Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yeni Yila Saglikli Girin!

Yeni bir yili karsilamaya hazirlandigimiz bu günlerde, kosusturmalar yasiyoruz. Bu da çalisan insanlar için daha çok yorulmaya, strese hatta düzensiz uyumaya, vücut direncinin düsmesine sebep oluyor. Bu tablo da grip ve soguk alginligina davetiye çikariyor.

Birçok kisi 31 Aralik gecesi uzun bir gece geçirmeye hazirlaniyor. Yeni bir yila saglikli girebilmek için mutlaka hava durumunu göz önünde bulundurmak gerekiyor. Kis aylarinin gelmesi ile soguk havanin olumsuz etkileri de artiyor. Özellikle kis mevsiminde daha çok kapali ve sicak ortamlarda bulunmak, solunum yollarinin kurumasina neden olacagindan virüslerin vücuda girisini kolaylastiriyor.

Grip virüsünün vücuda girmesi ile baslayan bulgular genellikle 7-10 günde iyilesme ile sonuçlansa da, bazen sinüzit, bronsit veya zatürre gibi bazi ciddi enfeksiyonlara yol açabiliyor. Bu nedenle gripten ve soguk alginligindan korunmak çok önemli. Özellikle grip salginlarinin yaygin oldugu bu aylarda alacaginiz basit önlemler ile gripten korunabilir, tatil günlerini yatakta geçirmekten kurtulabilirsiniz:

Dengeli beslenin,

Vücudun ihtiyaci olan protein, karbonhidrat, yag ve vitaminler yeterli olarak alinmazsa, vücut direnci düser ve solunum organlari mukozasi da bu durumdan etkilenir.

Yeterli miktarda su için,

Solunum yollarinin nemli olmasi, virüs tasiyan damlaciklarin etkisine karsi direnci saglar. Bu nedenle özellikle su içme ihtiyacinin azaldigi kis mevsimi de dahil olmak üzere, her dönemde günde 8-10 bardak su içilmesi faydalidir.

Düzenli spor yapin,

Saglikli yasamin bir parçasi olan spor, gripten korunmak için de çok önemlidir. Yetiskin bir kisi için haftada 3 gün, günde 1 saat olmak üzere spor yapilmasi faydalidir.

Stresten uzak durmaya çalisin,

Stres, vücut direncini azaltarak hastaliklara davetiye çikaran en önemli etkenlerdendir. Bu nedenle, çesitli yollar ile stresten uzaklasmak saglikli kalmayi da beraberinde getirecektir.

Sigara içmeyin,

Sigara da ayni stres gibi vücut direncini azaltir. Ayrica virüs yüklü damlaciklar, sigara içilen ortamlarda, dumana yapistiklari için hastalik yapici özellikleri artar.

Kalabalik yerlerde kendinizi korumaya çalisin,

Toplu tasitlar, sinema, tiyatro gibi kalabalik yerlerde grip olan bir kisinin aksirmasi ile virüsler büyük bir hizla ( 160 km/saat ) hareket ederek 3- 4 metre uzaga yayilabilir. Bu nedenle özellikle bu tür yerlerde havalandirmanin iyi olmasina dikkat etmek, temizlige özen göstermek gibi basit tedbirler ile gripten korunabilirsiniz.

Düzenli uyuyun,

Bir gece uykusuz kalindiginda, virüslere karsi savasan vücut hücreleri yari yariya azalmaktadir. Bu nedenle mümkün oldugunca düzenli uyuyun, bu düzen bozulursa mutlaka telafi ederek vücudun uyku ihtiyacini karsilayin.

Birkaç küçük önlem ile yeni yila saglikli girmek, bayrami saglikli karsilamak elinizde. Hava sartlarinin hastaliklari tetikledigi bu günlerde, daha fazla öneri ve bilgi için www.gribim.com internet sitesini ziyaret etmelisiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası