Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kan kanunu degisiyor

Saglik Bakanligi tarafindan, kan ve kan ürünleriyle ilgili yeni düzenlemeler içeren kanun taslagi hazirlandi. Taslak ile kan alaninda önemli degisikliklere gidiliyor.

Kan bagisinda gönüllülük esasi getiren taslak, mali karsilik anlami içermeyen mütekabiliyete de imkan veriyor. Taslak, transfüzyon ve donasyon merkezleri ile bölge kan bankalarinin, kamuya yararli dernek ve vakiflar tarafindan da kurulmasina olanak taniyor.

Saglik Bakanligi’nca “Kan ve Kan Ürünleri Kanunu Tasari Taslagi” hazirlandi. Kan ve kan ürünlerinin temininde karsiliksiz ve gönüllü bagisin esas oldugunu öngören taslak, mali karsilik içermeyen “mütekabiliyet” uygulamasina olanak taniyor. Taslak ayrica, kan verici ve alicilarinin sagliklarinin korunmasi açisindan gerekli önlemlerin alinmasini ve bu kisilerin kan nakli sonrasi izlenmesini de öngörüyor.

Kan ve kan ürünlerinin alinmasi, kaydi, analizi, islenmesi, depolanmasi, kullanilir hale getirilmesi, dagitim ve kullanimini ilgilendiren verici, kan ve kan ürünü verme islemi, hazirlayan kurulus, kullanim yeri ve alici ile ilgili tüm veriler, yazili veya elektronik ortamda kaydedilerek, 30 yil süreyle saklanacak. Saglik Bakanligi kan, kan bilesenleri ve kan ürünleri konusunda yapacagi çalismalarda gerekli bilimsel destegi saglamak üzere Yüksek Kan Komisyonu olusturacak.

KAMU YARARINA DERNEK VE VAKIFLARA YETKI

Kanin temini ve kullanimi için “Transfüzyon” ve “Donasyon” merkezleri ile “Bölge Kan Bankalari” kurulacak. Kan, kan bilesenleri ve ilgili kan ürünleri hizmetlerini yürütecekkurum ve kuruluslar, kan bankaciligi ve kan nakli tibbi alaninda Bakanlik tarafindan yetkilendirilmis kuruluslar tarafindan akredite edilecek.

Bölge kan bankasi ve donasyon merkezlerini, kamu kurum ve kuruluslari ile senedinde veya tüzügünde bu isleri yapacagina dair hüküm bulunan kamuya yararli dernek ve vakiflar; transfüzyon merkezlerini bunlarin yani sira özel hastane bünyesinde olmak kaydiylagerçek kisilerle özel hukuk tüzel kisileri; plazma ürünleri üretim tesislerini ise kamu kurum ve kuruluslari ile gerçek ve özel hukuk tüzel kisileri kurabilecek.

Insan sagligini tehlikeye atacak sekilde faaliyet gösterenler derhal faaliyetten men edilerek, bir yildan 5 yila kadar hapis ve 16 yasini dolduranlar için geçerli brüt asgari ücretin bin kati tutarindaadli para cezasi ile cezalandirilacak. Kan yolu ile bulasan bir hastaligi veya böyle bir hastalik tasima riski oldugunu bilmesine ragmen kan verenler, bir yildan 3 yila kadar hapis cezasina çarptirilacak.

BIR ELINDE KAN TORBASI, BIR ELINDE REÇETE OLMAYACAK

Türkiye Kizilay Dernegi Genel Baskani Tekin Küçükali, Basbakan Recep Tayyip Erdogan’in “bir elinde kan torbasi, bir elinde reçetesiyle kan arayan vatandas görmek istemiyorum” talimati üzerine,faaliyetlerinin yüzde 40’ini bu is için yogunlastirdiklarini belirtti. Küçükali, “Bir elinde kan torbasi, bir elinde reçeteyle vatandasimizi gezdirtmeyecegiz. Türkiye’de bunu en iyi biz yapariz. Bizden daha iyi yapacak olanlarla masanin arkasinda, önünde konusalim.’Acaba söyle mi olur’ diye tereddüt geçirmemek gerekir. En azindan bizi denemeleri lazim” diye konustu.

Ülkede kan konusunu çözebilecek altyapiyi olusturduklarini ifade eden Küçükali, bu altyapiyi kurabilmek için 8 milyon Euro tutarinda anlasmalar yaptiklarini söyledi. Küçükali, sözlerini söyle sürdürdü:

“Bu isi bizimle yapacaklarsa yapariz, yapmayacaklarsa, çikar ‘derneklerle dügünlerle yapacagiz’ derler, ona da ‘amenna’ deriz. Ama,yapilacak isin içinde kendimizi görmek isteriz. Hazirlanacak yasada bize böyle bir yükümlülük, mecburiyet verecekler ki, biz de mesul oldugumuzu bilelim. Kimlere vereceklerse versinler, biz o dernek ve vakiflardan olmayiz. Kimse ile bölüsmeyiz bu mesuliyeti. Bu mesul bir is. Yarin kanda bir problem çikar, bu Kizilay’in miydi, su dernegin miydi, bu vakfin miydi, buna girmeyiz. Bize verirlerse yapariz, vermezlerse de baska hizmetlere talip oluruz.”

Küçükali, Saglik Bakani Recep Akdag’in, konuyla ilgili yaptiklari görüsmede, “Bu isi birlikte yapacagiz” ifadesini kullandigini söyledi.

MOTORIZE KAN EKIPLERI

Tüm hastaneler ve Kizilay’a bagli kan merkezleriyle internet üzerinden haberlesme agi kuracaklarini bildiren Küçükali, bu programin yaziliminin sürdügünü kaydetti. Sistemle, günleri belli olan ameliyatlar için gerekli olan kani önceden hastaneye teslim edeceklerini anlatan Küçükali, böylece hasta yakinlarinin kan konusuyla ilgilenmek zorunda kalmayacagini belirtti. Halen telefon araciligiyla pilot çalismanin Istanbul, Ankara, Izmir, Adana, Eskisehir, Trabzon ve Samsun gibi illerde devam ettiginianlatan Küçükali, sistemin 200’den fazla hastanede yürüdügünü söyledi. Küçükali, uygulamaya gelecek yilin ortalarinda bütün Türkiye’de geçmeyi planladiklarini bildirdi.

Türk Hava Yollari ile yaptiklari protokolle de ihtiyaç halinde kanlarin bir sehirden baska bir sehre ücretsiz nakledilecegini kaydeden Küçükali, yakin sehirler arasinda kan tasinmasi için de ayri bir organizasyon kuracaklarini söyledi. Küçükali, acil ihtiyaç halinde kanin sehir içinde bir yerden baskabir yere motosikletlerle tasinmasinin planlandigini bildirdi. Ülkede 1.5 milyon ünite kana ihtiyaç oldugunu, ancak bunun 500-600 bin ünitesini karsilayabildiklerini kaydeden Küçükali, “Demek ki 1 milyon daha kan bulmamiz lazim. Nereden bulacagiz diye kendimizi sorguluyoruz” dedi.

Bunun için Gençlik ve Spor Genel Müdürlügü, Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlügü ve muhtarlarla çalisma yaptiklarini kaydeden Küçükali, kan toplama kampanyalari düzenleyeceklerini söyledi. Küçükali, “Ama, ‘suradaki su vakfa, buradaki bu dernege, geri kalan da sizin’ derlerse, ‘Allaha ismarladik, tesekkür ederiz’ deriz. Kurumsal kiskançlik yapmiyoruz, böyle bir derdimiz yok. Bu isi en iyi yapacak olan biziz, bize vermeliler. Yarin savasta kan lazim oldu, kimyapacak bu isi? Kizilay devletin bir unsuru” diye konustu.

“KAN GÖNÜLLÜ ISI”

Kan isine 150 milyon Euro harcayacaklarini kaydeden Küçükali, “Biz en organize olmus gücüz su anda. Bizden daha organize olmus hiçbir güç yok. Zoraki kan almak yok. Hastanede, ‘hastaniz var, 4 ünite kan lazim, git 4 kisi getir’ deniyor. Biz bunu demiyoruz, kan gönüllü isidir” dedi.

Kizilay’in saglikli kan temin ettigini anlatan Küçükali, “Türkiye’de bizden daha saglikli kan organizasyonu yapan yer yok. Kanunla bizi yok etmek istiyorlarsa, ‘çekilin kenara’ desinler. Ama biz bu isi yapmaya talibiz. Basbakanimiza söz verdik, ‘tamam’ dedik” diye konustu.

Kizilay’in, eleman, mekan ve tibbi cihaz açisindan kan isine en yakin ve yatkin kurum oldugunu dile getiren Küçükali, “Dünyanin en ileri teknolojisini getiriyoruz. Gidip Çapa’ya bir bakin. Çapa Kan Merkezi’nden daha organize olmus bir yer varsa, haklisiniz. Simdi de Ankara’yi yapiyoruz” dedi.

Kartal Devlet Hastanesi’nin yakininda 5 bin metrekarelik alanda yeni bir kan merkezinin temelini atacaklarini da bildiren Küçükali, bunun dünyanin en gelismis kan merkezlerinden biri olacagini söyledi. Kizilay’in 137 yillik bir müessese oldugunu animsatan Küçükali, yasayla kan ile ilgili kuruma sorumluluk verilmesi halinde, bunun yerine getirilmesi konusunda gelecek yönetimlerin yeterince istekli olup olmayacagi endisesine kapilinmasinin da yersiz oldugunu söyledi.

Küçükali, “Burada son derece yüksek bir bürokrasi var. Bu yönetimlerle kaim bir is degil. Yönetici kanunun üstünde mi yani. Kanun, ‘Kizilay bu isi yapacak’ diyorsa, yönetici ‘yapamayiz’ diyemez. Karsilikli protokoller, görüsmeler yapilacak, ona göre mesuliyetler üstlenilecek. Bu is kisilerle ilgili degil ki” diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası