Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yeni Yila Saglikli Girin!

Yeni bir yili karsilamaya hazirlandigimiz bu günlerde, kosusturmalar yasiyoruz. Bu da çalisan insanlar için daha çok yorulmaya, strese hatta düzensiz uyumaya, vücut direncinin düsmesine sebep oluyor. Bu tablo da grip ve soguk alginligina davetiye çikariyor.

Birçok kisi 31 Aralik gecesi uzun bir gece geçirmeye hazirlaniyor. Yeni bir yila saglikli girebilmek için mutlaka hava durumunu göz önünde bulundurmak gerekiyor. Kis aylarinin gelmesi ile soguk havanin olumsuz etkileri de artiyor. Özellikle kis mevsiminde daha çok kapali ve sicak ortamlarda bulunmak, solunum yollarinin kurumasina neden olacagindan virüslerin vücuda girisini kolaylastiriyor.

Grip virüsünün vücuda girmesi ile baslayan bulgular genellikle 7-10 günde iyilesme ile sonuçlansa da, bazen sinüzit, bronsit veya zatürre gibi bazi ciddi enfeksiyonlara yol açabiliyor. Bu nedenle gripten ve soguk alginligindan korunmak çok önemli. Özellikle grip salginlarinin yaygin oldugu bu aylarda alacaginiz basit önlemler ile gripten korunabilir, tatil günlerini yatakta geçirmekten kurtulabilirsiniz:

Dengeli beslenin,

Vücudun ihtiyaci olan protein, karbonhidrat, yag ve vitaminler yeterli olarak alinmazsa, vücut direnci düser ve solunum organlari mukozasi da bu durumdan etkilenir.

Yeterli miktarda su için,

Solunum yollarinin nemli olmasi, virüs tasiyan damlaciklarin etkisine karsi direnci saglar. Bu nedenle özellikle su içme ihtiyacinin azaldigi kis mevsimi de dahil olmak üzere, her dönemde günde 8-10 bardak su içilmesi faydalidir.

Düzenli spor yapin,

Saglikli yasamin bir parçasi olan spor, gripten korunmak için de çok önemlidir. Yetiskin bir kisi için haftada 3 gün, günde 1 saat olmak üzere spor yapilmasi faydalidir.

Stresten uzak durmaya çalisin,

Stres, vücut direncini azaltarak hastaliklara davetiye çikaran en önemli etkenlerdendir. Bu nedenle, çesitli yollar ile stresten uzaklasmak saglikli kalmayi da beraberinde getirecektir.

Sigara içmeyin,

Sigara da ayni stres gibi vücut direncini azaltir. Ayrica virüs yüklü damlaciklar, sigara içilen ortamlarda, dumana yapistiklari için hastalik yapici özellikleri artar.

Kalabalik yerlerde kendinizi korumaya çalisin,

Toplu tasitlar, sinema, tiyatro gibi kalabalik yerlerde grip olan bir kisinin aksirmasi ile virüsler büyük bir hizla ( 160 km/saat ) hareket ederek 3- 4 metre uzaga yayilabilir. Bu nedenle özellikle bu tür yerlerde havalandirmanin iyi olmasina dikkat etmek, temizlige özen göstermek gibi basit tedbirler ile gripten korunabilirsiniz.

Düzenli uyuyun,

Bir gece uykusuz kalindiginda, virüslere karsi savasan vücut hücreleri yari yariya azalmaktadir. Bu nedenle mümkün oldugunca düzenli uyuyun, bu düzen bozulursa mutlaka telafi ederek vücudun uyku ihtiyacini karsilayin.

Birkaç küçük önlem ile yeni yila saglikli girmek, bayrami saglikli karsilamak elinizde. Hava sartlarinin hastaliklari tetikledigi bu günlerde, daha fazla öneri ve bilgi için www.gribim.com internet sitesini ziyaret etmelisiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası