Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kar üzerinde yürümenin püf noktalari

Kis sartlari nedeniyle kirik ve çikik vakalarinda artis yasaniyor. Kisin yürümeye iliskin bilimselligi kanitlanmis püf noktalarini uygulayarak yaralanmalar önlenebilir.

Erciyes Üniversitesi (EÜ) Acil Tip Anabilim Dali Baskani Yrd. Doç. Dr. Ibrahim Ikizceli, kis sartlari nedeniyle kirik ve çikik vakalarinda artis yasandigini belirterek, kisin yürümeye iliskin bilimselligi kanitlanmis püf noktalarini uygulayarak yaralanmalarin önlenebilecegini bildirdi.

Yrd. Doç. Dr. Ikizceli, AA muhabirine yaptigi açiklamada, artan kis sartlari ile birlikte acil servislerin kirik ve çikikli hastalar ile dolmaya basladigini söyledi.

Soguk ve karli havalarda zemin buzlu oldugu için düsme olaylarinda artis yasandigini kaydeden Ikizceli, bunlarin basit kirik çikiklar olabilecegi gibi ölümcül olabilen agir kafa travmalarinin da görülebildigini belirtti.

Ikizceli, bilimselligi kanitlanmis püf noktalar hakkinda su bilgileri verdi:

''Uygun tabanli ayakkabi giyilmeli, kisa, dengeli ve yavas adimlar atilmali, yere bakarak yürünmeli, hizli ve ani hareketlerden kaçinmalidir. Denge unsurunu gözönünde tutarak eller cepte olmamali, uzun ve siki pantolon ile görüsü engelleyecek giysiler giyilmemelidir. Yürürken kuru ve buzlu zemin yerine karli ve yumusak zemin tercih edilmelidir.''

Düserken refleks olarak kol ve bacaklar öne dogru hareket ettigi için kiriklarin genellikle el ve ayak bileklerinde görüldügüne dikkat çeken Ikizceli, bu nedenle, el bilegini koruyan eldiven ile ayak bilegini koruyan botlarin giyilmesini önerdi.

Ikizceli, yoldan geçerken yolun tamamen bos oldugundan emin olunmasi gerektigine isaret ederek, aksi takdirde, buzlu yolda aracin durma mesafesinin artmasindan kaynaklanan kazalarin yasanabilecegini söyledi.

Karli havada günes isinlarinin göze daha fazla zarar verebileceginden günes gözlügü takilmasini isteyen Ikizceli, yaslilarin daha çok dikkatli olmasi gerektigini vurguladi.

Yrd. Doç. Dr. Ikizceli, ''Yaslilarda kemik erimesi oldugu için basit bir düsmede bile ciddi kemik kiriklari görülebilir. Bu nedenle yaslilar mümkünse disari çikmamaya ve buzlu zeminde yürümemeye özen göstermelidir'' diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası