Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ne yiyecegimizi sasirdik!

Temel gida maddeleri basta olmak üzere sofralara konan birçok gidanin içine insan sagligina da zarar verecek nitelikte maddeler katildigi ortaya çikartildi!

Temel gida maddeleri basta olmak üzere sofralara konan birçok gidanin içine insan sagligina da zarar verecek nitelikte maddeler katildigi, yiyeceklerin kimyasal isleme tabi tutuldugu bildirildi. Gida hijyeni ve güvenligi konusunda ev kadinlarina yönelik konferansta konusan Sivas Il Saglik Müdürlügü Bulasici Hastaliklar Sube Müdürü Dr. Seza Avunduk, “Gidada teknoloji, hilenin hizina yetisemiyor. Hile teknolojiden hizli gelisiyor” dedi.

Kiymaya tavuk sakatati!

Dr. Avunduk, bazi gida maddelerinde yapilan hileleri söyle siraladi: “Ufalanmis peynir birlestirilip yeniden kalip peynir yapiliyor. Dana kiymaya tavuk sakatati katiliyor. Sütün yagi alinip yerine margarin konuluyor.

Küflü kasarlar eritme peyniri yapiliyor. Tavuk dönerin içine tavuk derisi, bagirsak, paça ve sakatatlar baharatlanarak karistiriliyor. Kirmizi bibere kiremit tozu ekleniyor. Kalitesiz bulgura boya katip ayip örtülüyor. Zeytinyagina rafine ayçicek, kanola, findik ve tereyagi karistiriliyor. Son kullanma tarihi geçmis sucuklar yeni yapilan sucuklarin içine katilip yeniden imal ediliyor. Salam ve sosislerin içine hayvansal etsel atiklar katiliyor. Soya, baharatla karistirilip sucuk imalatinda kullaniliyor. Baharatlar arasina kurutulmus ot ve sap karistiriliyor. Depolarda iyi muhafaza edilmedigi için küflenen çaylar da soframiza geliyor.”

Türkiye’de sahte gida piyasasinda ürün yelpazesinin bir hayli genis oldugunu dile getiren Avunduk, “Türkiye’de 27 bin gida sanayii isletmesinin 10 bini denetlenemiyor. Çünkü bunlardan sadece 17 bini Tarim ve Köyisleri Bakanligi’nin gida siciline kayitli” dedi. Tescilli ve güvenilir ürünleri seçmenin büyük önem tasidigini vurgulayan Dr. Avunduk, gidalarda hormon konusuna dikkat edilmesi gerektigini kaydetti. Hormon konusunda hazirlanan bir raporla bazi püf noktalarin belirlendigini kaydeden Avunduk, söyle devam etti:

Tarihlere dikkat!

“Bu rapora göre, domates çekirdeksiz ve içi civiksa, patlicanin içi süngerimsi ve çekirdeksizse, kabak çekirdeksizse, biber asiri iri ve büyükse, patates sekilsiz ve içinde kararmalar varsa, karpuzun çekirdek yerleri bossa bu yiyeceklerin hormonlu oldugu anlamina geliyor. Bu raporda 15 Ekim-10 Kasim, 10 Nisan-5 Mayis tarihleri arasinda domates yenmemesi öneriliyor. 15 Kasim-15 Mayis arasinda patlican, 1 Kasim-15 Mayis tarihleri arasinda da kabak yenmemesi gerektigi ifade ediliyor.” Kadinlara çocuklarini dogal gidalarla beslemelerini tavsiye eden Avunduk, “Vitamin alacagini düsünerek belki de bu tarihler arasinda bu tip seyleri yediriyoruz ama hata ediyoruz” diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası