Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kadinlarin yaptirmasi gereken 10 test

Günümüzde ölümcül hastaliklarin tedavisi bile mümkün. Ancak bunun için erken tani sart. Erken taniya giden yol ise, yasamsal önem tasiyan testlerden geçiyor. Iste her kadin için hayati önem tasiyan ve yasam boyu yaptirilmasi gereken testler...

Memorial Hastanesi Dahiliye Uzmani Dr. Soner Dileklen, her kadinin mutlaka yaptirmasi gereken 10 test ve tani yöntemleri hakkinda bilgi verdi.

MAMOGRAFI ILE MEME KANSERINDE ERKEN TESHIS

Özellikle meme kanseri, erken tani ile ölümcül bir hastalik olmaktan çikti. Bunun için kadinlarin 20 yasindan sonra her iki memesini de ayda bir kez kontrol etmesi ve 2-3 yilda bir doktor muayenesinden geçmesi gerekli.

Meme muayenesinin olmazsa olmazi mamografi. Uzmanlar kadinlari, 40 yasindan itibaren her yil mamografi çektirmesi ve eger birinci derece akrabalarda meme kanseri varsa, siki takip altinda olmalari gerektigi yönünde uyariyor.

Mamografide, düsük doz x-Ray, yani iyonizan radyasyon üreten bir tüp ile meme inceleniyor. Inceleme için hasta mamografi denilen röntgen cihazinin önüne oturtuluyor. Meme x isinina duyarli bir levha üzerine yerlestirilerek sikistiriliyor. Ardindan radyasyon verilerek, her iki memenin iç yapisinin görüntüleri filmde olusturuluyor.

Mamografi, meme kanserini henüz ele gelen bir kitle olmadan, yani kireçlenme asamasindayken tespit edilebiliyor. Bu sayede meme kanseri çok erken evrede tedavi edilebiliyor.

TONOMETRE ILE KÖRLÜK ENGELLENIYOR

Glokom, halk arasindaki adiyla ‘göz tansiyonu’, yaptigi sinir hasari ile körlüge neden olabilen bir göz hastaligi.

Ilaç tedavisi ve lazer ile körlügün önüne geçiliyor ancak bu da erken teshis ile mümkün. Körlük riskine karsi glokomun rutin muayenelerine en geç 40 yasinda baslanmali. Ancak ailede glokom hastasi varsa bu testler daha erken yaslara alinmali, da baslanmali.

Göz içi basincinda genel adi tonometre olan cihazlara basvuruluyor. Retina kontrolünde, gözün arka bölümünü görebilmek için gözbebegi damla formundaki ilaçlarla genisletiliyor. Göz içi basinci, tonometre cihazindan kontrollü bir sekilde hava püskürtülmesiyle ölçülüyor.

EFORLA KALP SORUNLARI BELIRLENIYOR

Uzmanlara göre 40 yasini geçmis her kadin senede bir kez kardiyolojik Check-up’tan geçmeli.

Uzmanlara göre, 40 yasini geçmis her kadinin senede bir kez kardiyolojik check-up’tan geçmesi, kalp sagligi açisindan büyük önem tasiyor. Ailede kalp krizi hikayesi bulunanlar için ise bu daha erken yaslarda baslamali. Efor testi, bu yasamsal önem tasiyan check-up’ta basvurulan yöntemlerden biri.

Test, çogunlukla kosu bandinda uygulaniyor. Yaklasik 10 dakika süren test sirasinda kalp ve kalp kapaklarinin durumu ile isleyisi hakkinda bilgi veren EKG sürekli izleniyor, belirli araliklarla damar basinci ölçülüyor.

Efor testi egzersizi ritim ve ileti bozukluklarini arastirmak amaciyla yapiliyor. Bu sayede kalp ve dolasim sistemi hastaliklari da ciddi boyutlara ulasmadan tedavi edilebiliyor.

SMEAR ILE RAHIM AGZI KANSERINE SON

Uzmanlar, 18 yasini asmis ve aktif cinsel yasami olan her kadininin yilda bir kez düzenli olarak pap smear testi yaptirmalarini öneriyor.

Çünkü bu test sayesinde jinekolojik kanserler arasinda 2. sirada yer alan rahim agzi kanseri, çok erken safhada teshis edilebiliyor.

Muayene sirasinda, özel bir firça yardimiyla rahim agzi bölgesinden hücre sürüntüsü aliniyor. Bu sürüntüler patoloji laboratuarlarinda inceleniyor. Ince yayma teknigiyle, rahim agzi kanserine yol açan Human Papilloma virüsü tespit ediliyor.

YILDA BIR KEZ ULTRASON

Kadin hastalilarinda erken tani için gerekli en önemli yöntemlerden biri de vajinal ultrason. Uzmanlara göre, yakinmasi olsun veya olmasin her kadin yilda bir kez ultrason muayenesinden geçmeli.

Vajinal yolla yapilan ultrasonda, iç organlar çok daha net bir sekilde izleniyor. Yumurtaliklari ve rahmi daha iyi görebilmek için ince bir sonda vajinaya yerlestiriliyor. Ekranda beliren görüntü, kadinin sagligi hakkinda bilgi veriyor.

Jinekolojik ultrason ile karin organlari, özellikle de rahim, yumurtaliklar ayrintili bir sekilde degerlendiriliyor. Rahmin yapisi, pozisyonu, büyüklügü, rahimden kaynaklanmis tümörler, miyomlar saptanabiliyor. Bunlarin yani sira rahim içi zari, yani endometrium degerlendirmesi de yapiliyor. Ayni sekilde yumurtaliklarin yapisi, yumurta gelistirme kapasiteleri, yumurtalik kistleri saptanabiliyor.

YILDA BIR KEZ CILT MUAYENESI KANSERI ÖNLÜYOR

Her yil düzenli olarak dermatoloji uzmaninin kapisini çalmak da, saglik için yaptirilmasi gereken testlerin bir parçasi. Özellikle vücutta bulunan çok sayida ben ve ailedeki cilt kanseri hikayeleri, muayenenin önemini daha da artiriyor. Çünkü benler, ölümcül bir kanser türü olan melanom riski tasiyor. Melanomda yen tani yöntemi, dijital dermatoskopi. Bu yöntemde yaglanmis deri yüzeyi isikli bir büyütme saglayan dermatoskop ile inceleniyor. Vücuttaki benlerin haritasi olusturularak noktasal lokalizasyonlar belirleniyor. Ardindan her bir ben için dermatoskopik görüntü aliniyor ve kaydediliyor. Böylece bir sonraki kontrolde elde edilecek görüntüyle karsilastirma sansi saglaniyor. Bunlarin yani sira dijital dermatoskop, benlerde izlenen süpheli degisiklikleri de gösteriyor.

Bu test ile cilt üzerindeki degisiklikler, kanserlesmeden tespit edilebiliyor.

KAN TAHLILLERI SAGLIGI ELE VERIYOR

Düzenli olarak yaptirilan kan tahlilleri, genel saglik durumu hakkinda bilgi veriyor. Uzmanlara göre herhangi bir yakinma olmasa da, 35 yasindan itibaren 2 yilda bir kan tahlili yaptirilmasinda yarar var.

Damardan kan örnegi alindiktan sonra laboratuarlarda alyuvar ve akyuvarlarin durumuna bakiliyor, lökositler inceleniyor. Testlerden alinan sonuçlara bakilarak vücutta enfeksiyon ve alerjik bir durum olup olmadigi tespit edilebiliyor. Kolesterol ve kan seker degerleri hakkinda bilgi ediniliyor.

MENOPOZDA KEMIK YOGUNLUGU ÖLÇÜMÜ ÖNEMLI

Menopoz ile kendini gösteren kemik kirilmalari riski, osteoporoz tanisi ile konuyor. Özellikle ailede osteoporoz hastasinin varligi, kemik mineral yogunlugu ölçümünün önemini artiriyor. Kemik mineral yogunluk ölçümü, hiçbir hazirlik gerektirmeden, vücuda bir zarar vermeden, özel bilgisayar programi ve hassas ölçüm yapan dansitometri cihazlariyla yapiliyor.

Bu yöntemle vücudunuzdaki kemik yogunlugu ölçülerek kemik erimesi riski tespit ediliyor. Erken teshis sayesinde, ileri yaslarda ciddi ve yasamsal problemlere yol açan kiriklarin olusmasi önlenebiliyor.

AGIZ VE DIS SAGLIGI IÇIN TÜKÜRÜK TESTI

Dis ve dis eti hastaliklari, dünyada ve Türkiye’de önemli saglik sorunlari arasinda yer aliyor. Dislerde ciddi bir sorunla karsilasmamak için her yil düzenli olarak dis hekimi ziyaret edilmeli. Dis ve dis eti problemlerinin tespitinde, dogal bir koruyucu olan tükürügün teste dilmesi önemli.

Bu test için tükürügünüzün incelenmesi yeterli. Testte tükürügün kimyasal ve mikrobiyolojik yapilarina bakiliyor.

Bu sayede çürüklerin önemli bir saglik sorununa neden olmasi önleniyor.

KOLON KANSERI ÖNLENEBILIYOR

Kolon kanseri, en sik görülen kanser türleri arasinda 3. sirada yer aliyor. Sinsi tehlike, özellikle 50 yas ve üzerindekileri tehdit ediyor. Arastirmalar, kolon kanserinin önlenebilir oldugunu gösteriyor. Ancak bunun için 50 yasindan sonra, 2 ila 5 yilda bir düzenli olarak kolonoskopi yönteminden yararlanilmali.

Kolonoskopiyle kalin bagirsagin tümü incelenebiliyor. Çekim sirasinda hastalar tomografi cihazina yatiriliyor ve kalin bagirsaga hava verilerek iç bölgenin görülmesi saglaniyor. Islem sonunda verilen hava geri aliniyor.

Kolonoskopi yöntemiyle hekim ileride tümöre dönüsebilecek polipleri teshis edilebiliyor. Poliplerin cerrahi yöntemlerle alinmasi sayesinde, kolon kanseri olusma riski önlenmis oluyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası