Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


D vitamini kanser gelisimini azaltiyor

Kansere karsi bir adim daha. Amerikali bilimadamlari, D vitamininin bazi tür kanserlerin gelisimini yüzde 50 oraninda engelleyebildigini belirlediler.

ABD'nin San Diego kentindeki California Üniversitesi'nde yapilan arastirmada, tüm dünyada 40 yildir bu alanda yapilan 63 arastirma yeniden degerlendirilerek, yüksek dozda D vitamininin gögüs, yumurtalik ve bagirsak kanseri gibi yaygin kanser riskini azaltabilecegi tespit edildi.

Kandaki D vitamini seviyesiyle kanser riski arasindaki iliskiyi inceleyen arastirmacilar, günde 1000 uluslararasi birim (IU) veya 25 miligram D vitamini almanin, kolon kanseri riskini yüzde 50, meme ve yumurtalik kanseri riskini de yüzde 30 düsürebilecegini kaydettiler.

Ancak asiri dozda D vitamini almanin, vücutta bazi hasarlara yol açabilecegini belirten bilimadamlari, günde 50 miligramdan fazla D vitamini almanin, vücudun çok fazla kalsiyum sogurmasi ile karaciger ve böbreklerde hasara yol açabilecegi uyarisinda bulundular.

Vücuda gerekli D vitamininin en kolay gida ve tablet seklinde alinabilecegini belirten bilimadamlari, vitaminin D3 adi verilen dogal seklinin, cildin günes isigina maruz kalmasindan sonra olustugunu, ancak yagli balik, margarin ve et gibi gidalardan da alinabilecegini kaydettiler.

Amerikali bilimadamlari, siyah ve beyaz irklar arasindaki kanser oranlarini da inceleyerek, siyahlar arasinda kanser oraninin beyazlardan fazla oldugunu belirlediler. Bunun koyu renk derinin yeterince D vitamini üretememesinden kaynaklanabilecegine isaret edildi.

Yeterince günes isigi alamayanlarin, bunu gida ve tablet seklinde D vitamini alarak takviye edebileceklerini belirten bilimadamlari, D vitamini ihtiyacinin karsilanmasi için koyu renk derili olanlarin daha fazla güneste kalabilecegini, çok açik renk derili olanlarinsa güneste fazla kalmamaya dikkat etmeleri gerektigini ifade ettiler.

Amerikali arastirmacilar, D vitamini faktörünün kanseri önlemede gözardi edilmemesinin gerekliligine karsin, bu alanda daha fazla arastirma yapilmasi gerektigine isaret ettiler.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası