Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gidada inanilmaz hileler

Çesitli isyerlerinde satilan bir çok gida ürününe, insan sagligina zarar verecek maddeler katilarak, gida ürünlerinde çesitli hilelere basvuruldugunun tespit edildigi bildirildi.

Gaziantep Tarim Il Müdürü Kontrol Sube Müdürü Sait Demirkiran, AA muhabirine yaptigi açiklamada, gida üretimi ve satisi yapilan yerlerde gida maddelerinde çesitli hilelere basvuruldugunu, bu hilelerin bazen insan sagligina zararli maddeler içerebildigini söyledi.

Demirkiran, yaptiklari denetimlerde en fazla zeytinyaginda hileye rastladiklarini belirtirken, zeytinyaginin içine pamuk yagi katildigini tespit ettiklerini kaydetti.

Zeytinyaginin içine pamuk yagi kattiklari belirlenen Hatay ve Kirsehir'deki 6 firmaya islem yaptiklarini belirten Demirkiran, toz içeceklerde de katki maddelerinin bulundugunu, ancak bu içeceklerin etiketlerinde yaniltmaya gidildigini isaret etti.

Toz içeceklerin etiketlerine dogal aromanin bulundugunun kaydedildigini anlatan Dekirkiran, ancak bazi içeceklerde yapay aroma kullanildigini, bu tür hileler yaptiklari belirlenen 2 firmaya da islem yaptiklarini söyledi.

Üzüm sucuklari ve balda da hile yapildigini ifade eden Demirkiran, yaptiklari denetimlerde çok sayida üzüm sucugu ile balin glikozdan yapildigini belirlediklerini bildirdi.

''Glikozdan yapildigi için 2005 yilinda 20 ton bala el koyduk'' diyen Demirkiran, glikozun insan sagligina zararinin olmadigini, ancak bu yöntemle vatandasin 'gerçek ürün'' denilerek kandirildigini ifade etti.

Demirkiran, halk sagligina önem verdiklerini ve denetimlerini sürdürdüklerini vurgulayarak, ''Yaptigimiz bir denetimde özel bir okulun kantininde 23 kilogram kokmus et ele geçirdik ve bu kantinin isletmecisine ceza verdik'' dedi.

AÇIKTA SATILAN ÜRÜN ALINMAMALI

Demirkiran, açikta satilan ürünlerin kontrollerinin zor oldugunu ve hangi sartlarda üretildiginin bilinmedigine dikkat çekerek, söyle konustu:

''Açikta satilan hiç bir ürünün alinmamasi gerekiyor. Örnegin baharatlarin hepsinin içinde hemen hemen hile bulunabiliyor. Karabiberin içine tuz katabiliyorlar. Kirmizi biberin yenmemesi gereken sap kismi, nanenin sapi içine katiliyor. Bu tür ürünlerin, üretim izni olan ve paketlenmis ürünlerden alinmasi gerekir. Çünkü bize gelebilecek bir sikayette firmalari kontrol imkanimiz olur. Ancak, açikta satilan ürünün nerde yapildigi belli olmuyor, kontrolü de zorlasiyor.''

Demirkiran, 2005 yilinda 5 bin 330 adet üretim, satis ve toplu tüketim alaninda faaliyet gösteren isyerini denetlediklerini ve bu isyerlerinden 20 adet firma hakkinda Cumhuriyet Savciligina suç duyurusunda bulunduklarini sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası