Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Reflü hastaliginin nedeni

Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Iç Hastaliklari Ögretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Yücesoy, reflünün toplumda sik görülmesinin en önemli nedenlerinden birinin sismanlik oldugunu söyledi.

AA muhabirine yaptigi açiklamada, midenin içerisinde gidalari parçalayan enzimler ile asitli su bulundugunu belirten Yücesoy, asit ve enzim yönünden zengin mide suyunun yemek borusuna kaçmasina reflü denildigini ifade etti. Yücesoy, ''Yemek borusunun yapisi bu asitlere ve enzimlere karsi dirençli degildir. Bu nedenle mide suyu geriye kaçtiginda yemek borusunu tahris eder. Bu tahris uzun sürdügünde de yara ve kanamaya neden olur, kanser gelisme riskini arttirir'' dedi.

Yücesoy, reflünün toplumda sik görüldügüne isaret ederek, bunun en önemli nedenlerinden birinin de sismanlik oldugunu belirtti. Asiri kilonun karin içi basincini artirarak reflüye neden olduguna dikkati çeken Prof. Dr. Mehmet Yücesoy, söyle devam etti:

''Reflüyü artiran nedenlerden biri de kemerin siki baglanmasi, korse ve kusaklardir. Damar ve kas gevsetici ilaçlar, kemik erimesi tedavisinde kullanilan ilaçlar, kalsiyumlu ilaçlar, bazi tansiyon ve antidepresan ilaçlari da yemek borusundan kaçagi önleyen mide kapaginin bozulmasina neden olur. Bu mekanizma bozulunca reflü artar.

Bu nedenle ilaçlar da önemli bir faktördür. Kolali içecekler, kahve, alkol, koyu çay da reflüyü artirir. Bunlar hem mide kapagini gevsetir hem de mide salgisini artir. Her iki yönden de reflüyü artirici bir etkiye sahiptirler.''

Yücesoy, tursu ve yagda kizartilmis yemekler ile çig sogan,sarimsak, nane, turp, tere gibi sebzelerin de fazla tüketildiginde rüflüyü artirdigini kaydetti.

BITKI ÇAYLARI

Bitki çaylarinin da reflüye neden oldugunu anlatan Yücesoy, su bilgileri verdi:

''Bitkisel çaylar tamamen masum degildir. 'Her bitkisel çay zararsizdir' diye bir düsünce yanlistir. Adale gevsetici özelligi bulunan, kadinlik hormonu içeren bitkisel çaylar var. Bunlar karacigere, mideye dokunabilir, yemek borusunun çalismasini bozabilir. Bu nedenle hekime danismadan kullanmamak gerekir. Örnegin, halk arasinda yaygin olarak tüketilen kusburnu çayinin adale gevsetici özelligi vardir. Bu reflüye neden olur. Bu nedenle doktor tavsiyesi ile kullanilmali, kullanildiginda da zaman zaman bunlarin yan etki gösterip göstermedigi arastirilmalidir.''

Yücesoy, ihlamur ve papatya çayinin mideyi rahatlatici etkisi oldugunu, bu nedenle rahatlikla tüketilebilecegini bildirdi. Reflüde nedene yönelik tedavi uygulandigina isaret eden Prof. Dr. Mehmet Yücesoy, su bilgileri verdi:

''Mide kapaginin, yemek borusunun iyi çalismamasi, yemek borusunun normal hareketlerini düzgün yapamamasi, mide salgisinda bozulmalar, midenin iyi çalismamasi, midenin bosalmasini bozan hastaliklar, mide çikisindaki yara ve tümörler gibi çok sayida sebep reflüye neden olabilir. Bu nedenle öncelikle alt hastaligi tespit etmek lazim. Alt hastalik tespit edilip tedavi edildikten sonra reflüyü artiran yiyeceklerden, ilaçlardan uzak durmak lazim.''
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası