Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklar için iyotlu tuz kullanin

Iyotlu tuz kullaniminin yetersiz olmasi nedeniyle, Türkiye'de 6-12 yas arasi çocuklarin yüzde 31.8'inde guatr hastaligi görüldügü bildirildi.

Ankara Üniversitesi (A.Ü) Tip Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastaliklari Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Murat Erdogan, 6-12 yas arasi çocuklarin yüzde 31.8'inde görülen guatr hastaliginin nedeni olan iyot eksikligi hakkinda bilgi verdi.

Erdogan, Türkiye'nin hiçbir bölgesinde yeterli miktarda iyot kullanilmadigini, guatr hastaliginin engellenebilmesi için iyotlu tuz tüketilmesi gerektigini vurguladi. Prof. Dr. Erdogan, iyot eksikliginde guatr hastaliginin yani sira zeka geriligi, gelisim bozuklugu, düsük ve ölü dogumlarin ortaya çikabilecegini kaydetti.

Saglik Bakanligi isbirliginde 5 yil önce Türkiye'deki iyot durumunu arastirdiklarini, Türkiye'de çogu bölgede ciddi ve orta derecede iyot eksikligi oldugunun saptandigini anlatan Erdogan, Bati bölgelerinde hafif, Iç Anadolu ve Dogu bölgelere dogru gidildikçe artan bir iyot eksikligi tablosuyla karsilastiklarini bildirdi. Erdogan, Iç Anadolu ve Iç Anadolu'nun batilarindaki illerde belirgin iyot eksikligi saptadiklarini, bu sonuçlar üzerine halka iyot ulastirma programini daha da gelistirerek tüm sofra tuzlarinin iyotlanmasina karar verildigini belirtti.

Murat Erdogan, bu arastirmanin ardindan, eskiden iyot durumuna bakilan bölgelerde iyot kullanimina tekrar baktiklarini ve Ankara, Kastamonu, Bayburt ve Trabzon gibi illerde iyot kullaniminda anlamli iyilesmeler varken bazi bölgelerde bir degisiklik olmadigini söyledi.

Erdogan, Erzurum, Çorum, Diyarbakir, Van ve Malatya gibi illerde eskisine göre daha kötü durumla karsilastiklarini anlatti.

ISTANBUL YETERLI, ANTALYA YETERSIZ

Saglik Bakanligi ile ortaklasa geçen yil yaptiklari bir baska çalismayla da daha önce iyot durumu bilinmeyen Istanbul, Izmir, Antalya'nin da aralarinda bulundugu 10 yeni ilde iyot durumunu arastirdiklarini bildiren Erdogan, Istanbul'da iyot durumunun yeterli çiktigini, ancak Antalya'da orta derecede iyot eksikligi saptandigini ifade etti.

Bitlis, Kahramanmaras illerinde ise ciddi derecede iyot eksikligi bulundugunu söyleyen Erdogan, ''5 yil içinde ülke genelinde bir iyilesme var, ancak yeterli degil. Ulusal degerlerimiz hala 'hafif-orta' iyot eksikligini yansitiyor. Bazi bölgelerde eksiklik ciddi devam ediyor. Rakamlar sehir merkezlerinden alindi, köylere baksak çok daha derin iyot eksikligi bulunabilecek belki'' diye konustu.

''IYOTSUZ TUZ ECZANELERDE SATILACAK''

Iyotlu tuz kullaniminin yayginlastirilmasi gerektigini vurgulayan Erdogan, Saglik Bakanligi'nin, iyotsuz tuzun yalnizca eczanelerde satilmasiyla ilgili çalisma yürüttügünü de bildirdi. Erdogan, Türkiye'de toprakta iyot olmadigi için, tuz disinda dogal yollarla iyot aliminin mümkün olamayacagini, ancak multivitamin preparatlariyla iyot aliminin saglanabilecegini ifade etti. Tuz alirken özellikle iyotlu olmasina özen gösterilmesini isteyen Erdogan, tuz içindeki iyotun korunmasi için karton kutularda, isik geçirmeyen ambalajdaki tuzlarin tercih edilmesini, tuzun günes almayan bir yerde ve orijinal paketinde saklanmasini önerdi. Özellikle yemek pisirilirken, tuzun, yemegi atesten çekmeden hemen önce atilmasi gerektigini belirten Erdogan, kaynama aninda tuzun içindeki iyodun yok olacagini bildirdi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası