Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Su içmek için susamayi beklemeyin

Vücuttaki su miktarinin azalmasinin sagligi tehdit ettigine dikkat çeken uzmanlar, su içmek için susamayi beklememek gerektigini belirtti.

Uzmanlar, vücutta su miktarinin azalmasinin (dehidrasyon) kisinin konsantrasyon kapasitesini etkiledigini, enerjisini azalttigini ve organlarinin normal sekilde çalismasini engelleyerek sagligini tehdit ettigina dikkat çekti. Yasamsal faaliyetlerin sürdürülebilmesi için, vücuttan kaybedilen suyun gün içinde mutlaka yerine konmasi gerektigini kaydeden uzmanlar, bunun için en iyi yöntemin su içmek oldugunu ifade etti.

Kaybedilen suyun, diger içecekler, kati besinler ve besin ögelerinin vücutta yanmasindan olusan su ile yerine konmaya çalisildigini belirten uzmanlar, "Insanlar, yedikleri kati gidalardan gün boyunca 4 su bardagi kadar su elde ederken, besinlerin vücutta yanmasi sirasinda da yaklasik bir su bardagi kadar su olusur. Su ve diger içecekler ise kalan ihtiyacin karsilanmasina yardimci olur. Yasamsal faaliyetlerin sürdürülebilmesi için, kaybedilen suyun gün içinde mutlaka yerine konmasi gerekir. Bunun için en iyi yöntem ise su içmektir" dediler.

Dehidrasyonun en erken bulgusunun agiz ve bogaz kurulugu olsa da, pek çok kisinin bu bulgularin farkina varamadigini belirten uzmanlar, böyle bir tehdit altinda kalinmamasi için, susama hissi uyanmadan önce yeteri kadar su içilmesini öneriyor. Uzmanlar, dehidrasyon konusunda su görüsleri paylasiyor: "Diger bir önemli bulgusu ise bulanti ve kusmadir. Bas agrisi, sürekli sicaklik hissi, dudaklarda ve dilde kuruma, seyrek veya az idrara çikma, idrar renginin koyulasmasi, deride kuruma, eklem ve kaslarda acima hissi ise, vücutta su kaybi yasandiginin sinyalini veren diger bulgular olarak karsimiza çikmaktadir. Vücudun su ihtiyaci karsilanmadigi takdirde yasanan diger saglik sorunlari, kalori olusumunda yetersizlik, sürekli sindirim sistemi sorunlari, yorgunluk, sersemlik hissi ve kas kramplari olarak siralanir".

ANNE ADAYLARI DAHA ÇOK SU IÇMELI

Suyun anne adaylari için tasidigi önem, bebegin içinde bulundugu amniyon sivisi için de geçerliligini koruyor. Bu sivi her üç saatte bir kendini yenilediginden, yetersiz su alimina bagli olarak ortaya çikan dehidrasyon durumunda miktari azalabiliyor. Bu nedenle sivi alimi, hamileligin her döneminde son derece büyük önem tasiyor. Yeterli sivi alimi, anne adayinin kendisini enerjik hissetmesine yardimci olmanin yani sira cilt kurulugu gibi problemlerin de görülmesini engelliyor. Yeterli miktarda sivi alindiginda, hem annenin hem de bebegin kanindaki elektrolit dengesi de kolaylikla saglanabiliyor.

Hamilelikte salgilanan hormonlar, kisinin sivilari kullanim seklini degistiriyor. Özellikle gebeligin son dönemleri yaklastikça, kan hacmi yaklasik 1.5 katina çikiyor. Solunum yolu ile akcigerlerden kaybedilen su miktari da hamilelik öncesine göre daha fazla oluyor. Bu nedenle anne adaylarinin normal bir yetiskinden daha fazla su içmeleri, böylece hem kendilerini hem de dogacak bebeklerini su kaybi tehlikesinden uzak tutmalari gerekiyor.

Hamilelikte dehidrasyonun bir baska olumsuz etkisi de erken dogum agrilaridir. Dehidrasyon durumunda salgilanan bazi hormonlar, dogum kasilmalarini baslatan hormonu taklit ederek, erken dogum kasilmalarina neden olabiliyor. Erken dogum tehdidi karsisinda yapilan ilk islem, damar yolu açarak sivi verilmesidir. Besin maddeleri ve oksijen, kan yoluyla bebege tasiniyor. Hamilelikte sik görülen, erken dogum ve düsüklere neden olabilen idrar yolu enfeksiyonlarinin önlenmesinde de su aktif bir rol oynuyor.

Saglikli bir hamilelik geçirmek için anne adayinin günde en az 8-10 bardak su içmesi gerekiyor. Anne adayi aktif çalisan bir kisiyse veya egzersiz yapiyorsa, almasi gereken su miktari daha da artiyor. Her bir saatlik egzersiz için, en az bir bardak fazla su içmesi gerekiyor.

HER ZAMAN HER YERDE SU IÇIN

Agirligimizin yarisindan fazlasini olusturan suyun vücuttaki dengesini korumak, sagligimiz için büyük önem tasiyor. Uzmanlar, kaybedilen suyu yerine koymak için en iyi seçim su içme oldugundan, gün boyunca belirtilen ölçülerde su içilmesi gerektigini belirtiyor. Bunun disinda uzmanlar, yemege bir kase çorba ile baslanilmasi ve yemek sirasinda da en az bir bardak su içilmesi gerektigini kaydediyor. Diger bir dikkat edilmesi gereken noktanin ise fiziksel aktivite sirasinda vücuttaki su kaybinin, dolayisiyla su ihtiyacinin artmasi olduguna dikkat çeken uzmanlar, "Bu nedenle, fiziksel aktiviteye su içerek baslamanin ve aktiviteyi su içerek sürdürmenin, vücuttaki su dengesinin bozulmamasi açisindan önemi büyüktür. Kisi, fiziksel aktivite bittiginde dahi su içmeye devam ederek, vücudunda olusan su kaybini eski dengesine kavusturmaya çalismalidir. Otomobilde, trende, uçakta, kisacasi tüm yolculuklarda da kisinin yaninda mutlaka içme suyu bulundurmasi gerekir. Özellikle uçak yolculugu ve dag tirmanislari gibi yüksek rakimlara çikilan durumlarda, vücudun su kaybi artar. Fark edilmese de, uçakta ortamin nemi düser. Yolculukta vücudun kaybettigi suyu hizla geri kazanabilmek için su veya limonla tatlandirilan sicak su içmek önerilir" diye görüs belirtiyor
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası