Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigara magnezyum açigini artiriyor

Düzenin saglanmasinda magnezyumun önemine dikkat çeken uzmanlar, sigara içen kisilerde magnezyum ihtiyacinin günlük gereksinimin iki katina çiktigini belirtiyor.

Magnezyum eksikliginde sinirlilik, uyumsuzluk, istah kaybi, depresyon, kas kramplari ve kasilmalari, kalp ritminde bozulmalar, solukluk, uyusukluk, koroner spazm gibi belirtilerin görülebilecegini belirten uzmanlar, sigara içenlerin daha dikkatli olmalari gerektigini vurguluyor.

Vücudumuzdaki kas ve sinir fonksiyonlarinin yürütülmesinde, kemik güçlülügünün ve kalp ritminin düzeninin saglanmasinda magnezyumun önemine dikkat çeken uzmanlar, sigara içen kisilerde magnezyum ihtiyacinin günlük gereksinimin iki katina çiktigini belirtiyor.

Magnezyum olmadan vücutta enerji dönüsümünün olmayacagini kaydeden uzmanlar, hücre geçirgenliginde önemli bir rol oynayan magnezyumun, kalsiyumun fizyolojik karsiti oldugunu ifade ediyor.

Magnezyum eksikliginin pihtilasmayi arttirip kalp ve damar hastaliklarina zemin hazirladigini söyleyen uzmanlar, magnezyum eksikliginde sinirlilik, uyumsuzluk, istah kaybi, depresyon, kas kramplari ve kasilmalari, kalp ritminde bozulmalar, solukluk, uyusukluk, koroner spazm gibi belirtilerin görülebilecegini dile etiriyor.

Alman Beslenme Birligi (DGE) ve Dünya Saglik Örgütü'ne (WHO) göre günlük magnezyum ihtiyacinin 300 mg olarak belirlendigini ifade eden uzmanlar, stres, büyüme, hamilelik, emzirme, hastaliklardan sonraki iyilesme dönemlerinde ve agir egzersizlerde magnezyum ihtiyacinin daha çok arttigini bildiriyor.

Uzmanlar, adet öncesi gerilimi (PMS) olan kisilerde yapilan çalismalarda belirgin bir magnezyum eksikligine rastlanildigini ifade derek bu kisilere oral magnezyum verilmesi sonucu adet öncesi gerilim as agrilarinda belirgin azalma ve davranis degisikliklerinde düzelme izlendigini belirtiyor.

Uzmanlar, magnezyum eksikliginin belirtilerini ise söyle siraliyor: Beyne ait belirtiler: Artan hassasiyet, yorgunluk, anksiyete durumlari, depresyon.

Organlara ait belirtiler: Bulanti, kusma, mide-bagirsak kramplari, rahim kasilmalari (adet sancisi, adet öncesi gerilim). Kalbe ait belirtiler: Ritm bozuklugu, çarpinti, gögüs agrisi, kalp ilaçlarina karsi hassasiyet artisi.

Adalelere ait belirtiler: Titreme, adalelerde kuvvet azalmasi ve kasilma nöbetleri. Magnezyumun vücudumuz için önemli 11 mineralden biri oldugunu ifade eden uzmanlar, deniz suyu, kaynak sulari ve tüm yesil bitkilerin magnezyum tasidigini bildiriyor. Uzmanlar, ispanak gibi yesil sebzelerin, içerdikleri klorofilin yapisinda magnezyum oldugu için iyi birer magnezyum kaynagi olduklarini vurgulayarak ayrica kuru yemisler, tohumlar ve tüm hububatlarin da magnezyum içerdiklerini ifade ediyor.

Ayrica muz, avakado, kakao, dil baligi gibi yiyecekler de magnezyumun önemli kaynaklari arasinda gösteriliyor.

Özellikle beslenmeye bagli olmayan magnezyum stoklarinin azaldigi durumlarda ilaçla magnezyum destegi gerektiginin altini çizen uzmanlar, magnezyumun oral yolla da alinabilecegini, acil durumlarda veya ciddi eksikliklerde ise damar içine magnezyum verilmesinin tercih edildigini belirtiyor. Siddetli klinik eksiklik semptomlarini ortadan kaldirmak için uzun süreli magnezyum kullaniminin gerektigine dikkat çeken beslenme uzmanlari, magnezyum depolarinin tamamiyla dolmasindan önce klinik semptomlarda gelisme olusacagindan 6 haftalik uzun dönem tedavi uygulanmasi gerektigini bildiriyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası