Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Soguklarda ilkyardim uyarilari

Saglik otoriteleri yaslilar, bebekler ve hastalarin soguga daha az dirençli oldugunu, alinacak önlemlerle soguktan korunmak gerektigini bildirdi.

Avrupa Acil Tip Birligi Baskan Vekili Uzman Doktor Ülkümen Rodoplu, yaslilar, bebekler ve hastalarin soguga daha az dirençli oldugunu, alinacak önlemlerle soguktan korunmak gerektigini bildirdi.

Dr. Rodoplu'nun, AA muhabirine verdigi bilgiye göre, soguk havalarda vatandaslar "donma tehlikesini" basit ilk yardim uygulamalariyla asabilirler.

Normal vücut isisi 37 derecedir. Vücut, yenilen besinleri yakarak isisini sabit tutmaya çalisir. Donma ya da donmaya yakin isilarda vücut isisinin düsmesine "hipodermi" denir. Yalnizca ayak, el, kulak veya burun ucu gibi uç kisimlarin sogugun etkisiyle yaralanmasina 'donuk' denir. Vücut isi kaybini metabolizmayi artirarak (titreme) dengelemeye çalisir. Soguk ortamdan uzaklasarak, rüzgardan korunacak yer aramak da isi kaybini azaltmanin bir yoludur. Giysi katlari arasindaki kuru ve durgun hava, iyi bir isi izolatörüdür. Sapka giymek de isinin korunmasina yardimci olur.

Hipodermi için isinin donma noktasinda olmasi sart degil. Kisin evsiz kisilerde veya evlerinde yeterince isinmayanlarda da hipodermi görülebiliyor.

Yaslilar, bebekler ve hastalar soguga daha az dirençlidir. Kisi soguk suya batirildiginda, hizla hipodermi gelisebilir. Vücut isisinin birkaç derece düsmesi telafi edilebilir. Ama yasamsal organlarda isi 35 derecenin altina inerse, hipodermi olusmaya baslar.

Ne Yapilmali?

Hipoderminin birinci evresinde vücut isisinin 32-35 derecedir ve titreme görülür. Ikinci evrede, 32 derecenin altinda titreme durur, kas hareketleri azalir. Öncelikle küçük, ince kas hareketleri sona erer. Belirti olarak, titreme vardir. Kas hareketleri yavaslar ve isi düstükçe durur. Uyku egilimi görülür. Nabiz yavaslar ve zayiflar. Solunum yavaslar. Kalp ritmi bozulabilir. Dolasim ve solunum durabilir. Ilkyardim olarak, hastanin 20 derece civarinda oda isisina alinmasi, islak giysilerini çikarilmasi, kuru ve sicak battaniyelerle örtülmesi gerekir.

Soguk havalarda donmanin yani sira soguk yaralanmalarina da sik rastlanir. Soguk nedeniyle olusan yaralanmalarin çogunun vücudun açikta kalan yerlerindedir.

Maruz kalinan isi, rüzgarin hizi, siki giysi, ayakkabi ve dolasimi kisitlayan baska nedenler; yorgunluk, kötü beslenme, alkol ve uyusturucu kullanimi ile hipodermidir.

Hipodermide kan iç organlara çekilecegi için vücudun uç kisimlarinda soguk yaralanmasi riski artar. Alkol, ciltteki damarlari genisleterek geçici sicaklik hissine yol açar ama ayni nedenle soguk ortamda alkol aliminda dikkatli olunmalidir.

En ciddi lokal soguk yaralanmasi olan donukta, dokular gerçekten donar ve hücreler ölür. Kangren gelisirse ölü dokularin cerrahi olarak uzaklastirilmasi gerekir. Daha az zarar olussa da yarali bölümde kalici degisiklikler olacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası