Veteriner Gida Hijyenis">
Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Açiktaki gidalar tehlike saçiyor

Saglik otoritelerinden "Tarim Bakanligi izni bulunmayan tesislerden, açik pazar gibi ortamlardan ve kökeni süpheli açik ürünlerden satin alinmamalidir" uyarisi geldi.

Veteriner Gida Hijyenistleri Dernegi (VGHD) Baskani Veteriner Hekim Can Demir, "Üretim ve satis noktasinda veteriner hekim kontrolü olmayan, Tarim ve Köyisleri Bakanligi izni bulunmayan tesislerden, açik pazar gibi ortamlardan ve kökeni süpheli açik ürünlerden satin alinmamalidir" dedi.

Kus gribinin bugüne kadar dünyada 140 insana bulastigini, bunlardan 2'si Türkiye'de olmak 62 kisinin durumunun ölümle sonuçlandigini, Kus Gribi'ne yakalananlarin çogunlugunun Uzak Dogu ülkelerinde açik tavuk besisi (kirsal tavukçuluk) ve satisini yapan insanlar ile hastalikli hayvanlara direk temas eden kisilerde görüldügünü açiklayan Demir, hastaligin çiktigi bütün ülkelerde veteriner hekim kontrolünde üretim yapan ve çiftlikten sofraya gida güvenligi esaslarini yerine getiren, Tarim ve Köyisleri Bakanligi muadili devletin resmi denetiminden izin belgeli entegre kanatli ve kanatlir eti ürünleri tesislerinde üretilen gida tüketimiyle hastaligin bulasmadigini söyledi.

Demir, "Tüketicilerimiz, ülkemizde üretilen Kanatli ve Kanatli Eti Ürünlerini (yumurta dahil) tüketebilmesi için Tarim ve Köyisleri Bakanligi'ndan üretim izinli, veteriner hekim kontrolünde üretilen, ambalajli ve etiket bilgilerine uygun olarak rafa konulan ürünleri satin almasi, satin alirken üretim ve son kullanma tarihi ile saklama kosullarini kontrol etmesi gerekmektedir. Kesinlikle üretim ve satis noktasinda veteriner hekim kontrolü olmayan, Tarim ve Köyisleri Bakanligi izni bulunmayan tesislerden, açik pazar gibi ortamlardan ve kökeni süpheli açik ürünlerden satin almamalari gerekmektedir" dedi.

Tüketim amaciyla canli satis yapan kanatli pazarlarindan alisveris yapilmamasi gerektigini ifade eden Can Demir, süpheli hayvanlarin tüy ve diskilarina temas edilmemesi gerektigini söyledi.

Demir, "Tüketicilerimiz, alisveris yaptigi marketlerde, gida güvenligi yönünden seçici olmali, genel hijyen kurallarina uymayan marketleri alisverislerinde tercih etmemeli ve tüketici müfettisi edasiyla marketlerin hijyeni ve kanatli ürünlerin izlenebilirlilik anlaminda mensei sorgulamalidir. Kanatlilarin vitrin görüntüsünde normalin disinda koyulasma, kötü koku ve kanama belirtileri gözlemleniyorsa, satin alma yapilmamali ve bu saticilarin durumu yetkili mercilere bildirilmelidir. Kanatli ürünler satin alindiginda ayni gün tüketilmeyecek ise özel gida posetlerinde diger gidalarla direk temas etmeyecek sekilde muhafaza edilmesine dikkat edilmeli, yumurta aliminda ise üzeri diskili ve kirli görünümdekiler satin alinmamali ve buzdolabinda muhafaza edilmelidir. Her ne kadar gida olarak tüketilmesinden dolayi insanlara hastalik bulasmadigi bilinse de kus gribi virüsünün gida da olmasi ihtimali düsünüldügünde, yumurta dahil kanatli ürünlerinin 600C'de yarim saat veya 720C'de 15 dakikalik iyi pisirme sonucunda insan sagligi yönünden herhangi bir risk bulunmamaktadir" diye konustu.

Can Demir, sunlari söyledi:

"Toplu tüketim yerleri kanatli ve kanatli eti ürünleri siparis ettiklerinde, ürünlerin Tarim ve Köyisleri Bakanligi izinli tesislerden tedarik edildigini ve ürünün tasinmasi dahil gida güvenligi sartlarini yerine getirdigine dair imal tarihi ve parti-seri no bazinda üreticinin sorumlu veteriner hekimden onayli güvence belgesi istenmelidir. Kanatli ve kanatli eti ürünlerinde, gida laboratuvar analizi metodu anlaminda analizinin pratik uygulamasi bulunmamaktadir. Maalesef, 1983 yilindan bugüne kadar Tarim ve Köyisleri Bakanligi bünyesinden veteriner teskilatlarinin kaldirilmasi sonucunda olusturulan yeni teskilat yapisinin yetersizliginin, hayvanlardan insanlara geçen diger hastaliklarda oldugu gibi kus gribinde de gelismis ülkelerdeki uygulamalarin seviyesine gelinememistir. Acil çözüm olarak mutlaka Avrupa Birligi normlarina uygun, Tarim Bakanligi bünyesinde Veteriner Isleri ve Gida Güvenligi Genel Müdürlügü ve Tasra teskilati kurulmalidir".
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası