerjilere ve katarakta karsi etkilidir.

Üzüm çekirdegi, güçlü bir antioksidan ve serbest radikal çöpçüsüdür. Üzüm çekirdeginden, rezveratrol denilen çok güçlü bir antioksidan elde edilir. Antioksidan etkisinin yani sira bag dokusunu güçlendirerek kalp-damar sistemini korur, damar çeperlerinin esnekligini saglayarak damar sertligine engel olur. Varis, hemeroid, ciltteki mavi lekeler ve yaslilik lekeleri tedavisinde yararlidir. Üzüm çekirdeginde bulunan bu rezveratrol adli antioksidan üretim asamasinda üzüm suyuna da geçmektedir

Bazi çalismalar üzüm ve nar suyu gibi antioksidanlarin, arterlerde plak ya da yag birikimlerinin olusmasina katkida bulunabilecek düsük yogunluklu lipoprotein (LDL) ya da "kötü" kolesterol gibi kan lipitlerinin oksidasyonunu önleyebilecegini dogrulamistir.

Narda ise polifenol, antosiyanin adli antioksidanlar bulunur. Ayrica, C vitamini, demir ve potasyum da bulunduran nar suyu, tansiyonun düsmesine, kötü kolesterole, kanser ve kalp hastaliklarina karsi güçlü bir savasçidir.

EBRU AKDAG
Gida Mühendisi
MEYED Genel Sekreteri
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası