Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Katarakta cerrahi çözüm

Uzmanlar, artik gençlerde de görülmeye baslanan katarakt hastaligini iyilestirecek ilaç ya da perhiz olmadigini, çözümün ameliyat oldugunu söyledi.

Amasya Sifa Tip Merkezi Müdürü Opr. Dr. Nihat Uluslu, katarakt ameliyatlarinda artik hastaligin olgunlasmasinin beklenmemesi gerektigini belirtti. Katarakt ameliyatlarinin korkulacak bir ameliyat olmadigini, hastanin ameliyat olduktan sonra ayni gün taburcu edildigini ifade eden Opr. Dr. Uluslu, "Insan gözünün arka kisminda bir mercek vardir. Görevi isik hüzmelerini gözün arkasinda bulunan ve beyne görüntü yollayan retinanin üzerine düsürmektir. Isigin retinaya ulasmasi için mercegin saydam olmasi gerekir. Bu mercegin kesiflesip bulanik görmeye yol açmasi katarakt hastaligidir. Gözün önünde büyüyen bir kitle ya da zar olmayan katarakt, körlük yapan nedenlerin basinda gelir" dedi.

3 tip katarakt oldugunu, bunlarin bazilarinin dogumla birlikte ortaya çiktigini, digerlerinin de çarpma ya da vurmayla olustugunu, büyük bir çogunlukta ileri yaslarda dogal yaslanma sonucu meydana geldigini açiklayan Uluslu, "Katarakt olustuktan sonra onu önleyecek ilaç ya da perhiz yoktur. Katarakt birkaç ay içerisinde hizla büyüyebilir ya da yavas gelisebilir. Katarakt ameliyatina karar vermek görmenin azalma miktarina ve bunun hastanin yasamini nasil etkiledigine baglidir. Aktif bir yasam süren ve görmeye ihtiyaç duyan birisi çok daha erken bir dönemde ameliyat olurken, daha az görme ihtiyaci olan kisiler geç dönemde ameliyat olurlar. Cerrahi teknikler ilerledigi için kataraktin olgunlasmasini beklemeye artik gerek kalmadi" diye konustu.

Katarakt olan gözün ameliyattan sonra iyi bakim istedigini söyleyen Uluslu, gözün 2 ay boyunca gece gündüz korunmasi gerektigini, gözyaslarinin silinmesi için kagit mendil kullanilmasi, gözlere dokunulmamasi, gece yatarken de sirtüstü ya da yan yatilmasi, toz ve dumandan sakinilmasi gerektigini açikladi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası