Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Vitaminleri 'es' geçmeyin

Saglikli bir yasam sürmek için vitaminleri ‘es’ geçmememiz gerekir. Özellikle mevsim dönümlerinde vitaminlerin hayatimizdaki önemi birkez daha artar.

Vücudumuza hergün yeteri kadar vitamin alamazsak, kendimizi yorgun, halsiz ve bitkin hissederiz. Ayrica bagisiklik sistemimizde meydana gelebilecek güçsüzlükler, hastaliklara karsi daha da savunmasiz bir hale gelmemize neden olabilir.

Tükettigimiz besinlerde, özellikle taze sebze ve meyvelerde günük vitamin ihtiyacimizi karsilamamiza yetecek kadar vitamin bulunur.

Aslinda basit anlamiyla vitaminler, normal yasamimizi sürdürebilmemiz için gerekli olan, yiyecekler içerisinde dogal olarak bulunan basit yapili bilesiklerdir. Vücut fonksiyonunun düzenlenmesinde ve devamliliginda önemli rol oynarlar. Yagda ve suda eriyenler olmak üzere ikiye ayrilirlar. Yagda eriyenler A - D - E - K vücutta depolandigi için hergün almaya gerek yoktur. Suda eriyenler B - C ise depolanmazlar, fazlasi disari atilir.

Vücudumuza hergün yeteri kadar vitamin alamazsak, kendimizi yorgun, halsiz ve bitkin hissederiz. Ayrica bagisiklik sistemimizde meydana gelebilecek güçsüzlükler, hastaliklara karsi daha da savunmasiz bir hale gelmemize neden olabilirler. Tükettigimiz besinlerde, özellikle taze sebze ve meyvelerde günük vitamin ihtiyacimizi karsilamamiza yetecek kadar vitamin bulunur. Ancak besinlerdeki vitaminler, kimi zaman yanlis pisirme, kimi zaman da yanlis muhafaza yöntemleri nedeniyle kayba ugrar. Vitamin kaliplarini önlemek için, besinleri uzun süre pisirmemeye, pisirdikten sonra fazla bekletmeden tüketmeye özen göstermemiz gerekir.

Besinlerde bulunan dogal vitaminlerin disinda, sentetik yoldan labratuvarlarda üretilen vitaminler oldugunu da biliyoruz. Ancak, besinlerden alman dogal vitaminler labratuvarlarda alinan sentetik vitaminlerden her zaman daha güçlüdür, bu nedenle de, vitaminlerin dogal yollardan alinmasinda fayda vardir.

Hangi vitamin hangi besinde bulunur?

A VITAMINI

Çocuklarin büyümesine yardimci olur. Yangilara karsi bedenin direncini saglar. Gözü korur, besler ve iyi çalismasini güvence altina alir. Bulundugu besinlerden bazilari söyledir:

Süt, koyun eti, yumurta, balik, dana eti, tavuk eti ve av hayvanlarinin eti, kuskonmaz, patlican, tereyagi, havuç, kereviz, lahana, karnibahar, hurma, ispanak, ekmek, hamurisleri, çilek, taze fasulye, mercimek, kavu, salgam, portakal, greyfurt, maydanoz, armut, elma, patates ve domates.

B(1) VITAMINI

Gelismeyi saglar, sindirimi kolaylastirir. Meyve sekerlerinin özümlenmesine yardimci olur. Salgi bezlerinin faaliyetini arttirir. Su besinlerde bulunur:

Süt, taze sebzeler, mercimek, bira mayasi, koyun eti, findik, ceviz, yumurta, portakal, ekmek, hamurisleri, nohut, balik, dana eti, kepek, sakatat, kuzu eti, sigir eti, muz, havuç, kestane, lahana, karnibahar, un.

B(2) VITAMINI

Sekerin özümlenmesini saglar. Sinir sistemini düzene sokar. Solunum sisteminin çalismasina yardimci olur. Su besinlerde bulunur:

Süt, peynir, taze ve kuru sebzeler, bira mayasi, koyun eti, yumurta, ceviz, findik, ekmek, balik, patates, dana eti, salatalik, sakatat, badem, sigir eti, un.

B(6) VITAMINI

Dokularin yenilesmesini saglar. Karacigerin dostudur. Sinir sistemini düzene sokar. Cildin parlakligi ve gerginligini saglar. Su besinlerde bulunur:

Et, süt, bira mayasi, koyun eti, yumurta, portakal, armut, nohut, dana eti, yesil salataliklar, muz, lahana, ispanak, karaciger, ekmek, hamurisleri, taze ve kuru fasulye.

C VITAMINI

Kemiklerin ve dislerin gelismesini saglar. Büyümeye ve gelismeye yardimci olur. Kani zehirlerden temizler. Tansiyonu düsürür. Kandaki seker miktarini azaltir. Böbreküstü bezlerinin çalismasini arttirarak erkegin erkeklik gücünü sürdürmesini saglar. Organizmayi grip, nezle gibi hastaliklara karsi dirençli kilar.

D VITAMINI

Kemiklesmeyi saglar. Kandaki fosfor ve kalsiyum miktarini yükseltir. Su besinlerde bulunur:

Sucuk, balik ve su ürünleri, tereyagi, peynir, istiridye, süt.

E VITAMINI

Vücudumuz için hayati önem tasiyan E vitamini yagda eriyen vitamin türlerindendir. Iisiya ve yogun pisirmeye karsi dayanikli bir yapi sergiler. Göz sagligi için hayati önem tasir. Retina gelisimi için önemli bir oynar. Katarak yapici etkilere karsi önemli bir koruyucu biridir. Vücuda alinan agir metaller, zehirli bilesikler, radyasyon ve bazi ilaçlarin yarattigi toksinlere karsi koruma saglar. Virüslerden kaynaklanan hastaliklara karsi vücudun direncini yükseltir. Bagisiklik sistemi için önemli vitaminlerden biridir. Yapilan arastirmalar E vitamininin yaslanmaya bagli hafiza kayiplarinin önlenmesinde olumlu etkisi oldugunu kanitlamistir. Ayrica yaslanmaya karsi koruyucu etkisi de bulunur. Toksin maddelerin vücutta yarattigi tahribati da azalttigi ortaya çikmistir. Kirmizi kan hücrelerinin saglikli gelisimi ve çogalmasi için gereklidir. Kalbe yararli olan HDL kolesterol oranini yükseltip, zararli olan LDL kolesterolünü azaltir. Kandaki kolesterol oranini dengeye sokar. Kaslar ve cilt sagligi için de önemli bir vitamindir. Hava kirliliginden dolayi akcigerde ve agizda olusan olumsuz etkiyi azaltir. Kalp krizine, kansere, Alzheimer’e, katarakta karsi koruyuculugu oldugu üzerinde ciddi veriler toplansa da, henüz bu konudaki yararlan kanitlanmamistir.

Bugday, pirinç, misir, dari, çavdar, marul, soya, yerfistigi, kabak çekirdegi, badem, susam, ceviz, zeytinyagi, ayçiçek yagi, misirözü yagi, pamukyagi ve yesil sebzelerde bol miktarda bulunur.

KAYNAK: www.egos.com.tr
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası