Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


IBS yasam kalitenizi etkilemesin!

Tatil bitti, stres ile beraber IBS geri geldi!

Uzun bayram tatilinin ardindan, rahatligin ve rehavetin yerini tekrar stresli günler aliyor. Soguk hava, çalisma kosullari, rahatlamanin hemen sonrasindaki stres; IBS’yi (Hassas Barsak Sendromu) tetikliyor.

IBS, daha sonra ciddi rahatsizliklara dönüsme (kanser, vb) gibi bir risk tasimamakla beraber, hastalarin yasam kalitesini ciddi sekilde etkiliyor. Karin agrisi, siskinlik, kabizlik ve/veya ishal gibi sikayetlere neden olan bu sendromla basa çikmak sart. Bu rahatsizlik ile ilgili www.IBSnedir.com sitesindeki birkaç soruya yanit vererek ipuçlarina ulasabilirsiniz.

IBS, toplumda %10’un üzerinde görülen bir rahatsizliklar bütünü olup her iki cinste de görülmektedir. IBS yani “Hassas Barsak Sendromu”, karin agrisi, siskinlik ve barsak aliskanligi degisiklikleri ile seyreden ve sik karsilasilan bir barsak hastaligidir. Bu belirtilerden karin agrisi ve siskinlik genellikle tüm hastalarda görülürken, barsak aliskanliklari degisiklikleri, bazi hastalarda kabizlik, bazilarinda ishal olarak ortaya çikarken, her iki sikayeti de zaman zaman yasayan hastalar da vardir.

IBS yapisal (organik) degil fonksiyonel bir bozukluk olarak degerlendirilir. Barsaklarin çalismasinda bir bozukluk, dis etkenler ile tetiklenen asiri duyarlilik vardir. IBS hastalari belirtiler nedeniyle ise/okula gidememe, sosyal yasantilarina ara verme/erteleme, tatillerini yarida birakma gibi sorunlari çok sik yasarlar.

Stresten uzak durmaya çalisin

IBS’nin en önemli tetikleyicilerinden biri günlük strestir. Stres , yogun günlük hayatin artik bir parçasi haline geldiyse de küçük önlemler ile hayatimizdan uzaklastirmamiz gereken bir unsur oldugu tartisilmaz bir gerçek. Stresten uzak durmak için deneyebileceginiz birkaç yöntem olabilir:

• Yemeklerinizi sakin ortamlarda, yavas yavas yiyin

• Gün içinde küçük molalar vererek rahatlayin

• Stres ile basa çikmanizi kolaylastiracak yöntemler kullanin: Meditasyon, yoga veya en azindan sevdiginiz bir müzik esliginde aktivitelerinizi gerçeklestirme gibi...

• Masaj: Mümkünse tüm vücudunuza uygulanacak bir masaj ile rahatlayabilirsiniz. Ancak IBS ile ilgili belirtiler sirasinda da karninizi dairesel hareketler ile ovarak kendi kendinize masaj yapabilirsiniz. Belirtilerin azalmasi stresinizi de azaltacaktir.

Kisiden kisiye degismekle beraber, stresin yani sira psikolojik, fizyolojik etkilere ve beslenme seklinden kaynaklanan nedenlere bagli olabilecegi düsünülen IBS’nin, diger sik görülen tetikleyicileri söyle:

• Liften yetersiz beslenme

• Belirli yiyeceklere karsi hassasiyet ( Yiyecek Intoleransi)

• Sigara

• Alkol

• Adet dönemi

• Ögün atlama ve birden asiri yemek yeme

• Enfeksiyonlar

• Antibiyotik kullanimi ve diger ilaçlar

Ne Zaman Doktora Basvurmali?

IBS, daha sonra ciddi rahatsizliklara dönüsme (kanser, vb) gibi bir risk tasimamakla beraber, hastalarin yasam kalitesini ciddi sekilde etkilemektedir. Çok sik görülen bir rahatsizlik olmasina ragmen, doktora basvurmadan, bunu bir yasam biçimi olarak kabul edenlerin sayisi oldukça fazladir. Oysa doktora basvurmak bile rahatsizliklarin azalmasina ve psikolojik rahatlamaya neden olur. Doktora basvuran hastalarin, sahip olduklari belirtilere IBS tanisi konmasi bile hastanin güvenini kazanmasina ve semptomlarda azalma olmasina yardimcidir. Bununla beraber doktor kontrolünde alinacak ilaçlarin kullanimi, hekim ile beraber kararlastirilacak yöntemlerin uygulanmasi ve günde 2 litreden fazla sivi alimi da kisiyi rahatlatici etkenlerdir.

Karin agrisi, siskinlik/gaz ve ishal/kabizlik gibi problemleri sik yasayanlara birkaç öneri:

• Rahatsizliginizi Artirdigini Düsündügünüz Yiyeceklerden Uzak Durun

• Sik sik ama az yiyin

• Bol su Için

• Bitki çaylarini tercih edin

• Gaz yapan yiyecekleri az tüketin

• Daha çok egzersiz yapin

• Stresten uzak durmaya çalisin

• Sigara kullaniyorsaniz birakmaya çalisin

• Alkol aliminda limitleri asmamaya çalisin

IBS ile ilgili daha ayrintili bilgiye ulasmak, ayrica IBS Risk Testi’ni yanitlamak için www.IBSnedir.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası