Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SOGUK ALGINLIGI VE GRIBE KARSI MEYVE SUYU KALKANI

Hava sicakliklarinin degiskenligi ve mevsimsel virüsler, grip ve soguk alginligini artiriyor. Bu tür rahatsizliklarin en sik görüldügü dönemlerse sonbahar ve kis aylari.

Grip ve soguk alginligindan korunmak için bagisiklik sistemini güçlendirmek önem tasir. Düzenli uyku ve dengeli beslenme bagisiklik sisteminin güçlü kalmasi için gerekli bir kosuldur. Bu amaçla uzmanlar, C vitamini ve çinko gibi antioksidanlarca zengin gidalardan olusan bir beslenme tarzi öneriyorlar. Bu amaca en uygun gidalar ise vitamin, antioksidan ve minarelerce zengin olan meyve sularidir.

Dogal birer saglik iksiri olan meyve sulari ile tüm bu önlemleri alabilir ve böylece grip ve soguk alginligina yakalanmaktan kurtulabiliriz. Eger hastalandiysaniz da is isten geçti diye üzülmeyin, çünkü meyve sulari ayni zamanda birer ilaç etkisi göstererek iyilesmeyi de hizlandirir.

PORTAKAL SUYU

Bagisiklik sistemini güçlendirerek bizleri soguk alginligi ve gripten koruyan meyvelerin basinda portakal gelmektedir. Içerdigi C vitamini ve folik asit sayesinde öksürügü azaltir. Bunlarin disinda da, portakal suyundaki bir antioksidan olan bioflavin damarlari ve kilcal damarlari güçlendirerek kalbin zarar görmesini engeller. Portakal suyunda bulunan yüksek miktardaki potasyum tansiyonun dengelenmesine yardimci olmakla kalmayip ayni zamanda cildin kuruyup kirisikliklarin olusmasini da engeller. Ayrica, içerdigi vitaminler ve antioksidanlar sayesinde portakal, kanin pihtilasmasini, mide ve pankreas kanserini engeller ve ezik ve çürüklerin daha çabuk iyilesmesini saglar.

VISNE SUYU

Atesli hastaliklara karsi güçlü bir silah olan visnede A vitamini ve potasyum bulunur. Atesi düsürüp susuzlugu gideren visne suyu, atesli hastaliklardan sonra asitlesen kani temizlemeye de yardimci olur. Susuzlugu giderdigi gibi, vücutta biriken fazla suyun disari atilmasinda da etkin rol oynar. Mide ve karacigerin düzenli olarak çalismasini saglar.

Ayrica, diyareyi keser ve idrar söktürücü özelligi vardir.

KAYISI SUYU

Grip ve soguk alginligina karsi bir baska silahimiz olan kayisi, içerdigi A, B3(Niasin) vitamini,kalsiyum, magnezyum, potasyum ve fosfor sayesinde bagisiklik sistemini güçlendirir kansizliga iyi gelir, kan yapimina yardimci olur ve sinirleri gevsetip uyku getirir. Içerdigi kalsiyum ve magnezyum sayesinde kemik erimesinin önlenmesine faydalidir. Kayisi, dogal lif açisindan çok zengin bir meyvedir. Lifli bir meyve oldugundan bagirsaklari korur ve peklige iyi gelir. Kayisida bulunan betakaroten ise , kanserin,özellikle akciger kanserinin, kalp hastaliklarinin ve kataraktin önlenmesine yardimcidir.

ELMA SUYU

Elma bagisiklik sistemini güçlendirici özelligi olan B3(Niasin) ve E vitamini, potasyum ve bol miktarda pektin içerir. Kan sekerini kontrol altinda tutan elma suyu bas agrisina da iyi gelir. Ayrica böbreklerin temizlenmesine yarar ve kolesterolü düsürür. Hastalanmamizda büyük rol oynayan bagirsaklardaki parazitlerin dökülmesini saglar. Grip ve soguk alginligini tetikleyen bedensel ve zihinsel yorgunluklarin giderilmesinde ise etkin rol oynar. Bunlarin disinda, romatizma, gut ve mide rahatsizliklarinin (Gastrit, Ülser) panzehiridir. Elma suyunun içindeki bitki besinleri, kalp ve akciger kanseri rahatsizliklarina yakalanma riskini azaltir. Damar sertligini önler, kan basincini düsürerek tansiyonun yükselmesine engel olur.

SEFTALI SUYU

Seftali içerdigi A, B3 (Niasin) ve C vitaminleriyle, folik asit, betakaroten, potasyum ile gribe karsi vücudun savunma mekanizmasini güçlendirir. Vücutta A vitamini olusturan temel madde olan betakaroten, seftalide çok zengin miktarda bulunur. Ayrica antioksidan özelligi ile toksit maddelerin vücuda verecegi zararlari önler. Sinir sistemi üzerinde olumlu etki yapar, uykusuzlugu giderir. Sindirim sistemini çalistip hazmi kolaylastiran seftali ayni zamanda böbreklerin ve safra kesesinin düzenli çalismasini saglar ve iyi bir idrar sökücüdür.

ÜZÜM SUYU

Uzmanlar tarafindan sihirli iksir ve bitki sütü olarak da adlandirilan dogal kalkanlarimizdan üzüm suyu, bilesimindeki zengin vitamin ve mineral maddeler vücudun günlük ihtiyacini karsilayabilecek özelliktedir. Bol miktarda A ve C vitaminleri, mineraller en çok da demir ile potasyum içeren üzüm suyu vücudun hastaliklara karsi daha dirençli olmasini saglar. Antioksidan özellikli oldugu için cildin yaslanmasini geciktirir. Kan yapici özelliginin yani sira romatizma ve mafsal agrilarina iyi gelen üzüm suyu, kalp sistemini düzenler, bedensel ve zihinsel yorgunluklari giderir.

Sonbahar, kis aylarinda daha çok gereksinim duydugumuz enerjiyi ise vücut tarafindan kolayca özümsenen basit sekerleri sayesinde üzüm suyundan alabiliriz. Ayrica içerdigi diyet lifleri sayesinde bagirsaklari yumusatici ve idrar söktürücü özelligi ile organizmayi toksinlerden arindirip temizler.

DOMATES SUYU

Domates içerdigi C ve E vitaminleri, potasyum ve diger mineralleri ile, insan sagligi için oldukça yararli bir sebzedir. Domates suyunda bol miktarda bulunan C vitamini ve bir antioksidan olan likopen, grip virüsüne karsi bagisiklik sistemini güçlendirerek vücudu grip ve nezleden korur. Ayrica likopen vücudu kalp hastaliklarina karsi koruyan bir maddedir. Hazmi kolaylastirici ve vücudun su tutmasini önleyici özellige sahiptir. Kan basincinin düsürülmesinde de etkilidir. Bir bardak domates suyu ve bir adet çig yumurta ile hazirlanan karisim fazla miktarda sistein içermekte ve zararli maddelerin vücuttan atilmasini hizlandirmaktadir.

EBRU AKDAG
Gida Mühendisi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası