Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklari zatürreden koruyun

Dünya’da her yil 5 yasin altinda 10-12 milyon çocuk zatürre nedeniyle hayatini kaybediyor. Bu raman bu yil yasanan asiri soguk nedeniyle daha da artabilir...

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tip Fakültesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi ve Balcali Hastanesi BashekimYardimcisi Doç. Dr. Nejat Narli, zatürrenin sik görülen, solunum yolu ile bulasan ve ciddi seyreden bir hastalik oldugunu belirterek, soguklarin hastaligin ortaya çikma riskini artirdigini söyledi.

Doç. Dr. Nejat Narli, enfeksiyon hastaliklarina bagli ölümlere neden olan zatürrehastalarinin özellikle büyük çogunlugunun çocuklar oldugunu belirterek, sunlari kaydetti:

“Dünya’da her yil 5 yasin altinda 10-12 milyon çocuk zatürre nedeniyle hayatini kaybediyor, rakam bu yil asiri soguklar nedeniyle daha da artabilir. Bu nedenle yurdumuzu etkisi altina alan soguk hava çocuklarin kabusu olan zatürreye davetiye çikartiyor. Anne-babalar çocuklarini soguk havalarda korumali, özellikle kiyafetlerine ve beslenmelerine dikkat etmeli.”

ZATTÜREYE ANNE SÜTÜYLE ÖNLEM

Narli, özellikle çocuklarin daha dirençli olmasina neden olan annesütünün önemine dikkat çekerek, sunlari kaydetti:

“Zatürre 2 yas altindaki çocuklarda en sik görülen klinik tablodur. Bunun en büyük nedenlerinden biri bebege yeterince anne sütüverilmemesinden kaynaklanir. Çünkü anne sütü, bebeklerin bagisiklik sistemin güçlendirmekte ve ileride karsilasacagi hastaliklara karsi daha dirençli olmasini saglamaktadir. Ayrica, anne sütü çocugunu gelismesi için gerekli olan tüm besin ögelerini içinde barindir. Eger,çocuk bebeklik döneminde anne sütünden mahrum kalmissa, saglikli bir büyüme evresi geçirmemisse, soguklardan daha fazla etkilenir ve hastaliga yakalanma riski artar.”

ERKEN TANI ÖNEMLI

Narli, zatürrenin erken tani ve etkin tedavisinin, hastaligin gidisatini etkileyecegini belirterek, ani baslayan ates, üsüme, titreme, gögüs agrisi, öksürük, nefes darligi, hizli nefes alip verme,kalp hizinin artmasi ve güçsüzlük gibi belirtilerin gözlendigi çocuklarin aninda uzman doktor tarafindan kontrol edilmesi gerektigini vurguladi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası