Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigara magnezyum açigini artiriyor

Düzenin saglanmasinda magnezyumun önemine dikkat çeken uzmanlar, sigara içen kisilerde magnezyum ihtiyacinin günlük gereksinimin iki katina çiktigini belirtiyor.

Magnezyum eksikliginde sinirlilik, uyumsuzluk, istah kaybi, depresyon, kas kramplari ve kasilmalari, kalp ritminde bozulmalar, solukluk, uyusukluk, koroner spazm gibi belirtilerin görülebilecegini belirten uzmanlar, sigara içenlerin daha dikkatli olmalari gerektigini vurguluyor.

Vücudumuzdaki kas ve sinir fonksiyonlarinin yürütülmesinde, kemik güçlülügünün ve kalp ritminin düzeninin saglanmasinda magnezyumun önemine dikkat çeken uzmanlar, sigara içen kisilerde magnezyum ihtiyacinin günlük gereksinimin iki katina çiktigini belirtiyor.

Magnezyum olmadan vücutta enerji dönüsümünün olmayacagini kaydeden uzmanlar, hücre geçirgenliginde önemli bir rol oynayan magnezyumun, kalsiyumun fizyolojik karsiti oldugunu ifade ediyor.

Magnezyum eksikliginin pihtilasmayi arttirip kalp ve damar hastaliklarina zemin hazirladigini söyleyen uzmanlar, magnezyum eksikliginde sinirlilik, uyumsuzluk, istah kaybi, depresyon, kas kramplari ve kasilmalari, kalp ritminde bozulmalar, solukluk, uyusukluk, koroner spazm gibi belirtilerin görülebilecegini dile etiriyor.

Alman Beslenme Birligi (DGE) ve Dünya Saglik Örgütü'ne (WHO) göre günlük magnezyum ihtiyacinin 300 mg olarak belirlendigini ifade eden uzmanlar, stres, büyüme, hamilelik, emzirme, hastaliklardan sonraki iyilesme dönemlerinde ve agir egzersizlerde magnezyum ihtiyacinin daha çok arttigini bildiriyor.

Uzmanlar, adet öncesi gerilimi (PMS) olan kisilerde yapilan çalismalarda belirgin bir magnezyum eksikligine rastlanildigini ifade derek bu kisilere oral magnezyum verilmesi sonucu adet öncesi gerilim as agrilarinda belirgin azalma ve davranis degisikliklerinde düzelme izlendigini belirtiyor.

Uzmanlar, magnezyum eksikliginin belirtilerini ise söyle siraliyor: Beyne ait belirtiler: Artan hassasiyet, yorgunluk, anksiyete durumlari, depresyon.

Organlara ait belirtiler: Bulanti, kusma, mide-bagirsak kramplari, rahim kasilmalari (adet sancisi, adet öncesi gerilim). Kalbe ait belirtiler: Ritm bozuklugu, çarpinti, gögüs agrisi, kalp ilaçlarina karsi hassasiyet artisi.

Adalelere ait belirtiler: Titreme, adalelerde kuvvet azalmasi ve kasilma nöbetleri. Magnezyumun vücudumuz için önemli 11 mineralden biri oldugunu ifade eden uzmanlar, deniz suyu, kaynak sulari ve tüm yesil bitkilerin magnezyum tasidigini bildiriyor. Uzmanlar, ispanak gibi yesil sebzelerin, içerdikleri klorofilin yapisinda magnezyum oldugu için iyi birer magnezyum kaynagi olduklarini vurgulayarak ayrica kuru yemisler, tohumlar ve tüm hububatlarin da magnezyum içerdiklerini ifade ediyor.

Ayrica muz, avakado, kakao, dil baligi gibi yiyecekler de magnezyumun önemli kaynaklari arasinda gösteriliyor.

Özellikle beslenmeye bagli olmayan magnezyum stoklarinin azaldigi durumlarda ilaçla magnezyum destegi gerektiginin altini çizen uzmanlar, magnezyumun oral yolla da alinabilecegini, acil durumlarda veya ciddi eksikliklerde ise damar içine magnezyum verilmesinin tercih edildigini belirtiyor. Siddetli klinik eksiklik semptomlarini ortadan kaldirmak için uzun süreli magnezyum kullaniminin gerektigine dikkat çeken beslenme uzmanlari, magnezyum depolarinin tamamiyla dolmasindan önce klinik semptomlarda gelisme olusacagindan 6 haftalik uzun dönem tedavi uygulanmasi gerektigini bildiriyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası