Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kis, yaslilarin sagligini tehdit ediyor

Türkiye nüfusunun yüzde 6.3’ünü olusturan 65 yas ve üstündeki kisiler için kis mevsimi saglik açisindan birçok riski de beraberinde getiriyor.

MÜ Tip Fakültesi Saglik Okulu Etkinlikleri kapsaminda düzenlenen toplantida uzmanlar, düsmeye bagli kalça kiriklari, kalp krizi ve zatürre gibi artan saglik risklerine karsi halki uyardi.

Son günlerde tüm yurdu etkisi altina alan karli ve soguk hava özellikle 65 yas üstündeki kisiler için ciddi saglik sorunlarini da beraberinde getiriyor. Basta kalça kiriklari, kalp krizi, zatürre olmak üzere birçok hastalik yaslilik döneminde öldürücü olabiliyor. Artan bu hastalik risklerine karsi toplumu bilgilendirmek amaciyla Marmara Üniversitesi Saglik Okulu Etkinlikleri kapsaminda 26 Ocak Persembe günü bir toplanti yapildi.

MÜ Hastanesi’nin konferans salonunda halka açik olarak yapilan toplantida konusan MÜ Tip Fakültesi Aile Hekimligi ABD ögretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Pemra Ünalan, yaslilik döneminde kronik birçok saglik sorununun gözlendigini bu sorunlarin kis mevsiminin olumsuz kosullariyla birlestiginde saglik açisindan önemli riskler dogdugunu hatirlatti.

KIS MEVSIMINDE KALÇA KIRIKLARI ARTIYOR

Kalça kiriklarinin kis mevsiminde yaslilarda artan önemli sorun oldugunu hatirlatan Yrd. Doç. Dr. Pemra Ünalan söyle konustu:

“Düsmeler kalça kirigi olasiligini arttirir ve bu yasta ortaya çikan kalça kiriklari iyilesme ve sonrasi dönemde de yasam kalitesinde ve beklenen yasam süresinde azalmalara neden olduklari için korunma çok önemlidir. Bu mevsimde diger mevsimlere göre artis olan grup daha ileri yaslilarda olusan kalça kiriklaridir ve yine bu mevsimde kalça kiriklarinda ortaya çikan artista oransal olarak ev içinde olusanlar ön plandadir. Bunun nedeni de fazla giyinmek ve soguk nedeniyle denge ve yürümedeki koordinasyonun bozulmasi olarak açiklanmaktadir.”

KALP KRIZI VE ZATÜRRE RISKINE DIKKAT

Kalp damar hastaligi ve yüksek tansiyon hastaligi olan yaslilarin da kis mevsiminde özellikle dikkatli olmasi gerekiyor. Asiri soguga bagli olarak kalp damarlarinda ani daralmalar olusmasi kalp krizine yol açabiliyor. Yrd. Dr. Perma Ünalan konusmasinda “Ülkemizde 65 yas ve üzerindeki kadinlarin % 84.6’si erkeklerin ise % 68.3’ünde kan basinci normalin üzerinde bulunmustur. Yine 65 yas üzerindeki kisilerde gözlenen ölüm nedenlerinin yaridan fazlasi kardiyovasküler sistem hastaliklaridir” dedi. Yaslilik döneminde nezle, grip gibi enfeksiyonlarin da ciddiye alinmasi gerektigini belirten Dr. Ünalan, iyi tedavi edilmediginde bu tip saglik sorunlarinin yaslilarda zatürreye yol açabilecegini vurguladi.

ILAÇ KULLANIMINA DIKKAT

Yaslilik döneminde kalp, yüksek tansiyon, diyabet, romatizma, depresyon gibi saglik sorunlarinin yaygin olarak görülmesi düzenli ilaç kullanilmasina neden oluyor. Yapilan degisik arastirmalar yaslilarin günde ortalama 4 ilaç kullandigini gösteriyor. “Bu nedenle ilaç etkilesimleri ve yan etkilerinin izlenmesi çok önemlidir” diyen Yrd Dr. Pemra Ünalan sözlerini söyle sürdürdü:

“Yasiniz 65 ve üstündeyse yillik kontrollerinizde doktorunuzla tüm ilaçlarinizi gözden geçiriniz. Yasli hastalarin % 17’sinde ilaçlara bagli ciddi sorunlar gözlenebilmektedir.”

AKTIF YASLANIN, HASTALANMAYIN

MÜ Tip Fakültesi Saglik Okulu Etkinlikleri Toplantisi’nda saglikli ve kaliteli yaslanma konusuna da agirlik verildi. 1990’larin sonunda Dünya Saglik Örgütü tarafindan saglikli yaslanma yerine daha kapsamli bir içerigi olan “aktif yaslanma” teriminin benimsendigini belirten Yrd. Doç. Perma Ünalan, sunlari söyledi:

“Dünyada “gelismekte olan ülkeler” kategorisine giren çogu ülkede 60 yas ve üzeri nüfus genel nüfusa göre çok daha hizli artmaktadir. 1980-2020 yillari arasinda bu ülkelerde toplam nüfusun % 95 oraninda artmasi beklenirken, yasli nüfustaki artis orani % 240 olarak hesaplanmistir.Türkiye Nüfus Saglik Arastirmalarina göre ülkemiz nüfusunun % 6.3’ünü 65 yas ve üzeri nüfus olusturmaktadir. 2010 yilinda bu oranin % 7.1 olmasi beklenmektedir. Yine Türkiye’de dogumda beklenen yasam süresi 2005 yili çalismalarina göre kadinda 72.7, erkekte 68 yildir. 2010 yilinda bunun kadinda 73.8 erkekte 69 yil olmasi beklenmektedir.. Aktif yaslanma ile ilgili programlar, kisisel bakim, yasa uygun çevrenin olusturulmasi, ve kusaklar arasi dayanismayi güçlendirmeyi hedefler. Bu programlarin desteklenmesinin önemli bir nedeni de düsük maliyete yol açmalaridir. Sakatlik ve kötü saglik durumunun maliyeti yüksektir. Kisiler daha saglikli olarak yaslandikça ya da saglik problemleri kontrol altinda tutulabildikçe tibbi harcamalar da hizla artmayacaktir. Örnegin ABD’de bu tür programlarin gelecek 50 yilda tibbi harcamalari %20 azaltmasi beklenmektedir. Orta derecede fiziksel aktiviteyi desteklemeye yönelik 1 dolarlik bir yatirimin 3.2 dolar kazanima yol açtigi tahmin edilmektedir.”

YASLILIK DÖNEMINDEKI RUHSAL SORUNLAR

Toplantida konusan MÜ Tip Fakültesi Psikiyatri ABD ögretim üyesi Yrd Doç. Dr. Çagri Yazgan ise yaslilik döneminde sik görülen depresyon gibi ruhsal hastaliklar konusunda bilgi verdi. Zamaninda tani konulamayan ruhsal sorunlarin yasam kalitesini azalttigini belirten Yrd. Doç. Dr. Çagri Yazgan, aile bireylerinin bu anlamda yaslilardaki ruhsal degisiklikleri iyi takip etmelerinin önemine dikkat çekti. Dr. Yazgan erken fark edilen ruhsal sorunlarin basariyla tedavi edildigini söyledi.

MÜ TIP FAKÜLTESI SAGLIK OKULU ETKINLIKLERI

Marmara Üniversitesi Tip Fakültesi, genel saglik konularinda halki bilgilendirmek amaciyla Saglik Okulu adi altinda konferanslar düzenliyor. Her ay farkli bir konunun islendigi toplantilarda MÜ Tip Fakültesi ögretim üyeleri halka bilgi veriyorlar. Her ayin son iki Persembe günü gerçeklestirilen toplantilarin biri MÜ Göztepe Yerleskesi’ndeki Ibrahim Üzümcü Konferans Salonu’nda , digeri Altunizade’deki MÜ Hastanesi Konferans Salonu’nda yapiliyor. Bu ögretim yili etkinlik takvimi çerçevesinde ilk toplantinin konusu Ev Kazalari idi. Bu konferanslar Kasim ayinda yapildi. Aralik ayinda “Sigara” Ocak ayinda ise “Saglikli Yaslanma” konulari ele alindi. Subat ayi içinde düzenlenecek toplantinin konusu ise “Bebegimi Bekliyorum” olarak belirlendi. Toplanti halka açik olarak 23 Subat Persembe günü MÜ Hastanesi Konferans Salonu’nda 12:00 - 13:00 saatleri arasinda yapilacak.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası