Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Osteoporoz erkegi de tehdit ediyor

ABD’de yapilan arastirmaya göre, erkeklerin üçte biri osteoporoza bagli kirik riski tasiyor.

Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi Fiziksel Tip ve Rehabilitasyon Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Yesim Gökçe Kutsal, osteoporoza bagli tüm omurga kiriklarinin yüzde 14’ünün ve tüm kalça kiriklarinin yüzde 34’ünün erkeklerde görüldügünü söyledi.

ABD’de Ulusal Osteoporoz Enstitüsü’nün raporlarina göre, erkeklerin üçte birinin yasamlari boyunca osteoporoza bagli kirik riski tasidiklarini belirten Prof. Dr. Yesim Gökçe Kutsal, “ABD’de 2 milyonun üzerinde osteoporozlu erkek mevcut ve 3.1 milyon erkek osteoporoz açisindan risk altinda. Ülkede her yil 80 bin erkekte kalça kirigi görülüyor ve bunlarin üçte biri ilk yil içinde yasamini kaybediyor” dedi.

OSTEOPOROZUN NEDENLERI

Kadinlarda görülen osteoporozun temelde östrojen hormonu eksikliginden kaynaklandigini ifade eden Kutsal, erkeklerde hastaligin görülme nedenlerini söyle siraladi:

“Kalitim, yaslilik, ince vücut yapisi, hareketsiz yasam biçimi, seks hormonlarinin yetersizligi, alkol kullanimi, kortizon-tiroid-saragibi hastaliklar için kullanilan bazi ilaçlar, uzun süren hastaliga veya sakatliga bagli olarak hareketsiz kalmak, diyette düsük kalsiyum alimi, sigara kullanimi, mide veya bagirsak ameliyati geçirmis olmak, ailede osteoporotik kirik geçiren kisilerin olmasi, uzun süre fazla miktarda sodyum-kafein-protein ve fosfor almak.”

Özellikle 60 yas ve üzerindeki erkeklerde osteoporoz riskinin arttigina isaret eden Kutsal, kalça kemigindeki yogunlugun düsük olmasinin, adale güçsüzlügünün, düsük vücut agirliginin, sik düsme öyküsünün ve son bes yilda kirik geçirmis olmanin risk faktörlerini etkiledigini söyledi.

KORUNMA VE TEDAVI YÖNTEMLERI

Kutsal, erkek osteoporozunda taniya yönelik degerlendirmelerde öncelikle baska bir hastalik olup olmadiginin arastirilmasi gerektigini belirtti. Korunma ve tedavide öncelikle kemik yogunlugunun arttirilmasinin amaçlandigini ifade eden Kutsal, çocukluktan itibaren yeterli kalsiyumalinmasini ve 55-60 yas sonrasinda D vitamini takviyesi yapilmasini önerdi.

Ideal vücut agirliginin saglanmasi, alkol-sigara tüketiminin sonlandirilmasi, osteoporoz yapan hastaliklarin tespiti durumunda tedaviye hemen baslanmasi ve osteoporoza neden olan ilaçlarin kullaniminin azaltilmaya çalisilmasi gerektigini kaydetti.

Kutsal, yetiskin dönemde kemik kaybinin yavaslatilmasi için egzersizin çok önemli oldugunu belirterek, “Düsme riskini azaltmak için de tedbirli olunmali. Germe, kuvvetlendirme ve aerobik egzersizler düzenli olarak yapilmali” diye konustu.

Azalmis kemik mineral yapisinin yerine koyulmasi için hormonal yetersizligi olan erkek hastalarda testosteron hormonu tedavisi yapilmasi gerektigi uyarisinda bulunan Kutsal, kemik yikimini durdurmak ve kemik yapimini artirmak için ise bifosfonatlar, kalsitoninler, paratiroid hormon, stronsiyum gibi ilaçlardan hastaya en uygun olanin kullanilmasi gerektigini ifade etti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası