Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Orgazm sorunu genetik

Kadinlarda orgazm sorunu genetik çikti. Kadinlar arasindaki orgazm farkliliginda genlerin yari yariya etkili oldugu ortaya çikarildi.

Kadinlar arasindaki orgazm farkliliginda genlerin yari yariya etkili oldugu ortaya çikarildi.

Londra’daki St.Thomas Hastanesi Ikiz Arastirmalari Ünitesi’nden Tim Spector ve arkadaslari, kadin orgazminin biyolojik temeli oldugunu ve kadinlar arasindaki orgazm farkliliginda genlerin neredeyse yari yariya etkili oldugunu ortaya koydu. Ingilizg eretikçi diyor ki: Bu temelin biyolojik, fizyolojik ve psikolojik yönleri var. Arastirmamiz, bütün bunlarin yanisira, orgazmin sadece kültür, arkadas baskisi, yetistirme veya din temelli olmadigini ve kadinlar arasinda büyük orgazm farkliliklarinin genlerden kaynaklandigini gösteriyor."

Spector ve arkadaslari 6000 kadar ikiz kadina, bir anket uyguladi. Ankette mastürbasyon ve veya cinsel iliski sirasinda ne siklikla orgazm olduklari sorulari da vardi. 4037 kadin (714 tek yumurta ikizi ve 683 farkli yumurta ikizi) anketi yanitladi. Kadinlarin yasi 19 ile 83 arasinda degisiyordu ve yüzde 3’ü lezbiyen veya biseksüeldi.

Yüzde 14’ü orgazm oluyor

Yanitlarin degerlendirilmesinde su sonuçlar ortaya çikti: yalnizca yüzde 14’ü her iliskide orgazma ulastigini açikliyordu.. yüzde 32’si cinsel iliskinin dörtte birinde orgazm olmakta zorlaniyor, diger yüzde 16’si hiçbir zaman orgazm olamiyordu. Bu sonuçlara göre, tek yumurta ve farkli yumurta ikizlerinin yanitlarinin karsilastirildiginda, cinsel iliskide orgazma ulasma yetisinin yüzde 34 oraninda genetik oldugu ortaya çikti.

Ikiz çalismalarinin önemi ikizlerin ayni kosullarda yasamis olmalarindan kaynaklaniyor. Böylece eger tek yumurta ikizleri, farkli yumurta ikizlerine göre daha fazla benzerlik tasiyorsa, bu benzerligin altinda, çevresel faktörlerden çok genetik faktörlerin yattigi sonucunu çikartmak mümkün olabiliyor.

En çok mastürbasyon ile

Mastürbasyon sirasinda orgazm oldugunu belirten kadinlarin orani ise yüzde 34 idi.. Bu beklenen bir sonuçtu. Bunlar her mastürbasyonda orgazm oluyordu.

Ancak ilk bir baska sonuç daha vardi: Hiçbir zaman orgazm olmadigini söyleyenlerin sayisi ile cinsel iliskiden zevk almayanlarin sayisina birbirine yakin: yüzde 14 . Degerlendirmeler bu farkliligin yüzde 45’inin genetik oldugunu gösteriyordu (Biology Letters, DOI: 10.1098/rsbl.2005.0308).

Ingiliz arastirmaci Spector, cinsel iliskide ve mastürbasyonda orgazm olamadiklarini söyleyen kadin sayisinin hemen hemen ayni olmasini dogal karsiliyor ve sunlari belirtiyor: "Mastürbasyonda dis faktör sayisi daha azdir, bu erkeklerde de böyledir. Mastürbasyonun genetik yönünün daha agir basmasi, olup biten hakkinda net bir fotograf sergiliyor".

Çesitli teoriler

Kadinlarin orgazm olma durumu üzerine bu arastirma konusunda çok sayida teori var. Mesela, kadinlarin orgazm olmalarini saglama konusunda basarili olan erkeklerin, çocuklarin yetistirilmesinde de ideal bir es olduklari, bunlardan biri. Yani kadinin orgazminda üzerine düseni yapmayan erkeklerin babaliklari üzerinde süpheler dolasiyor!.. Baska bir teori: Kadinlarda orgazmin yarattigi hareketlilik ortaminda sperm hedefe daha iyi ulasiyor. Böylece üreme olasiligi artiyor!

Primatlar üzerinde yapilan çalismalara göre, disi makak maymunlari da orgazm olabiliyor. Ancak orgazm daha çok disiler arasindaki iliskilerde yasaniyor, bu da üreme konusundaki teoriyle uyusmuyor.

Bonobo maymunlarinin cinsel yasamlari çok renkli. Grup seksi ve mastürbasyon gibi cinsel eylemlerin topluluk içindeki bagligi artirici bir etkisi var. Bu da orgazm için yeni bir teoriye göre orgazm iliskileri güçlendiriyor.

Indiana Üniversitesi’nden Elisabeth Lloyd’a göre, kadin orgazmi evrimsel dogal seleksiyon açisindan erkeklerdeki kadar önemli rolü yok. Disi orgazminin erkek orgazminin rastlantisal bir uzantisi oldugunu düsünen Lloyd, kadinlardaki orgazmi erkek meme uçlari ile ayni kefeye koyuyor.

Kadinin evrimi ve orgazm

Lloyd, arastirmadan sonuçlarinin da orgazm olamayan kadinlarda bir sorun oldugu yönündeki görüsü güçlendirdigini ileri sürüyor. Bu görüsü, sorunu çözmeye yönelik ürünler satan sirketlerin körükledigini söyleyen Lloyd, "Hangi kistaslara dayanarak bir kadini normal, bir diger kadini anormal olarak tanimlayacagiz?" diye soruyor.

Kaynak: www.hurriyet.com.tr
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası