Veteriner Gida Hijyenis">
Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Açiktaki gidalar tehlike saçiyor

Saglik otoritelerinden "Tarim Bakanligi izni bulunmayan tesislerden, açik pazar gibi ortamlardan ve kökeni süpheli açik ürünlerden satin alinmamalidir" uyarisi geldi.

Veteriner Gida Hijyenistleri Dernegi (VGHD) Baskani Veteriner Hekim Can Demir, "Üretim ve satis noktasinda veteriner hekim kontrolü olmayan, Tarim ve Köyisleri Bakanligi izni bulunmayan tesislerden, açik pazar gibi ortamlardan ve kökeni süpheli açik ürünlerden satin alinmamalidir" dedi.

Kus gribinin bugüne kadar dünyada 140 insana bulastigini, bunlardan 2'si Türkiye'de olmak 62 kisinin durumunun ölümle sonuçlandigini, Kus Gribi'ne yakalananlarin çogunlugunun Uzak Dogu ülkelerinde açik tavuk besisi (kirsal tavukçuluk) ve satisini yapan insanlar ile hastalikli hayvanlara direk temas eden kisilerde görüldügünü açiklayan Demir, hastaligin çiktigi bütün ülkelerde veteriner hekim kontrolünde üretim yapan ve çiftlikten sofraya gida güvenligi esaslarini yerine getiren, Tarim ve Köyisleri Bakanligi muadili devletin resmi denetiminden izin belgeli entegre kanatli ve kanatlir eti ürünleri tesislerinde üretilen gida tüketimiyle hastaligin bulasmadigini söyledi.

Demir, "Tüketicilerimiz, ülkemizde üretilen Kanatli ve Kanatli Eti Ürünlerini (yumurta dahil) tüketebilmesi için Tarim ve Köyisleri Bakanligi'ndan üretim izinli, veteriner hekim kontrolünde üretilen, ambalajli ve etiket bilgilerine uygun olarak rafa konulan ürünleri satin almasi, satin alirken üretim ve son kullanma tarihi ile saklama kosullarini kontrol etmesi gerekmektedir. Kesinlikle üretim ve satis noktasinda veteriner hekim kontrolü olmayan, Tarim ve Köyisleri Bakanligi izni bulunmayan tesislerden, açik pazar gibi ortamlardan ve kökeni süpheli açik ürünlerden satin almamalari gerekmektedir" dedi.

Tüketim amaciyla canli satis yapan kanatli pazarlarindan alisveris yapilmamasi gerektigini ifade eden Can Demir, süpheli hayvanlarin tüy ve diskilarina temas edilmemesi gerektigini söyledi.

Demir, "Tüketicilerimiz, alisveris yaptigi marketlerde, gida güvenligi yönünden seçici olmali, genel hijyen kurallarina uymayan marketleri alisverislerinde tercih etmemeli ve tüketici müfettisi edasiyla marketlerin hijyeni ve kanatli ürünlerin izlenebilirlilik anlaminda mensei sorgulamalidir. Kanatlilarin vitrin görüntüsünde normalin disinda koyulasma, kötü koku ve kanama belirtileri gözlemleniyorsa, satin alma yapilmamali ve bu saticilarin durumu yetkili mercilere bildirilmelidir. Kanatli ürünler satin alindiginda ayni gün tüketilmeyecek ise özel gida posetlerinde diger gidalarla direk temas etmeyecek sekilde muhafaza edilmesine dikkat edilmeli, yumurta aliminda ise üzeri diskili ve kirli görünümdekiler satin alinmamali ve buzdolabinda muhafaza edilmelidir. Her ne kadar gida olarak tüketilmesinden dolayi insanlara hastalik bulasmadigi bilinse de kus gribi virüsünün gida da olmasi ihtimali düsünüldügünde, yumurta dahil kanatli ürünlerinin 600C'de yarim saat veya 720C'de 15 dakikalik iyi pisirme sonucunda insan sagligi yönünden herhangi bir risk bulunmamaktadir" diye konustu.

Can Demir, sunlari söyledi:

"Toplu tüketim yerleri kanatli ve kanatli eti ürünleri siparis ettiklerinde, ürünlerin Tarim ve Köyisleri Bakanligi izinli tesislerden tedarik edildigini ve ürünün tasinmasi dahil gida güvenligi sartlarini yerine getirdigine dair imal tarihi ve parti-seri no bazinda üreticinin sorumlu veteriner hekimden onayli güvence belgesi istenmelidir. Kanatli ve kanatli eti ürünlerinde, gida laboratuvar analizi metodu anlaminda analizinin pratik uygulamasi bulunmamaktadir. Maalesef, 1983 yilindan bugüne kadar Tarim ve Köyisleri Bakanligi bünyesinden veteriner teskilatlarinin kaldirilmasi sonucunda olusturulan yeni teskilat yapisinin yetersizliginin, hayvanlardan insanlara geçen diger hastaliklarda oldugu gibi kus gribinde de gelismis ülkelerdeki uygulamalarin seviyesine gelinememistir. Acil çözüm olarak mutlaka Avrupa Birligi normlarina uygun, Tarim Bakanligi bünyesinde Veteriner Isleri ve Gida Güvenligi Genel Müdürlügü ve Tasra teskilati kurulmalidir".
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası