Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Zayiflamak isteyenlere kafein

Zayiflamak isteyenler kafeinli mesrubat içsin. Bir arastirmaya göre, günde 1,5 su bardagi kahve alanlarda, kafeinin vücuttaki yag yakimini hizlandirdigi ortaya çikti.

Erciyes Üniversitesi (EÜ) Atatürk Saglik Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Baskani Doç. Dr. Neriman Inanç, çay, kahve ve kola gibi içecekler ile hergün alinan kafeinin zayiflama üzerine olumlu etki yaptiginin bilimsel olarak kanitlandigini söyledi. Kafeinin etkisine yönelik yapilan arastirmanin ‘Obesity Research’ adli dergide yayinlandigini ve bilim camiasinda görüs birligine varildigini kaydeden Inanç, bunun bazi kriterlere ve dozlara bagli oldugunu belirtti.

METABOLIZMAYI HIZLANDIRIYOR

Kafeinin metabolik hiz üzerinde etkili oldugunu ve vücutta yag yakimini hizlandirdigini, bunun da kilo kaybina yol açtigini ifade eden Inanç, sunlari söyledi:

“Kafein enerji harcamasinda artis saglar, bu etkiyi seker ve yagin daha çok yakimiyla olusturur. Hayvanlarda, belirli bir miktarda verilen kafeinin agirlik kaybina yol açtigi görülmüstür. Kafein yag hücresini küçültmekte, trigliserit miktarini azaltmaktadir. Bir arastirmada, 76 sisman bireye 3 ay süreyle zayiflama diyeti ile düsük ve yüksek doz yesil çay ve kafein birlikte (270 mg epigallokatesin + 150mg kafein) verilmistir. Sonucunda yüksek kafein alanlarda vücut agirligi, yag dokusu, bel çevresi ölçümlerinde daha fazla azalma oldugu saptanmistir.’

Inanç, günde 1.5 su bardagi sekersiz içilen filtre kahvenin fiziksel aktivite ile birlikte uygulanan zayiflama diyetlerinde destek olabilecegini ifade etti.

ASIRIYA KAÇMAMAK GEREK

Ancak, asiri kafein tüketiminin uykusuzluk, mide rahatsizligi, kanbasincinda artis ve kemik yogunlugunda azalmaya neden oldugunun unutulmamasi gerektigine dikkat çeken Inanç, yaslilar ve kroner kalp hastalarinin bu konuda dikkatli olmasi gerektigini vurguladi.

Doç. Dr. Inanç, çay, kahve, kolali içeceklerin yani sira yesil çay ve çikolata da kafein bulundugunu sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası