Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Lazerle girtlak ameliyati

Agiz içinden uygulanan yöntemle ameliyat olan girtlak kanserli 20 hasta, bogazlarina delik açilip seslerini kaybetmeden yasamlarini sürdürüyor.

Türkiye'de ilk kez Izmir Tepecik Egitim ve Arastirma Hastanesi'nde uygulanan yöntemle agiz içinden lazer ve elektroterle yarim girtlak ameliyati yapiliyor. Hastanenin Kulak Burun Bogaz Klinigi Sefi Doç. Dr. Dogan Özkul, 1997 yilindan bu yana uyguladiklari yöntemin basarisina dikkat çekerek, özellikle erken teshiste girtlak kanserinden kurtulmanin mümkün oldugunu söyledi. Erken teshis asamasinda degisik ameliyatlarla girtlak kanserinin tedavi sansi yüksek oldugunu belirten Özkul, "Girtlak kanserinde hastalarin en büyük korkusu bogaza açilan delikler ve ses kaybidir. Konusamama korkusu hastalarimizin doktora geç basvurmalarinin en temel nedenidir. Erken konacak teshisle girtlagi kurtarmamiz olasidir. Yapilacak ameliyatlar çok çesitlidir. Bunlardan biri de son yillarda revaçta olan agiz içinden yapilan, distan kesik olmaksizin gerçeklestirilen yarim girtlak ameliyatlaridir. Lazer veya elektrokoterle yapilan bu girisimde girtlagin üç katindan en üstteki bölümü agiz içinden alinabilir ve bogaza delik açilmasina gerek kalmaz" seklinde konustu.

Opr. Dr. Ibrahim Çukurova ile birlikte 1997 yilindan bu yana 23 hastada bu yöntemi kullandiklarini söyleyen Doç. Dr. Dogan Özkul, "Bu ameliyatlar, bu yöntemle Türkiye'de ilk kez Izmir'de yapilmistir. Bu hastalardan 20'si sag ve saglikli olarak bu ameliyat sayesinde yasamaktadirlar. Önemli olan hastalarin erken basvurarak bu ameliyati uygun zamanda yapilabilmesidir" diye konustu.

Iki ay önce yakalandigi girtlak kanserini agiz içinden lazerle yapilan ameliyatla yenen Mehmet Sen (53), kontrole geldigi doktorlarina tesekkür ederek, "40 yildir günde üç paket sigara içiyordum. Iki ay önce rahatsizlandim. Hastaneye geldigimde kanser oldugumu ögrendim. Erken teshis konuldugu için sansliyim. Agiz içinden ameliyat ettiler ve simdi gayet saglikliyim. Bu ameliyat sayesinde adeta yeniden dogdum. Bundan sonra sigarayi evimden içeri sokmayi düsünmüyorum" diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası