Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kim hangi vitamini almali ?

Herkesin günlük vitamin gereksinimi ayni degil. Stres altinda çalisanin, sporcuyla diyet yapanin, hamilenin veya sigara içenin farkli miktarlarda degisik vitamin ve minerallere gereksinimi oluyor. Günlük beslenme programi da bu gereksinimlere göre ayarlaniyor. Diyetisyen Dilek Küçük kimlerin hangi vitamin ve minerallere gereksinim duydugunu açikliyor:

Sporcuysaniz: Düzenli ve yogun bir biçimde spor yapiyorsaniz vitamin ve mineral gereksinimiz fazladir. Bu nedenle bol bol havuç, domates, sebze ve turunçgillerin suyunu içmeniz gerekir. Kemik ve kaslarinizin daha dirençli olmasi için de C ve E vitamini ile betakaroten içeren gidalar yemelisiniz.

Sigara tiryakisi iseniz: Günde bir pakete yakin sigara içiyorsaniz, sizde C vitamini yaninda mineral eksikligi de söz konusudur. Çünkü vücudunuz , güçlenmek ve direnç kazanmak için yararlanacagi bu maddeleri tütünün zararlarini gidermek için harcar. Günlük C vitamini gereksiniminizin 120 gramdan fazla oldugunu göz önünde tutarak beslenmenizi ona göre düzenlemelisiniz.

Hamile iseniz: Sizin bu dönemde A, B12 ve D vitaminine daha çok gereksiniminiz var. Çünkü hamilelik dönemindeki vitamin yetersizligi önemli sonuçlara yol açabilir. Örnegin D vitamini eksikligi , çocugunuzun agir bedensel sorunlarla dünyaya gelmesine neden olabilir.

Diyet yapiyorsaniz: Karbonhidrat veya meyve diyeti hizli zayiflamak isteyenlerin basvurdugu bir diyet yöntemidir. Bu diyetlerden birini uyguluyorsaniz, vücudunuzda halsizlik, isteksizlik ve asiri yorgunlukla kendini belli eden vitamin ve mineral eksikligi ortaya çikabilir. Bunu gidermek için vitamin ve mineral tabletleri almalisiniz. Ama tabii ki bilinçsizce degil.

Stres altindaysaniz: Stresli bir ortamda mi çalisiyorsunuz? Zamanla yaristiginizdan stresten bir türlü kurtulamiyor musunuz? O zaman bolca vitamin ve mineral takviyesi yapmalisiniz. B vitamini yaninda mineral tabletleri de aldiginizda , stresinizi daha saglikli bir sekilde üzerinizden atabilirsiniz.

Dogum kontrol hapi kullaniyorsaniz: Hamilelikten korunmak için dogum kontrol hapi kullaniyorsaniz, B1, B2, B6 ve B12 ile C vitamini eksikligi ortaya çikabilir. Bunlarin sonucunda da vücudunuzun hastaliklara karsi direnci azalabilir. Bu nedenle doktorunuza danisarak vitamin tabletleri almalisiniz.

Kaynak: www.sagliginsesi.com

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası