Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Osteoporoz erkegi de tehdit ediyor

ABD’de yapilan arastirmaya göre, erkeklerin üçte biri osteoporoza bagli kirik riski tasiyor.

Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi Fiziksel Tip ve Rehabilitasyon Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Yesim Gökçe Kutsal, osteoporoza bagli tüm omurga kiriklarinin yüzde 14’ünün ve tüm kalça kiriklarinin yüzde 34’ünün erkeklerde görüldügünü söyledi.

ABD’de Ulusal Osteoporoz Enstitüsü’nün raporlarina göre, erkeklerin üçte birinin yasamlari boyunca osteoporoza bagli kirik riski tasidiklarini belirten Prof. Dr. Yesim Gökçe Kutsal, “ABD’de 2 milyonun üzerinde osteoporozlu erkek mevcut ve 3.1 milyon erkek osteoporoz açisindan risk altinda. Ülkede her yil 80 bin erkekte kalça kirigi görülüyor ve bunlarin üçte biri ilk yil içinde yasamini kaybediyor” dedi.

OSTEOPOROZUN NEDENLERI

Kadinlarda görülen osteoporozun temelde östrojen hormonu eksikliginden kaynaklandigini ifade eden Kutsal, erkeklerde hastaligin görülme nedenlerini söyle siraladi:

“Kalitim, yaslilik, ince vücut yapisi, hareketsiz yasam biçimi, seks hormonlarinin yetersizligi, alkol kullanimi, kortizon-tiroid-saragibi hastaliklar için kullanilan bazi ilaçlar, uzun süren hastaliga veya sakatliga bagli olarak hareketsiz kalmak, diyette düsük kalsiyum alimi, sigara kullanimi, mide veya bagirsak ameliyati geçirmis olmak, ailede osteoporotik kirik geçiren kisilerin olmasi, uzun süre fazla miktarda sodyum-kafein-protein ve fosfor almak.”

Özellikle 60 yas ve üzerindeki erkeklerde osteoporoz riskinin arttigina isaret eden Kutsal, kalça kemigindeki yogunlugun düsük olmasinin, adale güçsüzlügünün, düsük vücut agirliginin, sik düsme öyküsünün ve son bes yilda kirik geçirmis olmanin risk faktörlerini etkiledigini söyledi.

KORUNMA VE TEDAVI YÖNTEMLERI

Kutsal, erkek osteoporozunda taniya yönelik degerlendirmelerde öncelikle baska bir hastalik olup olmadiginin arastirilmasi gerektigini belirtti. Korunma ve tedavide öncelikle kemik yogunlugunun arttirilmasinin amaçlandigini ifade eden Kutsal, çocukluktan itibaren yeterli kalsiyumalinmasini ve 55-60 yas sonrasinda D vitamini takviyesi yapilmasini önerdi.

Ideal vücut agirliginin saglanmasi, alkol-sigara tüketiminin sonlandirilmasi, osteoporoz yapan hastaliklarin tespiti durumunda tedaviye hemen baslanmasi ve osteoporoza neden olan ilaçlarin kullaniminin azaltilmaya çalisilmasi gerektigini kaydetti.

Kutsal, yetiskin dönemde kemik kaybinin yavaslatilmasi için egzersizin çok önemli oldugunu belirterek, “Düsme riskini azaltmak için de tedbirli olunmali. Germe, kuvvetlendirme ve aerobik egzersizler düzenli olarak yapilmali” diye konustu.

Azalmis kemik mineral yapisinin yerine koyulmasi için hormonal yetersizligi olan erkek hastalarda testosteron hormonu tedavisi yapilmasi gerektigi uyarisinda bulunan Kutsal, kemik yikimini durdurmak ve kemik yapimini artirmak için ise bifosfonatlar, kalsitoninler, paratiroid hormon, stronsiyum gibi ilaçlardan hastaya en uygun olanin kullanilmasi gerektigini ifade etti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası