Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gripsiz bir kis için bagisiklik sisteminizi güçlendirin!

Kus gribi, kis aylarinin salgin hastaliklari grip ve soguk alginligini unutturdu!

Hava sicakliklarinin degiskenligi, soguk hava sartlari ve mevsimsel virüsler, grip ve soguk alginligini artiriyor. Bebekler, yaslilar ve bagisiklik sistemi problemli kisilerde ölümcül olabilen hastalik kus gribinden daha yaygin.

Grip ve soguk alginligindan korunmak bagisiklik sistemini güçlendirmeye bagli. Düzenli uyku ve dengeli beslenme bagisiklik sisteminin güçlü kalmasini saglarken, C vitamini ve çinko gibi antioksidanlarca zengin gidalardan olusan bir beslenme tarzi gribe karsi bir kalkan olusturuyor. Vitamin, antioksidan ve minerallerce zengin olan meyve sulariyla bagisiklik sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Meyve sulari hastalik dönemlerinde ilaç etkisi göstererek iyilesmeyi de hizlandirir.

Gribe karsi meyve suyu önlemi:

Domates Suyu:

Domates içerdigi C ve E vitaminleri, potasyum ve diger mineralleri ile, insan sagligi için oldukça yararli bir sebzedir. Domates suyunda bol miktarda bulunan C vitamini ve bir antioksidan olan likopen, grip virüsüne karsi bagisiklik sistemini güçlendirerek vücudu grip ve nezleden korur. Ayrica likopen vücudu kalp hastaliklarina karsi koruyan bir maddedir. Hazmi kolaylastirici ve vücudun su tutmasini önleyici özellige sahiptir. Kan basincinin düsürülmesinde de etkilidir. Bir bardak domates suyu ve bir adet çig yumurta ile hazirlanan karisim fazla miktarda sistein içermekte ve zararli maddelerin vücuttan atilmasini hizlandirmaktadir.

Üzüm Suyu:

Uzmanlar tarafindan sihirli iksir ve bitki sütü olarak da adlandirilan dogal kalkanlarimizdan üzüm suyu, bilesimindeki zengin vitamin ve mineral maddeler vücudun günlük ihtiyacini karsilayabilecek özelliktedir. Bol miktarda A ve C vitaminleri, mineraller en çok da demir ile potasyum içeren üzüm suyu vücudun hastaliklara karsi daha dirençli olmasini saglar. Antioksidan özellikli oldugu için cildin yaslanmasini geciktirir. Kan yapici özelliginin yani sira romatizma ve mafsal agrilarina iyi gelen üzüm suyu, kalp sistemini düzenler, bedensel ve zihinsel yorgunluklari giderir.

Sonbahar, kis aylarinda daha çok gereksinim duydugumuz enerjiyi ise vücut tarafindan kolayca özümsenen basit sekerleri sayesinde üzüm suyundan alabiliriz. Ayrica içerdigi diyet lifleri sayesinde bagirsaklari yumusatici ve idrar söktürücü özelligi ile organizmayi toksinlerden arindirip temizler.

Portakal Suyu:

Bagisiklik sistemini güçlendirerek bizleri soguk alginligi ve gripten koruyan meyvelerin basinda portakal gelmektedir. Içerdigi C vitamini ve folik asit sayesinde öksürügü azaltir. Bunlarin disinda da, portakal suyundaki bir antioksidan olan bioflavin damarlari ve kilcal damarlari güçlendirerek kalbin zarar görmesini engeller. Portakal suyunda bulunan yüksek miktardaki potasyum tansiyonun dengelenmesine yardimci olmakla kalmayip ayni zamanda cildin kuruyup kirisikliklarin olusmasini da engeller. Ayrica, içerdigi vitaminler ve antioksidanlar sayesinde portakal, kanin pihtilasmasini, mide ve pankreas kanserini engeller ve ezik ve çürüklerin daha çabuk iyilesmesini saglar.

Visne Suyu:

Atesli hastaliklara karsi güçlü bir silah olan visnede A vitamini ve potasyum bulunur. Atesi düsürüp susuzlugu gideren visne suyu, atesli hastaliklardan sonra asitlesen kani temizlemeye de yardimci olur. Susuzlugu giderdigi gibi, vücutta biriken fazla suyun disari atilmasinda da etkin rol oynar. Mide ve karacigerin düzenli olarak çalismasini saglar.

Ayrica, diyareyi keser ve idrar söktürücü özelligi vardir.

Kayisi Suyu:

Grip ve soguk alginligina karsi bir baska silahimiz olan kayisi, içerdigi A, B3(Niasin) vitamini, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve fosfor sayesinde bagisiklik sistemini güçlendirir kansizliga iyi gelir, kan yapimina yardimci olur ve sinirleri gevsetip uyku getirir. Içerdigi kalsiyum ve magnezyum sayesinde kemik erimesinin önlenmesine faydalidir. Kayisi, dogal lif açisindan çok zengin bir meyvedir. Lifli bir meyve oldugundan bagirsaklari korur ve peklige iyi gelir. Kayisida bulunan betakaroten ise kanserin, özellikle akciger kanserinin, kalp hastaliklarinin ve kataraktin önlenmesine yardimcidir.

Elma Suyu:

Elma bagisiklik sistemini güçlendirici özelligi olan B3(Niasin) ve E vitamini, potasyum ve bol miktarda pektin içerir. Kan sekerini kontrol altinda tutan elma suyu bas agrisina da iyi gelir. Ayrica böbreklerin temizlenmesine yarar ve kolesterolü düsürür. Hastalanmamizda büyük rol oynayan bagirsaklardaki parazitlerin dökülmesini saglar. Grip ve soguk alginligini tetikleyen bedensel ve zihinsel yorgunluklarin giderilmesinde ise etkin rol oynar. Bunlarin disinda, romatizma, gut ve mide rahatsizliklarinin (Gastrit, Ülser) panzehiridir. Elma suyunun içindeki bitki besinleri, kalp ve akciger kanseri rahatsizliklarina yakalanma riskini azaltir. Damar sertligini önler, kan basincini düsürerek tansiyonun yükselmesine engel olur.

Seftali Suyu:

Seftali içerdigi A, B3 (Niasin) ve C vitaminleriyle, folik asit, betakaroten, potasyum ile gribe karsi vücudun savunma mekanizmasini güçlendirir. Vücutta A vitamini olusturan temel madde olan betakaroten, seftalide çok zengin miktarda bulunur. Ayrica antioksidan özelligi ile toksit maddelerin vücuda verecegi zararlari önler. Sinir sistemi üzerinde olumlu etki yapar, uykusuzlugu giderir. Sindirim sistemini çalistirip hazmi kolaylastiran seftali ayni zamanda böbreklerin ve safra kesesinin düzenli çalismasini saglar ve iyi bir idrar sökücüdür.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası