Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Unutkanlik yasliliga özgü degil

Unutkanlik sadece yasliliga özgü degil. Psikiyatr uzmanlari çok yaslilik belirtisi olarak bilinen unutkanligin, gençler arasinda da yogun biçimde yasanmaya basladigi bildirdi

Özel Baskent Üniversitesi Adana Hastanesi doktorlarindan Psikiyatr Ibrahim Bilgen, AA muhabirine yaptigi açiklamada, yogun is temposu, stres, fiziksel ve ruhsal yorgunluk gibi sorunlarin unutkanlik belirtilerinin basladigi yasi düsürdügünü ifade etti.

Bilgen, stresli yasamin kisinin beyinsel fonksiyonlarini yavaslattigini, bu nedenle kisilerin çevrelerinde yasanan olaylari geç algilandigi veya unuttugunu belirterek, sunlari kaydetti:

''Önceden, yasla birlikte ilerleyen ve basit gündelik islerin bile yerine getirilmesinde sorunlar yaratan unutkanligin simdi gençler üzerinde etkili olmasi aslinda aci bir tablo. Yaptigimiz gözlemler, unutkanligin 65 yas sinirindan 20'ye kadar düstügünü ortaya koyuyor.''

Gençlerin büyük çogunlugunun depresyonda oldugunu vurgulayan Bilgen, bunalimda olan kisilerin çevreye karsi duyarsizlastigini ve bu dogrultuda ilgi azligi ve konsantrasyon bozuklugu yasadigini söyledi.

Ibrahim Bilgen, unutkanligin ciddiye alinmasi ve bir hastalik olarak görülmesi gerektigini vurgulayarak, söyle dedi:

''Unutkanlik, yaslilikta dogal kabul edilebilir. Ancak bunun genç yaslarda yasanmasi, kisi için ciddi bir problem teskil edebilir. Ayrica küçük unutkanliklari göz ardi edenler, halk arasinda 'bunama' diye bilinen alzheimer hastaligina da davetiye çikariyorlar.''

TEKNOLOJI BILE UNUTKANLIGIMIZA ÇARE DEGIL

Psikiyatr Ibrahim Bilgen, teknolojinin hayati kolaylastirdigi kadar tembellige de sürükledigini savunarak, sunlari söyledi:

''Artik numaralari aklimizda degil de cep telefonlarimizda tutuyoruz. Bilgilerimiz bilgisayarimizda kayitli, ya da önemli günlerimizi çagri cihazlarini not aliyoruz. Herkes öyle bir noktaya gelmis ki telefon numarasinin kaydettigi kisinin kim oldugunu veya çagri cihazina yazdigi notu neden yazdigini unutuyor. Bu nedenle teknoloji bile unutkanligimiza çare degil. Hatta güvence olarak gördügümüz cihazlar, bizim ilgisizligimizi daha fazla tetikliyor.''

Bilgen, unutkanligini ciddi problemlere yol açacagini ve kisinin ailesiyle ya da çevresiyle olan iliskilerini de zedeleyebilecegini vurgulayarak, konusmasini söyle sürdürdü:

''Daha güçlü bellek için, düzenli ve dengeli bir yasam sürdürün. Yeterli ve dengeli beslenin, iyi uyuyun, alkolü azaltin, sigara kullanmayin. Sik sik temiz havada, parklarda, ormanda yürüyüs yapin, unutkanlik yasayanlar, zihninizi zorlayin, hayatinizda önemli olan olaylari planlayin, isinizle eglenceyi dengeleyin, egzersiz yapin.''

Bilgin, ayrica düzenli uyku aliskanliginin beyin fonksiyonlarinin daha iyi çalismasini sagladigini belirterek, bu nedenle günde ortalama 8 saat uykunun önemli bir ihtiyaç oldugunu sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası