Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Haftada 3 ögün balik tüketin

Ülkemizde balik tüketiminin Japonya’ya oranla 50 kat daha az oldugu ve kisi basi yillik 10 kiloyu bile bulmadigi belirtilerek, saglikli yasam için haftada 3 ögün balik yenmesi gerektigi ifade edildi.

Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Yetistiriciligi Bölüm Baskani Prof. Dr. Ibrahim Cengizler, A ve D vitamini bakimindan çok iyi bir protein kaynagi olan baligin Türkiye’deki tüketiminin istenilen düzeyde olmadigini söyledi.

Baligin sindirimi kolay oldugu için özellikle yaslilar ve çocuklar tarafindan tüketilmesi gerektigini belirten Cengizler, kalp ve damar rahatsizliklari bulunan kisilere de özellikle önerildigini ifade etti.

Cengizler, yapilan arastirmaya göre, balikla beslenen çocuklarin balik tüketmeyenlere oranla yüzde 27 daha zeki olduklarinin belirlendigini vurgulayarak, “Üç tarafi denizlerle çevrili ülkemizde balik tüketimi nüfusa göre yok denecek kadar az. Türkler, büyük olasilikla Orta Asya’dan kalan aliskanlikla, enerji ve protein ihtiyaçlarini balik yerine daha çok tahil ve kirmizi etle gideriyorlar. Oysa, özellikle çocuk ve yetiskinlerin saglik yönünden haftada en az 3 ögün balik yemeleri gerekiyor” dedi.

Ülkemiz denizleri, iç sular ve çiftliklerinde yilda ortalama 600 bin ton balik üretimi yapildigini belirten Cengizler, söyle konustu:

“Çevre kirliligi ve asiri avcilik baskisi nedeniyle deniz ürünlerinde azalmalar görülüyor. Buna paralel olarak da çiftlik baligi üretimi artiyor. Deniz ve çiftlik üretiminde yeterli derecede balik elde edilmesine karsin yillik tüketim kisi basina 10 kilonun altinda kaliyor. Eldeki veriler, yillik üretimde üst, tüketimde ise alt siralarda bulundugumuzu gösteriyor. Japonya’da yilda kisi basina 500 kilonun üzerinde, Norveç’te 445 kilo, Danimarka’da 230 kilo ve Fransa’da 21 kilo balik tüketiliyor. Bizdeki rakamin azligi da balik yeme kültürümüzün olmadigini açikça ortaya koyuyor.”

Cengizler, son günlerdeki kus gribi vakasinin ise balik tüketimini az da olsa artirdigini söyledi. Vatandaslarin, hastalik endisesiyle tavuk etinden uzaklasmasiyla birlikte yillik tüketimin artmasinin beklendigini ifade eden Cengizler, “balik üreticileriyle yaptigimiz görüsmeler talebin arttigini gösteriyor. Umarim, bu artis, Türk milletinde bir aliskanlik haline gelir” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası