Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kim hangi vitamini almali ?

Herkesin günlük vitamin gereksinimi ayni degil. Stres altinda çalisanin, sporcuyla diyet yapanin, hamilenin veya sigara içenin farkli miktarlarda degisik vitamin ve minerallere gereksinimi oluyor. Günlük beslenme programi da bu gereksinimlere göre ayarlaniyor. Diyetisyen Dilek Küçük kimlerin hangi vitamin ve minerallere gereksinim duydugunu açikliyor:

Sporcuysaniz: Düzenli ve yogun bir biçimde spor yapiyorsaniz vitamin ve mineral gereksinimiz fazladir. Bu nedenle bol bol havuç, domates, sebze ve turunçgillerin suyunu içmeniz gerekir. Kemik ve kaslarinizin daha dirençli olmasi için de C ve E vitamini ile betakaroten içeren gidalar yemelisiniz.

Sigara tiryakisi iseniz: Günde bir pakete yakin sigara içiyorsaniz, sizde C vitamini yaninda mineral eksikligi de söz konusudur. Çünkü vücudunuz , güçlenmek ve direnç kazanmak için yararlanacagi bu maddeleri tütünün zararlarini gidermek için harcar. Günlük C vitamini gereksiniminizin 120 gramdan fazla oldugunu göz önünde tutarak beslenmenizi ona göre düzenlemelisiniz.

Hamile iseniz: Sizin bu dönemde A, B12 ve D vitaminine daha çok gereksiniminiz var. Çünkü hamilelik dönemindeki vitamin yetersizligi önemli sonuçlara yol açabilir. Örnegin D vitamini eksikligi , çocugunuzun agir bedensel sorunlarla dünyaya gelmesine neden olabilir.

Diyet yapiyorsaniz: Karbonhidrat veya meyve diyeti hizli zayiflamak isteyenlerin basvurdugu bir diyet yöntemidir. Bu diyetlerden birini uyguluyorsaniz, vücudunuzda halsizlik, isteksizlik ve asiri yorgunlukla kendini belli eden vitamin ve mineral eksikligi ortaya çikabilir. Bunu gidermek için vitamin ve mineral tabletleri almalisiniz. Ama tabii ki bilinçsizce degil.

Stres altindaysaniz: Stresli bir ortamda mi çalisiyorsunuz? Zamanla yaristiginizdan stresten bir türlü kurtulamiyor musunuz? O zaman bolca vitamin ve mineral takviyesi yapmalisiniz. B vitamini yaninda mineral tabletleri de aldiginizda , stresinizi daha saglikli bir sekilde üzerinizden atabilirsiniz.

Dogum kontrol hapi kullaniyorsaniz: Hamilelikten korunmak için dogum kontrol hapi kullaniyorsaniz, B1, B2, B6 ve B12 ile C vitamini eksikligi ortaya çikabilir. Bunlarin sonucunda da vücudunuzun hastaliklara karsi direnci azalabilir. Bu nedenle doktorunuza danisarak vitamin tabletleri almalisiniz.

Kaynak: www.sagliginsesi.com

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası