Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Katarakta cerrahi çözüm

Uzmanlar, artik gençlerde de görülmeye baslanan katarakt hastaligini iyilestirecek ilaç ya da perhiz olmadigini, çözümün ameliyat oldugunu söyledi.

Amasya Sifa Tip Merkezi Müdürü Opr. Dr. Nihat Uluslu, katarakt ameliyatlarinda artik hastaligin olgunlasmasinin beklenmemesi gerektigini belirtti. Katarakt ameliyatlarinin korkulacak bir ameliyat olmadigini, hastanin ameliyat olduktan sonra ayni gün taburcu edildigini ifade eden Opr. Dr. Uluslu, "Insan gözünün arka kisminda bir mercek vardir. Görevi isik hüzmelerini gözün arkasinda bulunan ve beyne görüntü yollayan retinanin üzerine düsürmektir. Isigin retinaya ulasmasi için mercegin saydam olmasi gerekir. Bu mercegin kesiflesip bulanik görmeye yol açmasi katarakt hastaligidir. Gözün önünde büyüyen bir kitle ya da zar olmayan katarakt, körlük yapan nedenlerin basinda gelir" dedi.

3 tip katarakt oldugunu, bunlarin bazilarinin dogumla birlikte ortaya çiktigini, digerlerinin de çarpma ya da vurmayla olustugunu, büyük bir çogunlukta ileri yaslarda dogal yaslanma sonucu meydana geldigini açiklayan Uluslu, "Katarakt olustuktan sonra onu önleyecek ilaç ya da perhiz yoktur. Katarakt birkaç ay içerisinde hizla büyüyebilir ya da yavas gelisebilir. Katarakt ameliyatina karar vermek görmenin azalma miktarina ve bunun hastanin yasamini nasil etkiledigine baglidir. Aktif bir yasam süren ve görmeye ihtiyaç duyan birisi çok daha erken bir dönemde ameliyat olurken, daha az görme ihtiyaci olan kisiler geç dönemde ameliyat olurlar. Cerrahi teknikler ilerledigi için kataraktin olgunlasmasini beklemeye artik gerek kalmadi" diye konustu.

Katarakt olan gözün ameliyattan sonra iyi bakim istedigini söyleyen Uluslu, gözün 2 ay boyunca gece gündüz korunmasi gerektigini, gözyaslarinin silinmesi için kagit mendil kullanilmasi, gözlere dokunulmamasi, gece yatarken de sirtüstü ya da yan yatilmasi, toz ve dumandan sakinilmasi gerektigini açikladi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası