Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


IBS yasam kalitenizi etkilemesin!

Tatil bitti, stres ile beraber IBS geri geldi!

Uzun bayram tatilinin ardindan, rahatligin ve rehavetin yerini tekrar stresli günler aliyor. Soguk hava, çalisma kosullari, rahatlamanin hemen sonrasindaki stres; IBS’yi (Hassas Barsak Sendromu) tetikliyor.

IBS, daha sonra ciddi rahatsizliklara dönüsme (kanser, vb) gibi bir risk tasimamakla beraber, hastalarin yasam kalitesini ciddi sekilde etkiliyor. Karin agrisi, siskinlik, kabizlik ve/veya ishal gibi sikayetlere neden olan bu sendromla basa çikmak sart. Bu rahatsizlik ile ilgili www.IBSnedir.com sitesindeki birkaç soruya yanit vererek ipuçlarina ulasabilirsiniz.

IBS, toplumda %10’un üzerinde görülen bir rahatsizliklar bütünü olup her iki cinste de görülmektedir. IBS yani “Hassas Barsak Sendromu”, karin agrisi, siskinlik ve barsak aliskanligi degisiklikleri ile seyreden ve sik karsilasilan bir barsak hastaligidir. Bu belirtilerden karin agrisi ve siskinlik genellikle tüm hastalarda görülürken, barsak aliskanliklari degisiklikleri, bazi hastalarda kabizlik, bazilarinda ishal olarak ortaya çikarken, her iki sikayeti de zaman zaman yasayan hastalar da vardir.

IBS yapisal (organik) degil fonksiyonel bir bozukluk olarak degerlendirilir. Barsaklarin çalismasinda bir bozukluk, dis etkenler ile tetiklenen asiri duyarlilik vardir. IBS hastalari belirtiler nedeniyle ise/okula gidememe, sosyal yasantilarina ara verme/erteleme, tatillerini yarida birakma gibi sorunlari çok sik yasarlar.

Stresten uzak durmaya çalisin

IBS’nin en önemli tetikleyicilerinden biri günlük strestir. Stres , yogun günlük hayatin artik bir parçasi haline geldiyse de küçük önlemler ile hayatimizdan uzaklastirmamiz gereken bir unsur oldugu tartisilmaz bir gerçek. Stresten uzak durmak için deneyebileceginiz birkaç yöntem olabilir:

• Yemeklerinizi sakin ortamlarda, yavas yavas yiyin

• Gün içinde küçük molalar vererek rahatlayin

• Stres ile basa çikmanizi kolaylastiracak yöntemler kullanin: Meditasyon, yoga veya en azindan sevdiginiz bir müzik esliginde aktivitelerinizi gerçeklestirme gibi...

• Masaj: Mümkünse tüm vücudunuza uygulanacak bir masaj ile rahatlayabilirsiniz. Ancak IBS ile ilgili belirtiler sirasinda da karninizi dairesel hareketler ile ovarak kendi kendinize masaj yapabilirsiniz. Belirtilerin azalmasi stresinizi de azaltacaktir.

Kisiden kisiye degismekle beraber, stresin yani sira psikolojik, fizyolojik etkilere ve beslenme seklinden kaynaklanan nedenlere bagli olabilecegi düsünülen IBS’nin, diger sik görülen tetikleyicileri söyle:

• Liften yetersiz beslenme

• Belirli yiyeceklere karsi hassasiyet ( Yiyecek Intoleransi)

• Sigara

• Alkol

• Adet dönemi

• Ögün atlama ve birden asiri yemek yeme

• Enfeksiyonlar

• Antibiyotik kullanimi ve diger ilaçlar

Ne Zaman Doktora Basvurmali?

IBS, daha sonra ciddi rahatsizliklara dönüsme (kanser, vb) gibi bir risk tasimamakla beraber, hastalarin yasam kalitesini ciddi sekilde etkilemektedir. Çok sik görülen bir rahatsizlik olmasina ragmen, doktora basvurmadan, bunu bir yasam biçimi olarak kabul edenlerin sayisi oldukça fazladir. Oysa doktora basvurmak bile rahatsizliklarin azalmasina ve psikolojik rahatlamaya neden olur. Doktora basvuran hastalarin, sahip olduklari belirtilere IBS tanisi konmasi bile hastanin güvenini kazanmasina ve semptomlarda azalma olmasina yardimcidir. Bununla beraber doktor kontrolünde alinacak ilaçlarin kullanimi, hekim ile beraber kararlastirilacak yöntemlerin uygulanmasi ve günde 2 litreden fazla sivi alimi da kisiyi rahatlatici etkenlerdir.

Karin agrisi, siskinlik/gaz ve ishal/kabizlik gibi problemleri sik yasayanlara birkaç öneri:

• Rahatsizliginizi Artirdigini Düsündügünüz Yiyeceklerden Uzak Durun

• Sik sik ama az yiyin

• Bol su Için

• Bitki çaylarini tercih edin

• Gaz yapan yiyecekleri az tüketin

• Daha çok egzersiz yapin

• Stresten uzak durmaya çalisin

• Sigara kullaniyorsaniz birakmaya çalisin

• Alkol aliminda limitleri asmamaya çalisin

IBS ile ilgili daha ayrintili bilgiye ulasmak, ayrica IBS Risk Testi’ni yanitlamak için www.IBSnedir.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası