Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Buzda yürümenin püf noktalari

Uygun tabanli ayakkabi giyilmeli, kisa, dengeli ve yavas adimlar atilmali, yere bakarak yürünmeli, hizli ve ani hareketlerden kaçinilmali. Eller kesinlikle cepte olmamali.

Erciyes Üniversitesi (EÜ) Acil Tip Anabilim Dali Baskani Yrd. Doç. Dr. Ibrahim Ikizceli, kis sartlari nedeniyle kirik ve çikik vakalarinda artis yasandigini belirterek, kisin yürümeye iliskin bilimselligi kanitlanmis püf noktalarini uygulayarak yaralanmalarin önlenebilecegini söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Ikizceli, artan kis sartlari ile birlikte acil servislerin kirik ve çikikli hastalar ile dolmaya basladigini söyledi. Soguk ve karli havalarda zemin buzlu oldugu için düsme olaylarinda artis yasandigini kaydeden Ikizceli, bunlarin basit kirik çikiklar olabilecegi gibi ölümcül olabilen agir kafa travmalarinin da görülebildigini belirtti. Ikizceli, bilimselligi kanitlanmis püf noktalar hakkinda su bilgileri verdi:

“Uygun tabanli ayakkabi giyilmeli, kisa, dengeli ve yavas adimlar atilmali, yere bakarak yürünmeli, hizli ve ani hareketlerden kaçinmalidir. Denge unsurunu gözönünde tutarak eller cepte olmamali, uzun ve siki pantolon ile görüsü engelleyecek giysiler giyilmemelidir.Yürürken kuru ve buzlu zemin yerine karli ve yumusak zemin tercih edilmelidir.”

Düserken refleks olarak kol ve bacaklar öne dogru hareket ettigi için kiriklarin genellikle el ve ayak bileklerinde görüldügüne dikkat çeken Ikizceli, bu nedenle, el bilegini koruyan eldiven ile ayak bilegini koruyan botlarin giyilmesini önerdi.

Ikizceli, yoldan geçerken yolun tamamen bos oldugundan emin olunmasi gerektigine isaret ederek, aksi takdirde, buzlu yolda aracin durma mesafesinin artmasindan kaynaklanan kazalarin yasanabilecegini söyledi.

Karli havada günes isinlarinin göze daha fazla zarar verebileceginden günes gözlügü takilmasini isteyen Ikizceli, yaslilarin daha çok dikkatli olmasi gerektigini vurguladi.

Yrd. Doç. Dr. Ikizceli, “Yaslilarda kemik erimesi oldugu için basit bir düsmede bile ciddi kemik kiriklari görülebilir. Bu nedenle yaslilar mümkünse disari çikmamaya ve buzlu zeminde yürümemeye özen göstermelidir” diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası