Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gidada inanilmaz hileler

Çesitli isyerlerinde satilan bir çok gida ürününe, insan sagligina zarar verecek maddeler katilarak, gida ürünlerinde çesitli hilelere basvuruldugunun tespit edildigi bildirildi.

Gaziantep Tarim Il Müdürü Kontrol Sube Müdürü Sait Demirkiran, AA muhabirine yaptigi açiklamada, gida üretimi ve satisi yapilan yerlerde gida maddelerinde çesitli hilelere basvuruldugunu, bu hilelerin bazen insan sagligina zararli maddeler içerebildigini söyledi.

Demirkiran, yaptiklari denetimlerde en fazla zeytinyaginda hileye rastladiklarini belirtirken, zeytinyaginin içine pamuk yagi katildigini tespit ettiklerini kaydetti.

Zeytinyaginin içine pamuk yagi kattiklari belirlenen Hatay ve Kirsehir'deki 6 firmaya islem yaptiklarini belirten Demirkiran, toz içeceklerde de katki maddelerinin bulundugunu, ancak bu içeceklerin etiketlerinde yaniltmaya gidildigini isaret etti.

Toz içeceklerin etiketlerine dogal aromanin bulundugunun kaydedildigini anlatan Dekirkiran, ancak bazi içeceklerde yapay aroma kullanildigini, bu tür hileler yaptiklari belirlenen 2 firmaya da islem yaptiklarini söyledi.

Üzüm sucuklari ve balda da hile yapildigini ifade eden Demirkiran, yaptiklari denetimlerde çok sayida üzüm sucugu ile balin glikozdan yapildigini belirlediklerini bildirdi.

''Glikozdan yapildigi için 2005 yilinda 20 ton bala el koyduk'' diyen Demirkiran, glikozun insan sagligina zararinin olmadigini, ancak bu yöntemle vatandasin 'gerçek ürün'' denilerek kandirildigini ifade etti.

Demirkiran, halk sagligina önem verdiklerini ve denetimlerini sürdürdüklerini vurgulayarak, ''Yaptigimiz bir denetimde özel bir okulun kantininde 23 kilogram kokmus et ele geçirdik ve bu kantinin isletmecisine ceza verdik'' dedi.

AÇIKTA SATILAN ÜRÜN ALINMAMALI

Demirkiran, açikta satilan ürünlerin kontrollerinin zor oldugunu ve hangi sartlarda üretildiginin bilinmedigine dikkat çekerek, söyle konustu:

''Açikta satilan hiç bir ürünün alinmamasi gerekiyor. Örnegin baharatlarin hepsinin içinde hemen hemen hile bulunabiliyor. Karabiberin içine tuz katabiliyorlar. Kirmizi biberin yenmemesi gereken sap kismi, nanenin sapi içine katiliyor. Bu tür ürünlerin, üretim izni olan ve paketlenmis ürünlerden alinmasi gerekir. Çünkü bize gelebilecek bir sikayette firmalari kontrol imkanimiz olur. Ancak, açikta satilan ürünün nerde yapildigi belli olmuyor, kontrolü de zorlasiyor.''

Demirkiran, 2005 yilinda 5 bin 330 adet üretim, satis ve toplu tüketim alaninda faaliyet gösteren isyerini denetlediklerini ve bu isyerlerinden 20 adet firma hakkinda Cumhuriyet Savciligina suç duyurusunda bulunduklarini sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası