Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Haftada 3 ögün balik tüketin

Ülkemizde balik tüketiminin Japonya’ya oranla 50 kat daha az oldugu ve kisi basi yillik 10 kiloyu bile bulmadigi belirtilerek, saglikli yasam için haftada 3 ögün balik yenmesi gerektigi ifade edildi.

Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Yetistiriciligi Bölüm Baskani Prof. Dr. Ibrahim Cengizler, A ve D vitamini bakimindan çok iyi bir protein kaynagi olan baligin Türkiye’deki tüketiminin istenilen düzeyde olmadigini söyledi.

Baligin sindirimi kolay oldugu için özellikle yaslilar ve çocuklar tarafindan tüketilmesi gerektigini belirten Cengizler, kalp ve damar rahatsizliklari bulunan kisilere de özellikle önerildigini ifade etti.

Cengizler, yapilan arastirmaya göre, balikla beslenen çocuklarin balik tüketmeyenlere oranla yüzde 27 daha zeki olduklarinin belirlendigini vurgulayarak, “Üç tarafi denizlerle çevrili ülkemizde balik tüketimi nüfusa göre yok denecek kadar az. Türkler, büyük olasilikla Orta Asya’dan kalan aliskanlikla, enerji ve protein ihtiyaçlarini balik yerine daha çok tahil ve kirmizi etle gideriyorlar. Oysa, özellikle çocuk ve yetiskinlerin saglik yönünden haftada en az 3 ögün balik yemeleri gerekiyor” dedi.

Ülkemiz denizleri, iç sular ve çiftliklerinde yilda ortalama 600 bin ton balik üretimi yapildigini belirten Cengizler, söyle konustu:

“Çevre kirliligi ve asiri avcilik baskisi nedeniyle deniz ürünlerinde azalmalar görülüyor. Buna paralel olarak da çiftlik baligi üretimi artiyor. Deniz ve çiftlik üretiminde yeterli derecede balik elde edilmesine karsin yillik tüketim kisi basina 10 kilonun altinda kaliyor. Eldeki veriler, yillik üretimde üst, tüketimde ise alt siralarda bulundugumuzu gösteriyor. Japonya’da yilda kisi basina 500 kilonun üzerinde, Norveç’te 445 kilo, Danimarka’da 230 kilo ve Fransa’da 21 kilo balik tüketiliyor. Bizdeki rakamin azligi da balik yeme kültürümüzün olmadigini açikça ortaya koyuyor.”

Cengizler, son günlerdeki kus gribi vakasinin ise balik tüketimini az da olsa artirdigini söyledi. Vatandaslarin, hastalik endisesiyle tavuk etinden uzaklasmasiyla birlikte yillik tüketimin artmasinin beklendigini ifade eden Cengizler, “balik üreticileriyle yaptigimiz görüsmeler talebin arttigini gösteriyor. Umarim, bu artis, Türk milletinde bir aliskanlik haline gelir” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası