Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Uçuga Dikkat

Selçuk Üniversitesi Tip Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Hüseyin Endogru, “Herpes simpleks” adli bir virüsün neden oldugu uçugun, genellikle dudak, agiz ve burun delikleri çevresinde görüldügünü, el temasi ile yüze, göze ve vücudun diger bölümlerine kolaylikla bulasabildigini kaydetti.

Bulasici olan uçuk virüsünün, uçuga yatkin olan kisilere havlu, bardak, çatal, kasik ve benzeri esyalarin ortak kullanimi ve öpüsmeyle kolaylikla geçtigini belirten Endogru, söyle devam etti: “Çogunlukla fark edilmeyen küçük kizarikliklarla, agiz içi, disetleri ve dudaklarda beliren ve kimi hassas bünyelerde de ciddi enfeksiyonlara yol açan uçuk, içi su dolu kabarciklara dönüsür. Zamanla kuruyup çatlayan uçuklar estetik görünümü bozan bir yara haline de gelebilir. Uçugun vücudun diger kisimlarina bulasmasini engellemek için elle dokunmamak, dokunuldugunda ise ellerin çok iyi yikanmasi gerekmektedir.”

Uçuk virüsünün vücuda girip ilk enfeksiyonunu yaptiktan sonra o bölgedeki sinir dügümüne yerlestigini ve vücudun zayif düstügü, stres, asiri yorgunluk, uykusuzluk halleri ile günes isigina maruz kalinan durumlarda hemen nüksettigini anlatan Endogru, bunun yani sira kadinlarda hamilelik ve adet dönemlerinde de aktif hale geçtigini söyledi.

Genelde fazla önemsenmeyen uçugun, sik sik tekrarlamasi ve tedaviye ragmen 10 günden daha uzun süre devam etmesi durumunda doktora basvurmak gerektigini kaydeden Hüseyin Endogru, “Ayrica, bebeklerde ve 6 yasindan küçük çocuklar ile dudak, agiz ve burun çevresinin disindaki vücut bölgelerinde, özellikle gözler, parmaklar ya da cinsel organda çikan uçuklar için, mutlaka bir doktordan yardim istemek gerekir” dedi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası