Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ilaç alerjileri öldürebilir

Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Farmakoloji Ana Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Yalçin Tekol, birçok hastaligin tedavisinde kullanilan antibiyotiklerin, alerjik reaksiyonlar sonucu ölüme neden olabildiklerini söyledi.

Prof. Dr. Yalçin Tekol, ilaçlari sadece yarari olan maddeler gibi düsünmenin yanlis oldugunu kaydetti.

Türkiye’de bilinçsiz ilaç kullaniminin yaygin oldugunu, bunlarin basinda da antibiyotiklerin geldigini ifade eden Prof. Dr. Tekol, söyle dedi:

“Enfeksiyon hastaliklari dedigimiz bulasici hastaliklarin tedavisinde kullanilan en önemli ilaçlar, antibiyotiklerdir. Yalniz antibiyotikler her bulasici hastalikta yararli etki yapmaz. Antibiyotiklerin büyük bir çogunlugu bakterilerin neden oldugu hastaliklarin tedavisinde kullanilir. Bu nedenle nezle, grip, soguk alginligi gibi virüslerin neden oldugu hastaliklarin tedavisinde antibiyotik kullanilmasinin hiçbir yarari olmaz. Bu bakimdan grip ve soguk alginligi olan insanlarin ‘iyilesecegim’ düsüncesiyle antibiyotik kullanmasi son derece yanlistir. Bu kullanimin kisilere verecegi muhtemel zararlar yaninda antibiyotiklerin sik kullanilmasi bakterilerde bunlara karsi direnç olusmasina neden olur.”

Bakterilerde direnç olusumuyla antibiyotiklerin kullanim sikligi arasinda yakin bir iliski olduguna isaret eden Prof. Dr. Tekol, dirençli bakterilerin neden oldugu bulasici hastaliklarda daha güçlü antibiyotiklerin kullanilmasina gerek duyuldugunu bildirdi.

Prof. Dr. Tekol, bu nedenle halk arasinda yaygin olan komsu tavsiyesiyle antibiyotik kullanimindan vazgeçilmesi gerektigine dikkati çekerek, söyle devam etti:

“Öncelikle doktor tarafindan hastaligin teshisi konmalidir. Teshis konulduktan sonra gerektigi sürede ve gerektigi dozda antibiyotik kullanilmalidir. Aksi taktirde kullanilan antibiyotik, grubuna göre iç organlarda tahribata neden olabilir. Kullanim süresinin uzamasi, dozun yüksek olmasi da bu zararlarin ortaya çikma riskini artirir. Antibiyotiklerin verdigi zararlardan bir bölümü de alerjiktir. Örnegin penisilin enjeksiyonunu takiben ölümler olabilmektedir.”

Prof. Dr. Tekol, C vitamini kullaniminin antibiyotiklerin zararli etkilerini ortadan kaldirmayacagini, uzun süren antibiyotik tedavilerinde bozulan bagirsak florasinin da yogurt yemekle düzelmeyecegini bildirdi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası