Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ilaç alerjileri öldürebilir

Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Farmakoloji Ana Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Yalçin Tekol, birçok hastaligin tedavisinde kullanilan antibiyotiklerin, alerjik reaksiyonlar sonucu ölüme neden olabildiklerini söyledi.

Prof. Dr. Yalçin Tekol, ilaçlari sadece yarari olan maddeler gibi düsünmenin yanlis oldugunu kaydetti.

Türkiye’de bilinçsiz ilaç kullaniminin yaygin oldugunu, bunlarin basinda da antibiyotiklerin geldigini ifade eden Prof. Dr. Tekol, söyle dedi:

“Enfeksiyon hastaliklari dedigimiz bulasici hastaliklarin tedavisinde kullanilan en önemli ilaçlar, antibiyotiklerdir. Yalniz antibiyotikler her bulasici hastalikta yararli etki yapmaz. Antibiyotiklerin büyük bir çogunlugu bakterilerin neden oldugu hastaliklarin tedavisinde kullanilir. Bu nedenle nezle, grip, soguk alginligi gibi virüslerin neden oldugu hastaliklarin tedavisinde antibiyotik kullanilmasinin hiçbir yarari olmaz. Bu bakimdan grip ve soguk alginligi olan insanlarin ‘iyilesecegim’ düsüncesiyle antibiyotik kullanmasi son derece yanlistir. Bu kullanimin kisilere verecegi muhtemel zararlar yaninda antibiyotiklerin sik kullanilmasi bakterilerde bunlara karsi direnç olusmasina neden olur.”

Bakterilerde direnç olusumuyla antibiyotiklerin kullanim sikligi arasinda yakin bir iliski olduguna isaret eden Prof. Dr. Tekol, dirençli bakterilerin neden oldugu bulasici hastaliklarda daha güçlü antibiyotiklerin kullanilmasina gerek duyuldugunu bildirdi.

Prof. Dr. Tekol, bu nedenle halk arasinda yaygin olan komsu tavsiyesiyle antibiyotik kullanimindan vazgeçilmesi gerektigine dikkati çekerek, söyle devam etti:

“Öncelikle doktor tarafindan hastaligin teshisi konmalidir. Teshis konulduktan sonra gerektigi sürede ve gerektigi dozda antibiyotik kullanilmalidir. Aksi taktirde kullanilan antibiyotik, grubuna göre iç organlarda tahribata neden olabilir. Kullanim süresinin uzamasi, dozun yüksek olmasi da bu zararlarin ortaya çikma riskini artirir. Antibiyotiklerin verdigi zararlardan bir bölümü de alerjiktir. Örnegin penisilin enjeksiyonunu takiben ölümler olabilmektedir.”

Prof. Dr. Tekol, C vitamini kullaniminin antibiyotiklerin zararli etkilerini ortadan kaldirmayacagini, uzun süren antibiyotik tedavilerinde bozulan bagirsak florasinin da yogurt yemekle düzelmeyecegini bildirdi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası