Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kis hastaliklarindan korunmanin yolu

Kar, kis, soguk, nezle, grip, faranjit, bronsit ve zatürre gibi hastaliklari da beraberinde getiriyor. Ancak bu hastaliklardan korunmak elinizde...

Ülke genelinde yasanan soguk ve yagisli hava beraberinde birçok saglik sorununu da birlikte getiriyor. Her gün yüzlerce kisi acil servislere kol, bacak ve kalça kirigi nedeniyle basvurururken, bir yandan da solunum yolu enfeksiyonlarinda önemli bir artis gözleniyor. Enfeksiyonlar özellikle, çocuklari, yaslilari, hamileleri, kronik saglik sorunlari olanlari olumsuz etkiliyor.

Kis mevsiminde soguk havaya uyum saglamak için vücudun daha fazla enerji harcadigina dikkat çekiliyor. Bu enerji ihtiyaci karsilanmadiginda da vücut direnci düsüyor, enfeksiyonlara yatkin hale geliyor. Soguk kis iklimde yasayan ve yillarini geçiren insanlarin soguk havaya uyumuyla iliman iklimde ve zaman zaman sogukta yasayan insanlarin uyumunun farkli oldugu belirtiliyor. Soguk, özellikle akcigerin akut veya kronik tüm hastaliklarini tetikler. Bronsit, astim gibi saglik sorunlari daha sik görülür. Ayrica kronik böbrek ve diyabet hastalari, kalp hastalari, by-pass geçiren kisiler asiri soguklardan çok daha fazla etkilenirler. Kisin ortaya çikan hava kirliligi de sogukla birlestiginde sorun büyür.

ZATÜRREYE DIKKAT

Kis mevsiminde artis gösteren ve iyi tedavi edilmediginde ölüme bile yol açabilen hastaliklardan biri de zatürre. Akcigerlerin iltihabi bir hastaligi olan zatürrede, akcigerlerde bulunan hava kesecikleri, iltihabi bir siviyla dolar. Akcigerlerin görevi olan oksijen alis veris fonksiyonu bozulur, kanda oksijen düzeyi azalir. Bunlarin sonucunda hücreler normal fonksiyonlarini yerine getiremez ve hatta bu nedenle ölüm bile görülebilir. Amerika’da bile halen ölüme yol açan hastaliklar arasinda zatürre altinci sirada yer aliyor.

Zatürreye neden olan faktörler

Zatürreye yol açan 30’un üzerinde mikroorganizma tanimlanmaktadir. Zatürrenin olusumunda bakteriler ve virüsler önemli rol oynar. Bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonlar yenidogan bebeklerden yasli kisilere kadar her yas grubunda görülebilir. Alkolikler, yeni ameliyat olmus hastalar, kronik akciger ve kalp hastaligi olanlar ve bagisiklik sistemi zayiflamis kisilerde pnömoniye yakalanma riski daha yüksektir. Ates, titreme, öksürük, sari veya yesil renkte balgam çikarma, gögüs agrisi ve terlemeyle gelisir.

Zatürrelerin yarisi da virüslerden kaynaklaniyor. Virüslerden kaynaklanan zatürrelerin kisa sürede iyilestigine dikkat çekiliyor. Ancak grip virüsü agir zatürreye yol açabilir, altta yatan kalp , akciger hastaligi olanlarda ve gebelerde ölüm nedeni bile olabilir. Belirtileri ates, basagrisi, kuru öksürük, kas agrisi ve halsizlik gibi gripal infeksiyonlarda görülen belirtilerdir.

Zatürre tedavisi nasil yapiliyor?

Zatürre tedavisinde antibiyotiklerin yani sira agri ve ates için parasetamol veya nonsteroid antiinflamatuvar ilaçlar, balgam söktürücü ilaçlar kullaniliyor. Eger hastanin kaninda oksijen düzeyi düserse oksijen tedavisi de öneriliyor. Genç hastalar, iyilestikten sonra 1 hafta içinde normal yasantilarina dönebilirler. Orta yasli kisilerde eski sagliklarina kavusmalari ve kendilerini iyi hissetmeleri haftalari alabilir. Zatürre gripal infeksiyonlar sirasinda veya sonrasinda olusabildiginden grip asisi yaptirmak zatürreden de korunmayi saglar. Grip asisi senede bir kez sonbahar ayinda yapilir.

KIS HASTALIKLARINDAN KORUNMAK IÇIN ÖNERILER

Kis mevsiminde enfeksiyonlar agir geçtigi için korunma tedbirlerine özen gösterilmesinde yarar var.

Yaslilarin, çocuklarin, kalp, astim, diyabet gibi saglik sorunlari olan kisilere havanin çok soguk oldugu günlerde mecbur kalmadikça sokaga çikmalari önerilmiyor.

Giyime özen gösterilmeli, soguktan koruyacak biçimde giyinilmesinin yanisira asiri terlememeye dikkat edilmeli.

Kis ve soguk diye fazla enerji almak iyi olur. Ancak asiri yagli yemek ve az hareket, kilo almaya neden olur. Bu yüzden ögünler muntazam yenilmeli. Sabah kahvaltilarina ve enerji verecek mevsim meyve ve sebzelerine de agirlik verilmeli.

Sogukta özelikle hamileler mevsim hastaliklarina yakalanmamaya özen göstermeli, toplu yerlerden uzak durmali, maske ile korunmali. Astimi olanlarin ilaçlarini düzenli almalari, mecbur kalmadikça disari çikmamalari, hava kirliliginden, soba ve kömür etkisinden sakinmalari gerekiyor.

Kalp hastaligi olanlarin çok sogukta yürümemelerini öneriliyor. Yüksek tansiyonu olanlarin da ilaçlarini titizlikle kullanmalari, direnç artsin diye diyeti bozmamalari, tuzlu yememeleri büyük önem tasiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası