Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ne yiyecegimizi sasirdik!

Temel gida maddeleri basta olmak üzere sofralara konan birçok gidanin içine insan sagligina da zarar verecek nitelikte maddeler katildigi ortaya çikartildi!

Temel gida maddeleri basta olmak üzere sofralara konan birçok gidanin içine insan sagligina da zarar verecek nitelikte maddeler katildigi, yiyeceklerin kimyasal isleme tabi tutuldugu bildirildi. Gida hijyeni ve güvenligi konusunda ev kadinlarina yönelik konferansta konusan Sivas Il Saglik Müdürlügü Bulasici Hastaliklar Sube Müdürü Dr. Seza Avunduk, “Gidada teknoloji, hilenin hizina yetisemiyor. Hile teknolojiden hizli gelisiyor” dedi.

Kiymaya tavuk sakatati!

Dr. Avunduk, bazi gida maddelerinde yapilan hileleri söyle siraladi: “Ufalanmis peynir birlestirilip yeniden kalip peynir yapiliyor. Dana kiymaya tavuk sakatati katiliyor. Sütün yagi alinip yerine margarin konuluyor.

Küflü kasarlar eritme peyniri yapiliyor. Tavuk dönerin içine tavuk derisi, bagirsak, paça ve sakatatlar baharatlanarak karistiriliyor. Kirmizi bibere kiremit tozu ekleniyor. Kalitesiz bulgura boya katip ayip örtülüyor. Zeytinyagina rafine ayçicek, kanola, findik ve tereyagi karistiriliyor. Son kullanma tarihi geçmis sucuklar yeni yapilan sucuklarin içine katilip yeniden imal ediliyor. Salam ve sosislerin içine hayvansal etsel atiklar katiliyor. Soya, baharatla karistirilip sucuk imalatinda kullaniliyor. Baharatlar arasina kurutulmus ot ve sap karistiriliyor. Depolarda iyi muhafaza edilmedigi için küflenen çaylar da soframiza geliyor.”

Türkiye’de sahte gida piyasasinda ürün yelpazesinin bir hayli genis oldugunu dile getiren Avunduk, “Türkiye’de 27 bin gida sanayii isletmesinin 10 bini denetlenemiyor. Çünkü bunlardan sadece 17 bini Tarim ve Köyisleri Bakanligi’nin gida siciline kayitli” dedi. Tescilli ve güvenilir ürünleri seçmenin büyük önem tasidigini vurgulayan Dr. Avunduk, gidalarda hormon konusuna dikkat edilmesi gerektigini kaydetti. Hormon konusunda hazirlanan bir raporla bazi püf noktalarin belirlendigini kaydeden Avunduk, söyle devam etti:

Tarihlere dikkat!

“Bu rapora göre, domates çekirdeksiz ve içi civiksa, patlicanin içi süngerimsi ve çekirdeksizse, kabak çekirdeksizse, biber asiri iri ve büyükse, patates sekilsiz ve içinde kararmalar varsa, karpuzun çekirdek yerleri bossa bu yiyeceklerin hormonlu oldugu anlamina geliyor. Bu raporda 15 Ekim-10 Kasim, 10 Nisan-5 Mayis tarihleri arasinda domates yenmemesi öneriliyor. 15 Kasim-15 Mayis arasinda patlican, 1 Kasim-15 Mayis tarihleri arasinda da kabak yenmemesi gerektigi ifade ediliyor.” Kadinlara çocuklarini dogal gidalarla beslemelerini tavsiye eden Avunduk, “Vitamin alacagini düsünerek belki de bu tarihler arasinda bu tip seyleri yediriyoruz ama hata ediyoruz” diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası